Sari la conținut
Forum Roportal
mami.iuliana

Intre 2 nasteri la diferenta de 2 ani trebuie sa te intorci la servicu pt a beneficia de indemnizatie in continuare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua

sunt o mamica care are un copil de 1an si 2 luni si sunt inca in concediul pt cresterea copilului primind indemnizatia corespunzatoare.

as vrea sa stiu daca in cazul in care voi naste al doilea copil dupa ce primul va fi implinit deja 2 ani (va avea 2 ani si 2 luni) voi beneficia de indemnizatie pt cel din urma copil chiar daca nu ma mai intorc la serviciu? (pt ca cele 2 luni vor fi de concediu prenatal). deci trebuie sau nu ca intre doua nasteri sa existe o perioada de cotizatie pt a beneficia de indemnizatie? dar in cazul unui al treilea copil urmand aceleasi conditii(adica tot la diferenta de 2 ani)/

as vrea sa mi intreb daca angajatorul ma poate obliga in vreun fel legal sa ma intorc la serviciu intre nasteri.

care este baza legala care reglementeaza aceste aspecte?

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Va trebui pentru cele doua luni sa te intorci la servici. Poti sa iti iei concediu medical, si apoi sa intri in prenatal, daca vrei sa stai acasa. Daca nu te intorci la servici, cele doua luni se vor considera lipsa la perioada de cotizatie (care a fost indemnizatia pana cand copilasul a implinit 2 ani).

Inteleg ca inca nu esti insarcinata. Inca mai ai timp sa faci bebele si sa se nasca inainte ca primul bebe sa aiba 2 ani! :)

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

In cazul in care in aceasta perioada ai ramas insarcinta, contributiile tale sociale sunt platite de catre asigurarile sociale, asa ca esti acoperita din acest punct de vedere si poti ramane in continuare in concediu, mai intai de maternitate iar mai apoi in cel de crestere si ingrijire copil. Succes!

buna ziua

sunt o mamica care are un copil de 1an si 2 luni si sunt inca in concediul pt cresterea copilului primind indemnizatia corespunzatoare.

as vrea sa stiu daca in cazul in care voi naste al doilea copil dupa ce primul va fi implinit deja 2 ani (va avea 2 ani si 2 luni) voi beneficia de indemnizatie pt cel din urma copil chiar daca nu ma mai intorc la serviciu? (pt ca cele 2 luni vor fi de concediu prenatal). deci trebuie sau nu ca intre doua nasteri sa existe o perioada de cotizatie pt a beneficia de indemnizatie? dar in cazul unui al treilea copil urmand aceleasi conditii(adica tot la diferenta de 2 ani)/

as vrea sa mi intreb daca angajatorul ma poate obliga in vreun fel legal sa ma intorc la serviciu intre nasteri.

care este baza legala care reglementeaza aceste aspecte?

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×