Sari la conținut
Forum Roportal
Helen2

Iubitul meu este insurat cu mama lui

Postări Recomandate

Buna, este primul mesaj pe care il scriu, sper ca o sa folosesc corect instructiule.

Nici nu imi vine sa cred ca e cineva care a descris atit de bine problema.

Si eu traiesc o drama.

Povestea este asa: l-am cunoscut pe actualul meu prieten acum 4 ani si inceput o frumoasa relatie de iubire.

Primele luni eu am stat la parinti mei si el la ai lui, asa cum stateam in momentul in care ne-am cunoscut.

Eu eram uluita cum de daduse norocul peste mine sa iubesc un baiat asa de minunat, care sa ma iubeasca fara limite si neconditionat.

Initial mi-a facut invitatia sa vin sa locuiesc impreuna cu ai lui parinti, invitatie pe care am refuzat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as incerca sa caut pe altcineva, daca mama lui nu te suporta de pe acum, va va otravi viata pana cand veti ceda.

Alegerea e a ta, dar gandeste-te bine si sper sa reusesti sa iei cea mai buna decizie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as da un sfat tampit: fugi cu toate cele 4 membre pe care le detii!

Alt sfat tampit: "narcotizeaz-o" si trasport-o la un psiholog, poate-si constientizeaza problema.

Un al 3-lea din aceeasi gama: pune mana si reciteste "soacra cu 3 nurori" (ion creanga), inarmeaza-te c-un ac si o cutie de sare sau piper, strapunge-i limba, toarna-i sarea si te asigur c-o sa fie totu' ok. ;)

Un al 4-lea sfat: du-ti iubitu' la un consilier marital pt ca el e cel care are nevoie de un ajutor specializat pt a-si descoperi dependenta emotionala pe care a dezvoltat-o fata de ma-sa. Daca nu vrea, procedeaza ca-n punctu' 2. :doh:

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic34575.html

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citind titlul care l-ai bagat am avut rabdare sa citesc pana la sfarsit ca sa vad daca nu cumva le-ai fost si nasa la nunta.Scuze dar nu poti afirma "Iubitul meu este insurat cu mama lui" doar pentru acest lucru.Intr-adevar baietii in general sunt mai apropiati mamelor si mai ales ca ea nu a avut o viata atat de fericita langa sot , pe baiat il doare si-l intereseaza de ea. Certandu-te cu el pentru ca vezi cum mama lui este pe primul loc , nu-l vei apropia de tine....din contra , va obosi si tot langa cea mai slaba (d.p.l.d.v.)va ramane si aceea este mama lui.Conteaza ce varsta au parinti lui ca sa aiva pretentii de ajutor de la el ? Eu cred ca nu , mai ales ca tu ai spus : "ea a lasat serviciul, pentru a il ajuta in afacerea pe care el a tocmai punea pe picioare"

1.Daca ma marit cu el si intr-o zi imi zice sa ma mut la cu ai lui?

2.Ce sanse are el sa fie un sot normal pentru mine?

 

1.Inainte sa te mariti(daca ajungi acolo) cu el ar trebui sa incerci sa fi mai diplomata si sa te apropii de ea .Aratandu-ti "interesul"fata de ea el va aprecia asta si atunci il vei putea aduce mai usor intr-o discutie din care sa faca el ca tine.

Ar trebui sa te intrebi ce sanse ai tu sa fi o sotie normala pentru el .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca il iubesti foarte mult si iti doresti ca relatia sa mearga.....mai intai epuizeaza-ti toate armele de lupta pentru asta....vezi ce efect obtii...cand consideri TU ca nu mai merita luptat...muta batalia pe alte campuri de bataie....cauta pe altcineva....

Citind titlul care l-ai bagat am avut rabdare sa citesc pana la sfarsit ca sa vad daca nu cumva le-ai fost si nasa la nunta.Scuze dar nu poti afirma "Iubitul meu este insurat cu mama lui" doar pentru acest lucru.Intr-adevar baietii in general sunt mai apropiati mamelor si mai ales ca ea nu a avut o viata atat de fericita langa sot , pe baiat il doare si-l intereseaza de ea. Certandu-te cu el pentru ca vezi cum mama lui este pe primul loc , nu-l vei apropia de tine....din contra , va obosi si tot langa cea mai slaba (d.p.l.d.v.)va ramane si aceea este mama lui.Conteaza ce varsta au parinti lui ca sa aiva pretentii de ajutor de la el ? Eu cred ca nu , mai ales ca tu ai spus : "ea a lasat serviciul, pentru a il ajuta in afacerea pe care el a tocmai punea pe picioare"1.Inainte sa te mariti(daca ajungi acolo) cu el ar trebui sa incerci sa fi mai diplomata si sa te apropii de ea .Aratandu-ti "interesul"fata de ea el va aprecia asta si atunci il vei putea aduce mai usor intr-o discutie din care sa faca el ca tine.Ar trebui sa te intrebi ce sanse ai tu sa fi o sotie normala pentru el .
sunt barbat..si soacrele de barbatzi sunt soacre.....asta-i adevarul....daca iti afisezi interesul fata de "soacra" ti se va sui in cap...te mariti cu el nu cu familia lui.....experientza ma invatzat ca nu este bine sa amesteci prea mult familiile....mai bine stati cu chirie decat altfel...si daca te iubeste..va intelege daca nu....are o problemutza la capshor....el socializeaza bine cu oamenii?....aveti prieteni?....iesiti si voi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nici o speranta ca mama lui sa se trezeasca din somnul ratiunii ei. El poate sa isi faca psihoterapie, desi sunt convinsa ca va refuza, intrucat este destul de 'posedat' de mama diabolica. Dar, decat sa iti pierzi anii din viata, fara sa ai macar garantii ca va fi ceva bun, mai bine cauta alt partener cu mai putine probleme. E mai simplu asa si e cea mai inteleapta decizie pe care ai lua-o fata de relatia asta.

Ce sanse are el sa fie un sot normal pentru mine?
ABSOLUT ZERO. Doar cu psihoterapie, insa sansele sunt destul de mici sa gasesti un psihoterapeut bun. E timp pierdut de pomana oentru ca, chiar daca s-ar psihoterapia si ar veni in contact cu mama lui din nou, terapia e nula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

merita sa ii mai dai o sansa :tease: poate intre timp si'a mai bagat mintile in cap :P oricum...poate..din cauza problemelor din familie s'a atasat mai mult de mama sau...cine stie...apropo...referitor la zodie..e cumva rac? :dance4:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ma marit cu el si intr-o zi imi zice sa ma mut la cu ai lui?

 

ce'si face omu' cu mana lui ... :dance4:

 

Ce sanse are el sa fie un sot normal pentru mine?

zero ... atata timp cat traieste maicutza lui .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea sincera...lasa maritisul deoparte deoarece mama lui o sa incerce sa bage numai strambe

 

si propun sa discuti serios problema cu el...si sa i exlpici ca e un fel de razboi indirect intre tine si mama lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o problema destul de frecventa. Depinde cat esti de puternica, si de cat de mult doresti sa ramai impreuna cu el, daca crezi ca merita sa suporti totul pentru el. Ai putea incerca sa fii in relatii bune cu soacra ta, si sa o ajuti si tu, dar in schimb sa accepte el sa nu stati impreuna cu parintii lui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×