Sari la conținut
Forum Roportal
RoRenu

Vreau sa-mi schimb numele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

- eu am incercat dar mi sa respins , am probleme de la poreclele legate de Vacarescu Octavian Adrian si doream si un nume mai scurt dar e urata treaba ca sa se accepte cererea trebuie sa publici in monitorul oficial sa platesti taxe destul de mari , numai in MO e ~25 lei si apoi te respinge in bataie de joc , nici nu iti mai raspund cand am contestat ...

Editat de aaee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- eu am incercat dar mi sa respins , am probleme de la poreclele legate de Vacarescu Octavian Adrian si doream si un nume mai scurt dar e urata treaba ca sa se accepte cererea trebuie sa publici in monitorul oficial sa platesti taxe destul de mari , numai in MO e ~25 lei si apoi te respinge in bataie de joc , nici nu iti mai raspund cand am contestat ...

Unde ai fost respins in bataie de joc? De ce institutie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde ai fost respins in bataie de joc? De ce institutie?

Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor cu siguranta

 

si nu ma mir

 

o asemenea cerere e respinsa ca neintemeiata, numele nu e ridicol, chiar nu-mi dau seama ce porecle pot deriva din nume sa fie atat de deranjante. Cat despre faptul ca e un nume prea lung, legislatia nu prevede un asemenea motiv pentru schimbarea numelui. Numele Vacarescu, Vacaroiu sunt raspandite in Romania.

Prin admisibilitatea unei asemenea cereri, s-ar creea precedent pentru oricine s-ar trezi peste noapte cu dorinta unui nou nume.

Daca iti era numele de familie Bula :flowers: , ti-ar fi admis cererea pe motiv de nume ridicol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, mi-aduc aminte ca in urma cu mult timp, cand eram in plina psihoza "Garcea" a fost la tvr o emisiune in care au aratat un politist cu numele asta, a carui viata a fost data peste cap cu totul. culmea e ca nici lui nu i s-a aprobat schimbarea numelui, dar.....Garcea, cel cu mintea harcea-parcea, si-a revizuit atitudinile lui beligerante si ironia explicita fata de inteligenta sclipitoare si numuritoare a politistului roman. :flowers: :cry: :o: :doh: :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- vaca , vachi , tava , neghinita , vacarule ... peste tot am probleme de la acest nume fiind asociat cu animalul ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- vaca , vachi , tava , neghinita , vacarule ... peste tot am probleme de la acest nume fiind asociat cu animalul ...

pai povesteste-ne si noua ce si cum ai facut si cum ti s-a raspuns. pt mine una ar fi tare interesant de stiut. serios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am dus la Primarie prin 2000 am completat un formular , am public in MO si toate le-m trimis prin posta la Buc , am primit rasp ca numele alese Ed Dan nu sunt folosite decat ca prenume , am facut contest si am ales alt nume de fam Ed Vug si nu am mai primit rasp .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie sa fac,unde,cum ca sa-mi schimb numele de familie din morariu in dragulescu

mama,bunicii au numele dragulescu

Eu,sora,tatal numele morariu..

Noi am fost instiintati mamei in urma divortului..Acum eu vreau numele dragulescu cu orice pret..am orgoliul in mine

Ce trebuie sa fac?Precizez ca sunt minor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×