Sari la conținut
Forum Roportal
Network Interface

Divort, partaj, credite ...

Postări Recomandate

Buna ziua!

 

Ma intereseaza sa aflu la ce rezultate ma pot astepta in urma unei partaj.

Daca nu reusesc sa salvez relatia noastra, sunt decis sa divortez. Asta in principiu se va intampla cu acordul partilor. Impartirea bunurilor va fi o problema totusi.

 

Situatia celor mai de valoare bunuri si datorii sta in felul urmator:

- un apartament evaluat recent la 55 000 euro. Este cumparat pe numele amandoura cu ajutorul unui credit bancar. Creditul e luat pe numele meu si ar mai fi de returnat aprox. 10 000 euro.

- un autoturism in valoare de 7 800 euro cumparat cu credit pe numele meu acum un an. Mai este de platit din acesta aprox 7 400 euro.

- am investit intr-un cabinet medical pentru ea aproximativ 4 000 euro, bani retrasi de cardul meu de credit. Cabinetul s-a inchis fara sa produca nici un venit, iar datoria aceasta a ramas si in prezent.

 

Situatia veniturilor este urmatoarea:

- Dealungul casatoriei (4 ani ) am avut acelasi serviciu de baza. Venitul a crescut constant de pe la 600 euro in 2003 ajungand la sfarsitul anului 2007 la 1000 euro.

Am avut un al doilea job timp de 2 ani, castigand in plus aproximativ 400 euro/luna.

- Sotia mea in primul an de casnicie nu a lucrat deoarece a fost la facultate. Apoi, in acte apare ca ar fi lucrat la firma tatalui ei cu un salariu care nu a depasit salariul minim pe economie (cred ca acesta e in jurul a 100 de euro acuma). De 3-4 luni este anjata la o alta firma unde castiga aprox. 300 euro/luna plus bonuri de masa.

Ca un rezumat, eu am contribuit cu cel putin 90% la venitul familiei iar ea cu cel mult 10%.

 

Care credeti ca ar fi decizia unui tribunal in cazul prezentat mai sus?

Nu am vazut niciunde informatii despre ce se intampla cu creditele in situatii de genul acesta.

 

Cel mai tare ma intereseaza ce pot face ca sa pastrez eu apartamentul.

De asemenea as dori sa stiu care ar fi onorariile unui advocat care sa ma ajute in acest proces.

 

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

 

Ma intereseaza sa aflu la ce rezultate ma pot astepta in urma unei partaj.

Daca nu reusesc sa salvez relatia noastra, sunt decis sa divortez. Asta in principiu se va intampla cu acordul partilor. Impartirea bunurilor va fi o problema totusi.

 

Situatia celor mai de valoare bunuri si datorii sta in felul urmator:

- un apartament evaluat recent la 55 000 euro. Este cumparat pe numele amandoura cu ajutorul unui credit bancar. Creditul e luat pe numele meu si ar mai fi de returnat aprox. 10 000 euro.

- un autoturism in valoare de 7 800 euro cumparat cu credit pe numele meu acum un an. Mai este de platit din acesta aprox 7 400 euro.

- am investit intr-un cabinet medical pentru ea aproximativ 4 000 euro, bani retrasi de cardul meu de credit. Cabinetul s-a inchis fara sa produca nici un venit, iar datoria aceasta a ramas si in prezent.

 

Situatia veniturilor este urmatoarea:

- Dealungul casatoriei (4 ani ) am avut acelasi serviciu de baza. Venitul a crescut constant de pe la 600 euro in 2003 ajungand la sfarsitul anului 2007 la 1000 euro.

Am avut un al doilea job timp de 2 ani, castigand in plus aproximativ 400 euro/luna.

- Sotia mea in primul an de casnicie nu a lucrat deoarece a fost la facultate. Apoi, in acte apare ca ar fi lucrat la firma tatalui ei cu un salariu care nu a depasit salariul minim pe economie (cred ca acesta e in jurul a 100 de euro acuma). De 3-4 luni este anjata la o alta firma unde castiga aprox. 300 euro/luna plus bonuri de masa.

