Sari la conținut
Forum Roportal
Mirela_22

Urasc nunta...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragii mei,

 

desi sunt femeie, gandul nuntii ma ingrozeste. Nu e vroba de ideea de mariaj, ci de ceremonie in sine. Isaia dantuieste, rudele varstince dantuiesc in rand cu el, tortul are clasicile bobite argintii, iar rochiile de mireasa se gasesc doar in model "clopot" sau cu o trena patetica....

 

Sunt curioasa dca mai sunt si alte nuntofobe in lumea cea mare... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei,

 

desi sunt femeie, gandul nuntii ma ingrozeste. Nu e vroba de ideea de mariaj, ci de ceremonie in sine. Isaia dantuieste, rudele varstince dantuiesc in rand cu el, tortul are clasicile bobite argintii, iar rochiile de mireasa se gasesc doar in model "clopot" sau cu o trena patetica....

 

Sunt curioasa dca mai sunt si alte nuntofobe in lumea cea mare... :D

Da, eu. Nu pot sa zic ca le urasc dar nici nu ma extaziaza. Si ...sunt maritata. Dar nu am facut nunta. Am facut doar cununia civila + o masa in curte, sub viata de vie cu familia restransa (25 de insi cu totul). Am insistat sa nu ne dea nimeni nici un ban desi doua perechi ne-au dat. Torturile le-am luat de la Capsa si au fost de fructe + de jofra, fara brizbrizuri grotesti. La mine in familie lumea e mai sportiva oricum, nu prea se indoapa.

 

Nu am avut rochie de mireasa (nu-mi place circul) ci rochie normala, facuta de mine, mai eleganta dar nu foarte. Cununia religioasa am facut-o la o manastire undeva la ocean, in aer liber, aici. Fara detalii, oricum nu intereseaza pe nimeni.

 

Asa ca te inteleg perfect. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai "ceremonia", dar si mariajul in sine mi se pare o aberatie. Consider ca nunta este necesara doar atunci cand cei doi vor copii, ca sa nu barfeasca lumea. In fond, nu se schimba nimic, doar "despatirea" devine o bataie de cap mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei,

 

desi sunt femeie, gandul nuntii ma ingrozeste. Nu e vroba de ideea de mariaj, ci de ceremonie in sine. Isaia dantuieste, rudele varstince dantuiesc in rand cu el, tortul are clasicile bobite argintii, iar rochiile de mireasa se gasesc doar in model "clopot" sau cu o trena patetica....

 

Sunt curioasa dca mai sunt si alte nuntofobe in lumea cea mare... :focus:

ceremonia ca ceremonia, dar sa vezi barfa, nemultumirile, discutiile idioate despre ce a facut sau n-a facut fiecare... :)

 

1. cu cununia religioasa nu te pot ajuta... dar poti pur si simplu sa n-o faci. desi presupun ca o sa intri in gura rudelor... :doh:

 

2. tortul se rezolva: mentionezi in comanda cum vrei sa fie ornat. eu i-am luat unei bune prietene un tort de ziua ei, cu glazura simpla de ciocolata si pe care scria mare "CEVA" :lol: de ce? pentru ca am sunat-o s-o intreb ce sa scrie pe tort si ea mi-a zis "nu stiu...sa scrie ceva !" a ramas tanti de la cofetarie cu gura cascata, dar am obtinut ce-am vrut. :cheer:

 

3. rochia ti-o poti face pe comanda la o croitorie, cu modelul tau. net-ul e mare si modele sunt cu gramada. ai gasit ce-ti place, dai un print si te duci cu jalba-n protap.

 

stai calma ca am trecut si eu prin asta... inca traiesc ! :D

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm. Eu nu urasc nuntile.Ba din contra,imi plac,le ador. Cum descria cineva pe aici,poate fi nunta cum imi doresc eu,pot face lucrurile intr-un stil original. Mi se pare aberant sa nu ma casatoresc cu tam-tam,cum se spune.Vreau nunta mare,pompoasa...O data sunt mireasa in viata...vreau sa fie o zi de neuitat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum e de neuitat. Nu tre' sa fie si sorcova vesela neaparat pentru cine nu are chef. Oricum fiecare si-o face dupa gusturi si cum pofteste. E liber sa o faca asa.

Editat de a browser

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o aberatie sa spui ca urasti nuntile doar pentru ca ai asistat la niste parade de prost gust cu topaiala in fata blocului la care sa se holbeze toti vecinii si strigari de daruri si alte chestii dintr-astea..de te doare mintea... :P O nunta poate fi un eveniment elegant, organizat cu bun gust..si bun simt... nu trebuie sa te impaunezi intr-o rochie cu briz-brizuri...slava Domnului oferta in materie este extrem de generoasa.. si daca...prin absurd nu gasesti ceva pe gustul tau...poti apela oricand la o croitoreasa...Inainte de orice nunta este inceputul unei noi etape si va ramane o amintire frumoasa in viata unui cuplu...si momentul trebuie marcat...intr-o maniera personala evident...Cred ca tebuie sa fii foarte frustrat sa consideri prea mare deranjul sa iti oferi o zi in care sa arati lumii ca esti indragostit....de fapt asta este si scopul...nu? Mai cred insa ca exista si momente potrivite si mai putin potrivite de a face o nunta...in adevaratul sens al cuvantului (cu rochia alba si tot tacamul...)

Editat de adar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai asteapta

poate ca icna est tanara sa te gandesti la asa ceva

O sa vina de la sine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

 

desi sunt femeie, gandul nuntii ma ingrozeste. ..e. Isaia dantuieste, rudele varstince dantuiesc in rand cu el, tortul are clasicile bobite argintii, iar rochiile de mireasa se gasesc doar in model "clopot" sau cu o trena patetica....

 

dar cine te obliga sa o facvi clasic ? :P

 

oricum discutii vor exista, asa ca simtiti'va bine ! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×