Sari la conținut
Forum Roportal
RoRenu

Vreau sa-mi schimb numele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

doresc sa-mi schimb numele

am 18 ani

si vreau sa stiu daca trebuie sa anunt la unitatea de invatamant ca imi schimb numele

sau ce acte trebuie sa duc in plus

nu vreau sa ma trezesc ca nu pot merge la scoala ca nu ma mai cheama "x" ci ma cheama "y"

Editat de RoRenu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma intereseaza doe cum fac cu situatia scolara in caz ca imi schimb numele

actele necesare le am incunostinta deja

am nume de familie de ungur vreau numele de familie a mamei

Editat de RoRenu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe mine ma intereseaza doe cum fac cu situatia scolara in caz ca imi schimb numele

actele necesare le am incunostinta deja

am nume de familie de ungur vreau numele de familie a mamei

Cred ca e ca atunci cand iti schimbi numele dupa casatorie...ti se da diploma pe vechiul nume,iar pe cel nou il justifici cu actele noi...adica, ca esti tot tu,si nu altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe mine ma intereseaza doe cum fac cu situatia scolara in caz ca imi schimb numele

actele necesare le am incunostinta deja

am nume de familie de ungur vreau numele de familie a mamei

Dar sa inteleg ca tu nu esti de etnie maghiara? Tatal tau este de etnie maghiara?

Ai vrea sa ne spui numele de familie unguresc care te deranjeaza atat de mult?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mostenit numele de "Magyari" ... dar pe tatal meu nu l-am mai vazut de cand aveam 2 ani

numele asta a fost un cosmar toata viata mea am fost considerat ungur de catre toata lumea chiar daca toata viata am crescut printre romani

"-cum te cheama de la familie?

-Magyari (pronuntat "maghiari" nu cum ar trebui adica "moghiori")

-deci esti ungur

- nu sunt ungur

- numele zice ca esti"

am 18 ink nu ma casatoresc

daca imi schimb numele in dosarul de la scoala tot "magyar" o sa raman sau mi se schimba numele

nu mai vreau sa am nici o legatura cu numele meu (magyari)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai 18 ani ai terminat liceul, ma gandesc. Pe diploma de bac va aparea tot "Magyari". Presupun ca pentru facultate iti vor folosi numele nou.

Acum nu as fi sigura , dar daca inca esti la liceu, in noul an scolar s-ar putea sa fii inscris cu numele nou, pe baza hotararii .

 

Acum , la modul serios, la 18 ani aceste "tampenii" din partea colegilor iti par importante. Poate ar fi bine sa constientizezi daca problema este numele sau relatia inexistenta cu tatal tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am mostenit numele de "Magyari" ... dar pe tatal meu nu l-am mai vazut de cand aveam 2 ani

numele asta a fost un cosmar toata viata mea am fost considerat ungur de catre toata lumea chiar daca toata viata am crescut printre romani

"-cum te cheama de la familie?

-Magyari (pronuntat "maghiari" nu cum ar trebui adica "moghiori")

-deci esti ungur

- nu sunt ungur

- numele zice ca esti"

am 18 ink nu ma casatoresc

daca imi schimb numele in dosarul de la scoala tot "magyar" o sa raman sau mi se schimba numele

nu mai vreau sa am nici o legatura cu numele meu (magyari)

1. La cum merg lucrurile

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa stiu ce trebuie sa fac sa imi mai adaug inca un nume in acte(certificat de nastere, buletin, permis auto..etc). Am 22 ani si sunt necasatorit si pe langa numele de familie si un nume mic mai vreau sa ma mai cheme si altfel. Cum trebuie sa procedez in cazul asta, la cine trebuie sa ma duc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×