Sari la conținut
Forum Roportal
blueone

Accepta romanii modernismul?

Postări Recomandate

Draga Crystal, de acord cu tine in ceea ce priveste discrepanta intre titlul topicului si continutul acestuia.

Cat despre cearta, eu consider ca nu se cearta nimeni aici, ci era doar un schimb de idei argumentat. As fi preferat sa nu comentez aluzia ta la dictionar, insa, multe polemici se nasc din cauza necunoasterii exacte a sensului unui cuvant.

 

Si bunica mea avea un asemenea covor pe perete. Si inca il mai are. Insa pe peretele casei ei batranesti se incadreaza perfect. :evil:

 

 

pe.sa. cred ca cel mai bine, pentru a inlatura confuziile, ar fi sa schimb titlul acestui topic; cu permisiunea initiatorului. Ce spui blueone?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Imi amintesc de foarte multe divergente din cauza sensurilor din dictionare, si chiar imi parea rau cand se intampla asa. Aluzia nu a fost la tine, sa-a intamplat acum sa-mi amintesc de fazele alea in care mai multi faceau trimiteri la dictionare pentru argumentari. Dupa mine e oca sa venim cu definitii atunci cand greselile sunt mari... dar eu mai am o "teorie": "a defini inseamna a limita"; ori asta mi sa-a parut un subiect pe care sa ne permitem sa "batem campii" :doh:

 

Sunt total de acord sa schimbam titlul topicului. Propun sa mai adaugam niste ghilimele la cuvantul absurditati. In rest, completarea cu lucruri intuile e oca. Ce zici, blueone? :evil: ::o:: :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ideea noua.

:evil:

 

As dori totusi sa adaug ca atunci cand am ales titlul topicului, ideea nu a fost aceea de a ma referi strict la definitia din dictionar a cuvantului.

Ma gandesc ca si tie Spider ti sa-a intamplat sa folosesti cuvantul "marfa" si sa nu te gandesti exact la definitia data in DEX. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma supar si incep sa copiez si eu ca Pustnicul pagini intregi din...DEX de ajung eu la lucruri absurde aruncata! :evil: :blinca: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

::o::

Asta cam asa este!

In afara topicului: am si eu o intrebare, cum se face ca Pustnicul poate posta pe acest forum tot felul de subiecte, unele dintre ele catalogate, de mine personal, ca fiind chiar incitatoare?

AnMar, bravo!! Chiar se poate asocia persoana cu absurdul!!!

:evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi place ideea noua.

:evil:

 

As dori totusi sa adaug ca atunci cand am ales titlul topicului, ideea nu a fost aceea de a ma referi strict la definitia din dictionar a cuvantului.

Ma gandesc ca si tie Spider ti sa-a intamplat sa folosesti cuvantul "marfa" si sa nu te gandesti exact la definitia data in DEX.  :-

[snapbacca]42321[/snapbacca]

Atunci trebuia sa lasi o nota explicativa pentru a nu se mai crea confuzii. Cu alte cuvinte ma bucur ca iti place oua idee inseamna ca nu voi fi condamnata ca am schimbat titlul topicului dupa bunul meu plac. :)

 

si....NU.....nu am folosit niciodata cuvantul "marfa" cu alt inteles decat cel clasic. :o:

 

ontopic: mie mi se pare absurd :doh: ca intr-o era a informaticii, in Romania inca mai exista cozi interminabile pe la diferite ghisee, cand ar putea foarte simplu si elegant sa se foloseasca sistemul "e-bancaing".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ohoho!!!

Vise mari Spider ... Deja ajungem la lucruri dureroase care nu-si gasesc solutie in viitorul apropiat! Am inceput totusi sa ne obisnuim cu ideea ca suntem pe ultimul loc al podiumului...

Si totusi speranta moare ultima...

Dar totusi moare...

:evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

razi tu razi, insa eu folosesc sistemul si imi prieste de minune. Ma scuteste de foarte multe neplaceri, de statul ore in sir la coada, de mirosul de transpiratie a celor certati cu apa, sapunul si cosmeticele...........chiar,.. nu vi se pare absurd ca astazi cand suntem practic sufocati de atat de multe reclame la diferite tratamente si produse cosmetice inca mai sunteti nevoiti sa va tineti de nas in vecinatatea unora dintre semenii nostri?

 

pe.sa. AnMar...........te placem asa cum esti :o: nu e nevoie sa devii absurda. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
::doh::  ::-:  ::):

Chiar ca nu suport mileurile. In casa parinteasca zac pe toate masutele!!!( mama mamei mele broda!) ,  :o:

La mine acasa nu exista asa ceva...

[snapbacca]41525[/snapbacca]

 

 

Din punctul unora de vedere si fotografiile in rame asezate in diferite locuri ale casei sunt invechite, .. nu se compara cu pozele de pe cd, sau din calculator care nu se uzeaza in timp...

Sincera sa fiu, ... mie inca imi plac pozele in rama cu familia, iubitul .. :) .... :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost sa-mi fac cazierul si am aflat cu stupoare ca dureza tot 15 zile sa mi-la elibereze.Ce le-o trebui atata daca sunt din Bucuresti,nascuta in Bucuresti,nu stiu?Mi se pare o mare aberatie!Am scapat doar cu o coada mica,mica! :evil:

Promit sa nu devin absurda.E departe de caracterul meu asa ceva!Spider iarta-ma inca o data pentru aberatiile cu Pustnicul!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×