Ca un rezumat, eu am contribuit cu cel putin 90% la venitul familiei iar ea cu cel mult 10%.

 

Care credeti ca ar fi decizia unui tribunal in cazul prezentat mai sus?

Nu am vazut niciunde informatii despre ce se intampla cu creditele in situatii de genul acesta.

 

Cel mai tare ma intereseaza ce pot face ca sa pastrez eu apartamentul.

De asemenea as dori sa stiu care ar fi onorariile unui advocat care sa ma ajute in acest proces.

 

Va multumesc!

daca ati sunteti casatoriti legal..TOT ce s-a ralizat de-a lungul casatoriei....se imparte in mod egal.....( dar numai ce ati facut doar cat ati fost casatoriti )

exceptie fac.....mostenirile....drepturile de autor.....castigurile loto sau alte jocuri de noroc...chirii din alte cladiri, terenuri care sunt ale tale si nu ale ei...

nu conteaza ca tu ai adus venituri in casa mai mari decat ale ei....

tu ai consimtit prin actul casatoriei faptul acesta..( tacit)....

daca vrei sa rezolvi situatia , mai bine dute la un avocat.....costa cam 500 roni..sedinta..si te invata tot ce vrei sa stii in legatura cu asta..dar cam asa sta situatia.....nashpa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ati sunteti casatoriti legal..TOT ce s-a ralizat de-a lungul casatoriei....se imparte in mod egal.....

 

... chiar daca am acte care sa dovedeasca contributiile mele pana la ultimul leu? :bye:

Eu chiar credeam ca conteaza contributia partilor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca degeaba ai acte.. Ar fi trebuit sa faceti un contract prenuptial.. Dar cel mai bine consulta un avocat, noi ne dam doar cu parerea :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... chiar daca am acte care sa dovedeasca contributiile mele pana la ultimul leu? :airkiss:

Eu chiar credeam ca conteaza contributia partilor...

poti sa ai un ceaslov de acte...

tot ce ati facut" impreuna" in timpul casatoriei ( exceptie fac mostenirile de drept, castiguri la jocuri de noroc,drepturi de autor), se imparte fifty fifty

ia-ti un avocat ( consultanta )....costa cam 5 bulioane...si te invata el ce mish mashuri mai poti face.

bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:airkiss:

ar mai conta un eventual copil, caz in care cel caruia i se atribuie tutela, primeste mai mult, eventual poate plati o despagubire celuilalt si ramane cu casa. in rest nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ati sunteti casatoriti legal..TOT ce s-a ralizat de-a lungul casatoriei....se imparte in mod egal.....( dar numai ce ati facut doar cat ati fost casatoriti )

exceptie fac.....mostenirile....drepturile de autor.....castigurile loto sau alte jocuri de noroc...chirii din alte cladiri, terenuri care sunt ale tale si nu ale ei...

nu conteaza ca tu ai adus venituri in casa mai mari decat ale ei....

tu ai consimtit prin actul casatoriei faptul acesta..( tacit)....

daca vrei sa rezolvi situatia , mai bine dute la un avocat.....costa cam 500 roni..sedinta..si te invata tot ce vrei sa stii in legatura cu asta..dar cam asa sta situatia.....nashpa...

Din pacate te contrazic..se imparte TOT..indiferent daca are terenuri sau mosteniri .

Se considera bunuri comune dobandite pe perioada casatoriei.

