Sari la conținut
Forum Roportal
v&nus

Windows problem

Postări Recomandate

Am si eu o problema...In pc am doua harduri...pe cel pe care este instalat windowsul am 2 partitii..Prima ©..e setata NTFS..iar a doua partitie (D) e setata Fat32. Cel de-al doilea hard de asemenea e NTFS..Vreau sa -mi reinstalez windowsul..iar intrebarea mea e..C-ul..il las NTFS sau il pun Fat32...mai precis ..cum modific acestea astfel incat sa fie perfect?.....Sau as mai avea o problema...motivul pt care vreau sa-mi reinstalez windowsul e ca..pe C..am lasat aproape 7 Gb ..si am instalat acolo doar windowsul si impramanta...insa..mai am liber doar 300 Mb..ceea ce nu este normal..si in ultima vreme..acest spatiu creste si scade fara sa fac mai nimik..care ar fi problema..e necesar sa reinstalez...sau pot rezolva problema altfel...Are cineva vreo idee?...ms mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un utilizator casnic, eu nu prea văd avantajele NTFS. Ce pot să te asigur este că sistemul se mişcă sensibil mai rapid pe FAT32. Din constatări personale.

 

 

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ntfs..este net mai bun decat fat32.....

in primul rand poate sustine harduri mai mari de 80Gb...si asta fara sa partitionezi prea des

in al doi-lea rand ntfs nu tine windows 98.....iar pe fat32 nu merge bine xp

este mai bun in securitatea datelor,,,,,,,

 

eu am acasa calculatorul pe ntfs....toate partitiile....

si am paritia C asa cum ai si tu...numai pentru sistem,,este foarte bine asa...

 

ca nu mai ai liber pe C?...mai sterge si tu din fisierele temporale...si din cookies...

vezi ca poti avea tot felul de radacini ranmase de la instalari si dezinstalari.....astea se aduna prin system32....

sar sfatul meu este sa nu te apuci sa stergi fara sa stii ce anume stergi...

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dap....la updates m-am gandit..iar in documents and settings..nu am mai nimik.. :spiteful: ... singura problema..e ..ca aceasta problema a aparut de curand.. .. cu spatiul..si m-am gandit sa reinstalez...oricum..ms mult pt raspuns

 

hardul pe care e instalat windowsul ( apropo..e win xp ) e unul de 40Gb..care il am de cativa ani....celalalt hard e de 160 Gb ..si e de nush..un an doi..ceva de genul asta...In ceea ce priveste spatiul din C...de cand am problema asta cu spatiul...dau destul de des Clean up..prin urmare..nu e asta problema...Singura optiune ramane sa reinstalez windows-ul..nu?..si din cate am vazut la recomandari...sa raman in continuare ntfs..dar D-ul..il modific sau las fat 32?..

Editat de v&nus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.....iar pe fat32 nu merge bine xp

Poţi argumenta? Ce nu merge bine pe FAT 32

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poţi argumenta? Ce nu merge bine pe FAT 32

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parerea lui newtask desi nu am facut teste comparative de viteza. Dar NTFS este un sistem mai nou ca FAT32. In mod normal a fost gandit altfel, probabil au invatat din greselile vechiului sistem :spiteful: Din moment ce au refacut complet sistemul si nu au pastrat compatibilitatea cu cel precent inseamna ca avea ceva probleme si nu era suficient de evolutiv incat sa se poata corecta. Eu, in Windows, lucrez doar cu NTFS dar este si pentru a beneficia de securitate. Securitatea este si o protectie contra programelor gen virusi, dar bineinteles trebuie sa se lucreze cu un user fara privilegii.

Comparative cred ca gasiti pe google: http://www.google.fr/search?source=ig&...oogle&meta=

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×