Sari la conținut
Forum Roportal
bidiu

evolutia umana

Postări Recomandate

Am citit de curand intr-o carte ca mana omului o sa evolueze si va pierde 2 degete cel mic si inelarul deoarece acestea sunt in plus.Cele 5 degete le-am mostenit de la stramosii nostrii,primatele.Imaginati-va cum ar fi...oare ii adevarat...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit de curand intr-o carte ca mana omului o sa evolueze si va pierde 2 degete cel mic si inelarul deoarece acestea sunt in plus.Cele 5 degete le-am mostenit de la stramosii nostrii,primatele.Imaginati-va cum ar fi...oare ii adevarat...?

[snapbacca]40732[/snapbacca]

 

Hmm...suna interesant..unde ai citit?Mai ofera niste informatii daca poti. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum...daca presupunerea e corecta...trebuie sa treaca cateva milioane de ani de "involutie".! ( eu ma gandesc cum au sa ne dea inapoi degetele :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca sunt in plus pentru ca la cate accidente se intampla, cand pierdem alte degete ne adaptam si le folosim pe celelalte,deci si pe cele doua de care e vorba.Nu vreau sa le pierd! :) :crazy: :crazy: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:agresiv: sa ramanem doar cu 3 degete?strange.....chiar mai ofera niste informati....sper ca nu ne vom mai pierde si alceva :- ...dar...sper sa evoluam in bine..nu in rau.!!1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt atatea supozitii....nici nu stii ce sa mai crezi.Daca dai crezare la tot ce se spune innebunesti. Bine, un sambure de adevar o fi pe undeva , nu stu, doar suntem intr-o continua evolutie....unii dintre noi :Pe

dar se cam bat cap in cap teriile astea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...dar...sa ramanem cu 3 degete inseamna evolutie?sau subevolutie...?Si habar..nu am...dar..mi-ar place sa vad..cum ar fii in viitor...dar..nu stiu daca mi-ar place!!!apropo..nu intra nimeni pe chat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii intr-un fel e o evolutie dar parca era vorba ca ne transformam in monstrii...in oamenii cu 3 ochi etc.de la dioxidul de carbon,efectul de sera...se preconizeaza ca noi peste cateva milioane de ani nici nu vom mai exista si ca animalele vor fi singurele care se vor adapta si ciclul incepe din nou....ere glaciare,vulcani si din nou o sa aparem noi...si din nou ne vom dezvolta si ne vom distruge singuri..si vor creste alti copii ca noi care se gandesc cum am evoluat ,daca exista extraterestrii...etc..Dar odata ce crestem pe scara evolutie in umbra si scadem pe aceeiasi scara....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum...daca presupunerea e corecta...trebuie sa treaca cateva milioane de ani de "involutie".! ( eu ma gandesc cum au sa ne dea inapoi degetele 8))

[snapbacca]40741[/snapbacca]

Nu cred ca e vorba de a da inapoi degetele si de cazut!!!:) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii intr-un fel e o evolutie dar parca era vorba ca ne transformam in monstrii...in oamenii cu 3 ochi etc.de la dioxidul de carbon,efectul de sera...se preconizeaza ca noi peste cateva milioane de ani nici nu vom mai exista si ca animalele vor fi singurele care se vor adapta si ciclul incepe din nou....ere glaciare,vulcani si din nou o sa aparem noi...si din nou ne vom dezvolta si ne vom distruge singuri..si vor creste alti copii ca noi care se gandesc cum am evoluat ,daca exista extraterestrii...etc..Dar odata ce crestem pe scara evolutie in umbra si scadem pe aceeiasi scara....

[snapbacca]55276[/snapbacca]

 

ce spui tu exact e ilustrat in "eternul adam" de jules verne..

 

in cateva cuv, din cauza incapacitatii sale de a se adapta in cazul dezastrelor naturale (a se lua ca un subiect de mediatie dezastrele de "zilele astea" - inundatii, cutremure, tsunami etc.), omul este redus de fiecare data la doar cateva specimene, exemplare, ma rog...

 

acestea - preocupate find de supravietuire - uita aproape tot din ceea ce a fost candva cultura umana, daramite sa mai si transmita cunostintele noilor progenituri...

 

astfel, in "ciclul" ce ne-a urmat se pastrau povesti despre primul om, un oarecare Hedom (pronuntia distorsionata a lui "Adam" in eng..) etc.

 

oricum, nuvela e super interesanta. revenind la topic, e clar ca trecem printr-o mie si una de schimbari de-a lungul timpului, imposibil de sesizat during our lifetime. oare omul primitiv se gandea (daca gandea) ca va merge vreodata in 2 picioare sau ca va pierde nopti intregi pe forumuri, inainte de a descoperi macar focul?...

 

toate au o ordine logica soi cred ca o sa se mai intmple multe inainte sa ni se elimine degete sau urechi sau mai stiu eu ce...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×