Iar ca sa pastrezi apartamentul ,cadeti de comun acord asupra sumei cu care o vei despagubi ,asta dupa evaluarea bunurilor materiale , respectiv al apartamentului ,la valoarea lui de piata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate te contrazic..se imparte TOT..indiferent daca are terenuri sau mosteniri .Se considera bunuri comune dobandite pe perioada casatoriei. Iar ca sa pastrezi apartamentul ,cadeti de comun acord asupra sumei cu care o vei despagubi ,asta dupa evaluarea bunurilor materiale , respectiv al apartamentului ,la valoarea lui de piata.
ma contrazici degeabapune mana pe codul civil...si citeste ( din pacate eu am trecut prin asa ceva----adica divort).....si am ramas cu casa pe care am mostenit-o.....Conform legii, sunt considerate bunuri proprii ale unuia dintre soti si care NU vor face obiectul partajului: bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei; bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, in afara cazului in care dispunatorul a prevazutca ele vor fi comune; bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiunii unuia din soti; bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiecteleartistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri; indemnizatia de asigurare sau despagubirea pentru pagube pricinuite persoanei; valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.De pilda, daca unul din viitorii soti este proprietarul locuintei in care sotii vor locui impreuna iar, pe parcursul casniciei,sotul neproprietar face anumite investitii in cladirea respectiva (zugraveli, gresie, faianta, etc), sotul proprietar nu trebuie sa-si inchipuie ca in urma partajului risca sa "piarda" propria locuinta in favoarea celuilat. Locuinta respectiva este bunpropriu, deoarece a fost dobandit inaintea casatoriei, sotul celalalt putand avea, cel mult, un drept de creanta asupracheltuielilor facute cu imbunatatirile.
... chiar daca am acte care sa dovedeasca contributiile mele pana la ultimul leu? :(Eu chiar credeam ca conteaza contributia partilor...
http://divort.lawcenter.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai potrivit este sa cauti consultanta de specialitate si asistenta in spiritul legii si nu in baza unor posturi subiective de pe acest forum.

 

Art. 36 din Codul familiei arata ca, la desfacerea casatoriei, bunurile comune se impart intre soti potrivit invoielii acestora.

Daca sotii nu se invoiesc asupra impartirii bunurilor comune, va hotari instanta judecatoreasca.

Codul familiei introduce prezumtia ca orice bun dobandit in timpul casatoriei de oricare dintre soti devine bun comun care va fi partajat 50%-50%. Nu se supun paratjului bunurile proprii ale unuia dintre soti.

 

Sotul care considera ca i se cuvine o cota mai mare de 50% va trebui sa probeze acest lucru.

Actiunea de partaj poate fi introdusa odata cu cererea de divort, dar si mai tarziu, deoarece este o actiune imprescriptibila, prin urmare nu are importanta cat timp a trecut de la divort pana la introducerea cererii de partaj.

 

Cel mai aprig disputat aspect atunci cand se face un partaj al bunurilor comune, avand in vedere ca si relatiile dintre parti sunt adesea tensionate, este criteriul dupa care se realizeaza.

 

Literatura si practica judiciara s-au pronuntat in sensul potrivit caruia cota-parte ce se cuvine fiecaruia dintre soti se stabileste in raport de contributia sa la dobandirea si conservarea bunurilor comune. Este vorba despre dobandirea tuturor bunurilor comune, deoarece acestea se afla in proprietate devalmasa, adica nu se poate stabili o cota-parte asupra bunurilor si cu atat mai putin asupra unui anumit bun.

 

Contributia sotilor este o chestiune de fapt si se poate dovedi prin orice mijloc de proba. In stabilirea aportului fiecarui sot se va lua in considerare si munca pe care femeia o depune in gospodarie si pentru cresterea copiilor. In stabilirea contributiei la dobandirea bunurilor comune se va tine seama, daca este cazul, si de imprejurarea ca o anumita perioada sotii au trait separati in fapt.

 

Mai ai aici un link catre un articol care a aparul in Jurnalul unde ai si un numar de telefon al avocatului care a scris articolul. Articolul complet il gasesti aici

 

 

Reproduc aici o parte din articol:

Ce sunt bunurile comune?

Legislatia noastra in aceasta materie arata ca se considera a fi bunuri comune toate acele bunuri mobile sau imobile care au fost dobandite de soti pe durata casniciei lor. Nu are nici un fel de relevanta daca sotii sunt sau nu despartiti in fapt sau daca actele de dobandire au fost incheiate numai de catre unul dintre soti, pentru ca bunul, daca este dobandit in timpul casatoriei, intra in proprietatea comuna a celor doi soti si este detinut de acestia in devalmasie. Legea mai considera, de asemenea, ca bunurile comune sunt dobandite de catre soti prin contributie egala, astfel ca fiecare dintre ei este prezumat a avea un procent de 50% din respectivul bun.

