Sari la conținut
Forum Roportal
Smenul

Probleme cu calcu

Postări Recomandate

Buna as avea si eu o problema cu PC`u . Mi`am cumparat un Laptop si ca sistem de operare are Linux. Am incercat sa`l dau jos si sa instalez Windows dar dupa ce booteaza CD`u de xp zice urmatoarea chestie :

 

Setup did not find any hard disk drivers installed in your computer.

 

Make sure any hard disk drivers are powered on and propely connected to your computer, and that any disk-related hardwer configuration is correct. This may involve running a manufacturer-supplied diagnostic or setup program.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna as avea si eu o problema cu PC`u . Mi`am cumparat un Laptop si ca sistem de operare are Linux. Am incercat sa`l dau jos si sa instalez Windows dar dupa ce booteaza CD`u de xp zice urmatoarea chestie :

 

Setup did not find any hard disk drivers installed in your computer.

 

Make sure any hard disk drivers are powered on and propely connected to your computer, and that any disk-related hardwer configuration is correct. This may involve running a manufacturer-supplied diagnostic or setup program.

inainte de a boota,,intra in bios cu tasta del....

schimba permisiunea de bootare

pune-l sa booteze de pe hard disk device ..acolo unde ai instalat sistemul( banuiesc ca pe C)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce disc ai: IDE, SCSI, SATA? Cand incepe sa booteze de pe CD, apesi tasta F6 si introduci CD-ul sau discheta cu driverele pentru disc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am incercat cum ai zis dar faza e ca nu are floppy laptopu ... si dupa ce am dat F6 imi cerea sa introduc ori discheta ori discu cu drivere si am introdus discu cu drivere si am dat "S" dar zicea ca nu am floppy ...

 

Setup could not determine the type of one or more mass storage devices installed in your system, or you have chosen to manually specify an adapter.

Currently, Setup will load support for the following mass storage devices(s):

 

<none>

 

* To specify additional SCSI adapters, CD-ROM drivers, or special disk controllers for use with Windows, including those for which you have a devices support disk from a mass storage device manufacturer, press S.

* If you do not have any devices support disks from a mass storage device manufacturer, or do not want to specify additional mass storage devices for use with Windows, press ENTER.

 

si dupa ce dau S

 

Setup could not find a floppy driver on your machine to load OEM drivers from floppy disk.

 

* Press ESC to cancel loading OEM drivers

* Press F3 to quit setup.

Editat de Smenul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca nu rezolva nimic daca dai s pentru ca CD-ul cu setupu de la XP nu are acele "aditional drivers"

 

Oricum sfatu meu e sa cauti pe net sau pe retea Ultimate Boot CD , sa downlodezi imaginea .iso, sa o arzi pe un CD si sa bootezi cu el . ... acolo ai toate utilitarele posibile, printre care si cele de formatere, partitionare HDD (ceea de trebuie sa faci ca sa poti instala XP-ul adica sa-l formatezi ntfs sau fat32)

bafta :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am "pacalit" un sistem cu un Stick USB. Pus driverele pe el si cand mi-a cerut discheta am dat ESC, apoi F8 - select USB stick - Enter.

 

 

Tasta F8 am apasat-o din greseala in in timp ce ma chinuiam si am descoperit ca vede stick-ul, stick pe care il uitasem din greseala infipt intr-un port USB :cry: Atunci mi-a venit ideea sa incerc si a mers! Incearca si tu, poate tine. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna as avea si eu o problema cu PC`u . Mi`am cumparat un Laptop si ca sistem de operare are Linux. Am incercat sa`l dau jos si sa instalez Windows dar dupa ce booteaza CD`u de xp zice urmatoarea chestie :

 

Setup did not find any hard disk drivers installed in your computer.

 

Make sure any hard disk drivers are powered on and propely connected to your computer, and that any disk-related hardwer configuration is correct. This may involve running a manufacturer-supplied diagnostic or setup program.

Formatarea unui HDD

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru HDD sau ma rog pentru controleru care se ocupa cu dispozitivul respectiv care e in functie de chipset, placa de baza, producator, s.a.m.d....; controler care are un nume si o serie pe care daca o sti gasesti pe net driverele respective, pe care sunt sigur ca le ai si pe CD-ul cu restul driverelor de la laptop daca ai primit asa ceva, avand in vedere ca l-ai luat cu Linux !! daca nu tot asa cauti pe net in funtie de modelu laptopului si iei toate driverele ce le gasesti printre care trebuie sa fie si al controlerului SCSI sau ATA sau cum naibii ii zice.

Poti sa incerci dupa ce bootezi cu CD-ul de la XP si dai F2 sau F6 nu mai stiu, cand iti zice sa incarci " Press ..xx. if u want to load aditional driver or SCSI Controller", si apoi (dupa ce iti cere) bagi CD-ul de la laptop unde ai toate driverele si acolo trebuie sa fie si sa incarci si driverele de care ai tu nevoie ~~ insa asta nu face altceva decat sa iti recunoasca HDD-u dar care il ai formatat pentru Linux, or tie iti trebuie formatat in ntfs si nu stiu daca poti face treaba asta de pe CD-u bootabil cu XP fara sa ai un utilitar gen Disk Manager.

 

ia dom'le Ultimate boot CD ca e si gratuit si ai zeci de utilitare, si rezolvi problema rapid ... plus ca iti poate fi util oricand !~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×