Sari la conținut
Forum Roportal
blueone

Accepta romanii modernismul?

Postări Recomandate

...Si ca sa pastram unda...de umplut sifoane mai umple careva? Eu cand eram micuta ma duceam sa umplu sifoanele la sifonarie( evident), sifonarie care avea sifonareasa (evident).Acum sifoanele zac in pivnita...goale...! :o:

Ce sa facem, apa carbogazoasa e peste tot acum! A aparut si in varianta "light" chiar. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Socrii mei sunt cu sifoanele (si la propriu si la figurat).Ai mei sa-au modernizat de multisor (sa-au lenevit ) la faza cu sifoanele.Mie mi-e frica si acum sa intru intr-o sifonarie ca mereu se intampla cate o explozie. :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

::o:: ::doh:: ::-: ::):

AnMar, scuza-ma, dar am ras cu o pofta cand am citit mesajul tau...!!!

Si mie mi-era frica sa nu explodeze vreun sifon cand era "incarcat" si stateam departe de tejghea, sa nu se intample ceva!Doamne...nu mi-as mai fi amintit de asta vreodata!! :evil:

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sifoane...sifoane...si iarasi sifoane...eh! ce rasfat pe vremea impuscatului! Era o adevarata placere ca intr-o zi torida de vara sa-ti potolesti setea sorbind cu patos dintr-un pahar plin ochi cu sifon... :o:

 

Frumoase amintiri pentru unii, realitatea cotidiana pentru altii! Aha cunosc persoane care inca mai profita de acest rasfat! :evil:

 

Eu din fire sunt mai practica!!! Si nu mi-e rusine sa recunosc acest lucru!

Am renuntat de mult la acest obicei (oare de frica sifonariei!!??!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim la faza cu batistele...de batista..."turist "ati auzit?O folosea Decebal si Traian :evil: :o: ::-: :pee :pee

.......Si inca e folosita... :"> :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi v-ati intrebat vreodata de ce se fabrica spalator de sarma?! Cum sa spal farfurii cu asa ceva?! Si daca ramane vreo lita, vreo sarma ceva pe farfurii sau in oala??? Sunt pline spitalele de oameni care inghit obiecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie totusi nu mi se par absurde aceste exemple pe care le-ati dat voi aici. Pentru ca ideea de absurditate nu tine de faptul de a folosi metode vechi atunci cand piata iti ofera altele moderne.

Pentru cei care inca se mai intreaba ca are a face scula cu prefectura le spun ca pot afla raspunsul apeland la un dictionar. (pe.sa. exista chiar si dictionare electronice).

 

bluone, eu sustin ca am inteles destul de bine ideea topicului. Eu nu as spala la mana batistele altcuiva insa nu mi se pare absurd ca altii o fac. Si nici mileul ce troneaza pe masuta din sufragerie nu mi se pare absurd pentru ca definitia absurdului este acel ceva care contrazice gandirea logica, care nesocoteste legile naturii si ale societatii, contrar bunului simt . In baza acestei definitii eu am facut paralela la modul de a-ti ajuta copiii sau parintii si nu pentru a-ti aduce tie un afront personal. Pentru ca mie asta mi sa-ar parea absurd si nu faptul ca bunica sau mama inca mai prefera mileurile. Chiar nu vreau sa fiu rautacioasa. Eu le-as fi definit ca fiind "hilare" sau "demodate" insa in nici un caz absurditati.

 

Cu speranta ca de data aceasta m-am facut inteleasa, te salut, si iti doresc navigare placuta pe roportal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie una mi se pare absurd sa faceti dintr-un simplu subiect de discutie un motiv de polemica sau cearta. Nu vreau sa ma bag aiurea, dar am si eu o parere umila. :">

 

Prima data cand am citit titlul topicului si am intrat sa vad ce scrieti, nu m-a izbit discrepanta dintre definitia din dictionar si ce scrieti voi aici. Nu as vrea, totusi, sa intru pe forum cu dictionarul dupa mine, ca asta fac pentru facultate, aici intru sa ma delectez. In alta ordine de idei, e normal ca generatiile noi sa vada lucruri "absurde" in cele vechi, dar asta nu inseamna ca nu ai respect pentru evolutia treptata si conceptiile unora, sau nu stii ce inseamna absurdul in adevaratul sens al cuvantului. Poate cine stie... stranepotul meu imi va spune: "ce lucru absurd aveati si voi.... mobilul?!". Ne-am emancipat, ca generatie, si acum spunem ca absurd este sa folosesti un lucru care nu iti e util; asta pentru ca suntem "generatia confortului".

 

Bunica mea avea un covor pe perete, in dormitor. Asa era la moda mai demult: covoare de genul "Rapirea din serai" si altele... sa fie puse pe perete. I-am spus ca e absurd prin insasi definitia covorului... sa-la pui pe perete. Nu m-a dojenit ca nu port respect pentru ce e vechi si traditional. La cativa ani la-a scos de pe perete si a varuit cu un roz dragut ca sa-mi placa mie. :o: In alta zi mi-a spus ca i se pare absurd sa merg cu role si sa-mi sparg capul, cand exista si alte metode de a ma distra... ceea ce e adevarat, dar eu nu ma pot abtine; ea macar mi-a dat un motiv pentru care tinea ala pe perete, eu i-am spus doar ca imi place sa ma plimb cu rolele. :drincas: Ce-ar mai fi sa ma supar si eu ca nu vede utilitatea din lucrurile noi, asa cum eu nu vad utilitatea in cele vechi?! :uncanw:

 

Peace! Ce ziceti? :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×