Sari la conținut
Forum Roportal
rhadooooops

Alergii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am o alergie la ceva,si nu siu la ce.am pete rosii care mai apoi se umfla si persista in jur de doua ore,iar apoi dispar,ca mai tarziu sa erupa fara jena :cry: mancasem tort cu cateva zile in urma.este posibil sa fac alergie la ceva conservant ce se pune in tort?am fost la doctor si mi-a facut o perfuzie,apoi mi-a dat tratament cu hydrocortizon si claritin,a trecut,dar acum o am iarasi.(da,am mancat tort,dar foarte putin).cum sa scap de ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce raspuns vrei sa-ti dam noi? Du-te fa-ti analizele sa vezi la ce esti alergic(a) si mergi la medic sa-ti dea un tratament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva ce mancaruri nu ai voie sa mananci atunci cand ai o alergie?

 

mie imi trecusera bubitele rosii dar pentru ca nu am mancat asa sanatos precum imi spusese doctorul..mi-au aparut iara..

 

ce-i drept mi-a dat o lista cu mancaruri permise si nepermise dar nu e de ajuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stie cineva ce mancaruri nu ai voie sa mananci atunci cand ai o alergie?

 

mie imi trecusera bubitele rosii dar pentru ca nu am mancat asa sanatos precum imi spusese doctorul..mi-au aparut iara..

 

ce-i drept mi-a dat o lista cu mancaruri permise si nepermise dar nu e de ajuns

 

fa un test de alergie la alimente

 

majoritatea alergiilor alimentare sunt date de lapte, oua, afumaturi si condimente

 

incearca. sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiica mea avea ceva asemanator. Un doctor mi-a spus sa manance numai mancaruri vegetale u timp si apoi sa introducem cate un aliment prelucrat. Din fericire chiar destul de la inceput a aparut alergia cand a mancat branza telemea; era de la cheagul sau fermentul care inchegase branza. Ulterior ne-am dat seama ca facea alergie cum manca pateuri cu brinza. Nu mai mananca telemea si nu mai are nimic de multi ani. Toate celelalte lactate nu-i provoaca nici o alergie. Cand facea petele rosii doctorul ii recomandase Claritine.

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot fi diverse cauze.

tu du-te frumusel la un dermatolog sa discuti fata in fata cu el si sa iti examineze 'roseata'.

poate fi chiar o alergie provocata de ceva bacterii sau ciuperci interne. tu nu da cu banul

fugi frumos la dermatolog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×