Sari la conținut
Forum Roportal
cez_ara

Studii necesare pentru a putea fi contabil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am terminat liceul economic si anul viitor o sa termin Facultatea de Management - ASE Bucuresti (zi).

 

Ce ar trebui sa fac in continuare pentru a-mi putea deschide propria firma de contabilitate si sa tin contabilitatea la firme?

Sa ma inscriu la a doua facultate - la Conta? E acelasi lucru daca fac facultatea la zi sau la distanta?

Un master recunoscut de ACCA e suficient?

Dar pentru a fii asistent universitar la catedra de conta stie cineva?

 

Multumesc tuturor! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am terminat liceul economic si anul viitor o sa termin Facultatea de Management - ASE Bucuresti (zi).

 

Ce ar trebui sa fac in continuare pentru a-mi putea deschide propria firma de contabilitate si sa tin contabilitatea la firme?

Sa ma inscriu la a doua facultate - la Conta? E acelasi lucru daca fac facultatea la zi sau la distanta?

Un master recunoscut de ACCA e suficient?

Dar pentru a fii asistent universitar la catedra de conta stie cineva?

 

Multumesc tuturor! :crazy:

 

Din cate stiu eu conta faci cam la oricare specialitate a ASE-ului numai ca se difierentiaza ca si grad de dificultate. Contabilitate poti sa tii oricum numai ca indiferent ca ai facultate de conta sa nu trebuie sa o titulatura (expert contabil) pentru a avea dreptul sa semnezi bilantele.

 

Merci,

Studenta ultimul an Facultatea de Contabilitate si am terminat liceul economic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am terminat liceul economic si anul viitor o sa termin Facultatea de Management - ASE Bucuresti (zi).

 

Ce ar trebui sa fac in continuare pentru a-mi putea deschide propria firma de contabilitate si sa tin contabilitatea la firme?

Sa ma inscriu la a doua facultate - la Conta? E acelasi lucru daca fac facultatea la zi sau la distanta?

Un master recunoscut de ACCA e suficient?

Dar pentru a fii asistent universitar la catedra de conta stie cineva?

 

Multumesc tuturor! :flowers:

Ca sa iti poti face firma de conta ai doua posibilitai:

1. faci master la ase (recunoscut de acca) costa vreo 2400 roni iar ca sa obtii autoizatie trebuie sa dai examen de final la ceccar (masterul doar iti va echivala examenul de acces si stagiul de 3 ani la ceccar)

2. dai examen la ceccar pe studii medi-examenul de acces este facil, faci 3 ani de stagiu si la final dai examenul final-de aptitudini, dupa obtinerea certificatului vei putea doar sa certific balantele

3. dai examen la ceccar peexperti contabili-examenul de acces este destul de greu (eu am picat anu asta :( ) faci 3 ani de stagiu si la final dai examenul final-de aptitudini, dupa obtinerea certificatului vei putea sa semnezi si bilanturi

 

si

4. daca te intereseaza sa devi consultant (mult mai banos si nu la fel de multa munca ;) )-dai examen la bucuresti, destul de greu si multe luni alocate studiului

 

 

Mult succes!

 

Contabilitate poti sa tii oricum numai ca indiferent ca ai facultate de conta sa nu trebuie sa o titulatura (expert contabil) pentru a avea dreptul sa semnezi bilantele.

Pentru a putea certifica bilanturile trebuie sa fi expert contabil

 

Mult succes la examenele finale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×