Sari la conținut
Forum Roportal
Razvan Chiruta

Lista neagra turisti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

 

Numele meu este Razvan Chiruta, reporter la cotidianul Romania libera. Intr-o stire tv, un operator de turism a declarat ca exista o "lista neagra" a turistilor circotasi. Prin asta, tipul respectiv - al carui nume, din pacate, nu il mai retin - intelegea o lista cu turisti care se pling intentionat de calitatea excursiilor cumparate, cu scopul de a obtine banii inapoi.

Am intrebat, pe cale oficiala, daca exista o astfel de lista neagra (cine o face, cine ajunge pe ea, cum iese, de ce?) dar mi s-a spus ca oficial nu se cunoaste asa ceva.

 

De aceea, va solicit ajutorul vostru. Ati auzit de o asemenea "lista neagra"?

 

Va multumesc!

 

 

Aveti aici si ultimul articol pe care l-am scris in Romania libera: http://www.romanialibera.ro/a104457/caini-...scumparare.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

 

Numele meu este Razvan Chiruta, reporter la cotidianul Romania libera. Intr-o stire tv, un operator de turism a declarat ca exista o "lista neagra" a turistilor circotasi. Prin asta, tipul respectiv - al carui nume, din pacate, nu il mai retin - intelegea o lista cu turisti care se pling intentionat de calitatea excursiilor cumparate, cu scopul de a obtine banii inapoi.

Am intrebat, pe cale oficiala, daca exista o astfel de lista neagra (cine o face, cine ajunge pe ea, cum iese, de ce?) dar mi s-a spus ca oficial nu se cunoaste asa ceva.

 

De aceea, va solicit ajutorul vostru. Ati auzit de o asemenea "lista neagra"?

 

Va multumesc!

Aveti aici si ultimul articol pe care l-am scris in Romania libera: http://www.romanialibera.ro/a104457/caini-...scumparare.html

 

 

Eu n-am auzit de o astfel de lista neagra dar am auzit ceva asemanator cand unii turisti declara anumite obiecte furate ca sa primeasca banii pe acel obiect ca o contravaloare..nu cred ca in Romania ;)

Editat de GigJoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu mai tin minte sa fi zis expresia "lista neagra", dar tin minte foarte bine ca a zis ca exista turisti care fac asta special pentru a-si lua banii inapoi. Sincer nu mi se pare o practica corecta, sa iti faci din asta o "meserie", dar nici cinstit nu e din partea agentiilor sa promita ceva in contract si apoi sa nu se tina de cuvant. Cred ca trebuie urmarit caz cu caz, si verificat daca au avut plangeri numai cei "de pe lista", sau toti turistii care au luat un anumit pachet, asa vedem daca plangerile sunt justificate sau nu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm, chestii din astea se cam practica peste tot.....sunt clienti care isi pun oarece chestii in mancare pentru a nu plati....stiu din experienta am lucrat in hotel de 5 stele.....

 

Nu stiu daca se face vreo lista, dar in UAE de exemplu, Abu Dhabi, manageri de la rezervari se cunosc foarte bine si isi comunica genul asta de informatii...totusi ma indoiesc ca exista o lista neagra aici....nu mar mira in Romania...mult succes...sper sa gasesti....

Editat de o mama in abu dhabi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×