 

Totodata, este posibila si rasturnarea acestor prezumtii daca in fata instantei de judecata se administreaza suficiente probe din care sa reiasa ca un bun este proprietatea exclusiva a unuia dintre soti sau ca unul dintre soti are o contributie mai mare de 50% la dobandirea acelui bun, chiar daca a fost achizitionat in timpul casatoriei.

 

Din momentul in care partile nu mai sunt casatorite, nici un bun dobandit de vreunul dintre ei nu va mai avea calitatea de bun comun. Trebuie stiut insa faptul ca desfacerea casatoriei dintre cei doi soti nu produce efecte cu privire la calitatea de bun comun a bunurilor dobandite pe parcursul derularii casniciei.

 

Acelea pastreaza regimul bunurilor comune pana la sistarea starii de devalmasie, prin instrainarea bunurilor de ambii soti sau prin partajarea acestora. Prin teorie, doctrina si practica, s-a decis ca sunt exceptate de la regimul comunitatii de bunuri si raman proprii ale unuia dintre soti acele bunuri dobandite de acesta in considerarea persoanei sale, cum ar fi prin testament sau donatie.

 

O data cu incetarea relatiilor de familie, sau oricand ulterior acesteia, fostii soti pot sa imparta bunurile lor comune, deoarece dreptul la actiune care are ca obiect impartirea bunurilor comune nu se prescrie. Aceasta impartire poate avea loc prin invoiala sotilor sau prin hotarare judecatoreasca. Este usor de inteles ca impartirea bunurilor comune prin invoiala sotilor este o cale mult mai lesnicioasa, ea fiind intotdeauna recomandata.

Este de retinut si faptul ca partajul conventional facut de soti inaintea introducerii actiunii de divort este lovit de nulitate absoluta. In cursul procesului de divort, invoiala este insa posibila, ea putand fi realizata fie in fata instantei printr-un inscris denumit in general "tranzactie", fie printr-un act intocmit in fata notarului public.

 

 

Atunci cand sotii doresc sa incheie o tranzactie, ei pot conveni sa imparta fie toate bunurile comune, fie numai o parte dintre ele. De asemenea, invoiala sotilor poate avea ca obiect fie stabilirea bunurilor pe care fiecare urmeaza sa le primeasca in natura, fie numai determinarea intinderii drepturilor fiecaruia dintre soti asupra bunurilor comune.

Trebuie insa avut in vedere faptul ca, in unele cazuri, impartirea bunurilor comune este supusa formei autentice ad validitatem. Cu alte cuvinte, atunci cand este vorba de bunuri imobile spre exemplu, legea cere in mod expres, pentru ca actul sa fie valabil, incheierea acestuia in forma autentica, in fata notarului public.

 

Daca sotii nu se inteleg cu privire la impartirea bunurilor comune, atunci oricare dintre ei poate solicita instantei de judecata sa pronunte o hotarare prin care sa dispuna sistarea starii de devalmasie. Cota-parte ce se cuvine fiecaruia dintre soti se va stabili in concordanta cu contributia sa la dobandirea si conservarea bunurilor comune.

Ca urmare, cotele-parti ale sotilor pot sa nu fie egale in cazul in care contributia acestora la formarea patrimoniului comun a fost diferita, putand merge pana la inexistenta oricarui drept al unuia dintre soti. La stabilirea contributiei fiecaruia dintre soti la formarea comunitatii de bunuri se va tine seama si de munca depusa de femeie in gospodarie si pentru cresterea si educarea copiilor, dar nu vor avea nici un fel de relevanta bunurile proprii ale fiecarui sot sau importanta acestora.

 

 

Av. Ileana Dinu

0722-658.164

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba tot te contrazic..ai dat copy/paste ..numai ca nu ai dat cum trebuie.

Ai citat Art.31. din Codul Familiei..nu Codul Civil..si da ,ai dreptate ,acelea enumerate de tine sunt bunuri proprii ale fiec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×