Sari la conținut
Forum Roportal
nteofil

Virusi - cazuri si necazuri

Postări Recomandate

am ajuns si eu la website-ul de mai sus si inca alte detalii spre care am fost directionata....

 

deci lsass2.exe is added by a variant of the GAOBOT/AGOBOT worm.......si un website unde se gaseste un "tool" ....

 

http://securityresponse.symantec.com/avcen...moval.tool.html

 

 

nu stiu daca te poate ajuta intr-adevar.... dar nu strica sa incerci..... alt website si cu alte informatii..... si alte "tools" ptr. alte probleme

 

http://securityresponse.symantec.com/avcen...tools.list.html

 

 

 

http://vil.nai.com/vil/stinger/

 

(alt "tool" care poate ajuta....nu stiu...incearca si tu si spunene si noua) acestea au fost raspunsurile primite de la forums.net-integration....nu stiu daca intr-adevar au fost -incercate' de cineva.... daca te-ai fi dus acolo tu sa post cu logs de la spybot ori hijaccathis ai fi putut avea raspunsuri concrete in functie de sistemul tau de operare si ce alte chestii din log....sper sa scapi de el ......

 

cum te descurci cu engleza. am gasit intre timp si -un caz' pe unul din forumurile mentionate si persoana care a raspuns problemei a mentionat multe "tools" si instructiuni printre care si <stinger> .......

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, asta e deja prea de tot ! Aseara , am formatat partitita C: si am reinstalat windows-ul . Si totusi, lsass.exe .... exista !!! Daca nici cu formatarea nu mai scap, e grav !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca, Conte.....uite ce am mai aflat....ori mai degraba cu ce mi sa-a raspuns si la celalat forum unde am intrebat.....sper sa intelegi......(eu personal nu sint experta in computere dar ma descurc destul de bine...cind mi se dau instructiuni "step by step")

 

 

 

Hi, the process lsass2.exe is added by the Agobot/Gaobot worm, unfortunately there are over 1000 variants of this worm, some examples exploited holes in windows so macae sure that they have all the updates.

 

I don

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu personal am "avut de aface" cu asa ceva ....am avut un CWS.aboutblanca de care "am reusit" sa scap.....dar m-a mincat undeva si am sters unele lucruri prin Windows....si nu a mai mers nimic......am garantie ptr. computer 1 an de zile....si cei de unde am luat computerul m-au ajutat prin telefon....pas cu pas....si am reusit.....sa reinstalez windows.....daca as fi in persoana......as reusi sa-la reinstalez exact cum am facut dar altfel imi este greau sa-mi aduc aminte de orice.... sint citeva optiuni la care....daca nu esti atent...nu scapi de virus....in cazul meu cind am sunat prima data unde am cumparat computerul......am fost instructionata sa folosesc optiunea de instalare a Windows care "il fixeaza pe cel vechi" (bineinteles tot pierzi toate ce ai avut pe computer...)....si nu reuseam sa instalez "the system drivers"....imi aparea un mesaj de eroare....am sunat din nou si am cerut pe cineva mai "cu experienta"....si i-am spus ce sa-a intimplat...si mi-a spus ptr. ca computeru meu totusi a avut "un cras" cauzat de "un virus".....nu a trebuit folosita.....prima metoda, si cea de-a doua mi sa-a parut mult mai usoara..... in 40 min. am avut windows instalat....(cu toate ca mi-sa spus ca poate dura 90 de min......)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, cred ca in sfarsit am scapat de "brontozaur" ... am formatat ambele partitii (de 2 ori - eram disperat ;))) ) , apoi am instalat xp, antivirus, spybot si am scapat de belea. Deocamdata... am acum o droaie de munca pentru reinstalarea tuturor softurilor din computer (sper ca saptamana asta sa termin ) - va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat , sper sa nu mai patesc de-astea cat de curand !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

par sa fiu interesata de "cazul tau" ptr. ca vreau sa cumpar caasperscay AV....si daca tu ai avut totusi probleme.....la cit de bun se spune ca e....bineinteles "ei" spun ca nici un AV nu poate da "imunitate totala"....totusi unele sint mai bune decit altele.....Avast Home Ed. care este gratis...este destul de bun.....daca esti "atent" unde browse......

 

dar intrebarea mea pare sa fie .....stii daca ai avut unul din "variantii"

AGOBOT/GAOBOT prin care sa-a spus ca "patrunde" cel pe care la-ai avut tu.....

nu stiu daca toti realizeza....dar "windows update option" este ceva care nu trebuie ignorat.... eu il am set pe automat cu optiunea sa "instalez" cind vreau eu.... cred ca este foarte important....

cred ca odata ce ai avut un virus din asta mai "nasty"....cam devii mai "paranoia" de toti virusii etc. care apar.....si numai stii ce precautiuni sa mai iei......

dupa ce am avut problema mea.(NU AM AVUT NICI O PROTECTIE DE NICI UN FEL ATUNCI .!.)....mi sa-a spus ca singurul lucru care sa-la am pe computer UN PROGRAM AV BUN/RENUMIT.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vine lui caasperscay, vina e in primul rand a mea deoarece am lasat setata protectia antivirusului la MINIM, ceea ce nu era deloc recomandat. Cat despre update-uri , teoretic e bine sa le instalezi dar uneori mi-au "destabilizat" sistemul de operare ;) Dupa patania asta insa am downloadat totusi patch-ul microsoft impotriva acestui virus/vierme.

 

Eu am caasperscay Personal 5 si pot sa zic ca sa-a descurcat foarte bine pana acum ( mult mai bine decat avast, antivir XP si alte cateva antivirusuri gratuite pe care le-am probat de-a lungu timpului. Isi face update extrem de des (chiar si din ora in ora ) , iar daca as fi lasat setarea protectiei la Maxim poate ca toate acestea nu mi sa-ar mia fi intamplat. Ceea ce totusi nu imi place la caasperscay e faptul ca inghite destul de multe resurse si uneori iti incetineste binisor calculatorul ...

 

Dar , indiferent de ceea ce se spune despre un antivirus sau altul, cu siguranta ca nici unul dintre ele nu pot oferi garantia ca esti protejat mereu 100 % . Oricand se poate intampla ceva rau indiferent de programul folosit (parerea mea) , doar ca , avand un antivirus, sansele ca acest lucru sa se intample scad considerabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Panda AV.si nu am probleme;deocamdata.Am instalat Patch2.si se pare ca am protectie marita de atunci .Dar a fost o vreme cand am instalat si de 20 de ori Wdws intr-o sapt.XP-ul pare un magnet ptr virusi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×