Sari la conținut
Forum Roportal
Shadowdancer

Original vs. Cover

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cel mai slab cover pe care l-am vazut vreodata. Si mai sunt de genul asta. Pe langa asta Children of Bodom dupa Iron Maiden suna chiar acceptabil.

 

Dupa mine, Celine nu are voce pentru orice adie vag a roace. Ii sta bine la balade pop de-ale ei. Este si motivul pentru care nu trebuia sa se bage la The Power of Love al lui Jennifer Rush. Zic eu, bineinteles ;)

 

Jennifer

 

Celine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu mici nuante Shur, sant de-aceeasi parere ca tine.

Da` ai sa fim seriosi. Nu cred sa vrea sa-i ia mancarea de la gura lui Brian Johnson de la AC/DC.

M-am uitat la melo exact ca la ce-a fost. O gluma, un respiro.

Cert e ca mi-a placut s-o vad in rochia aia de bal intrand hotarata pe scena pe acorduri rock.

O silueta fusiforma care face pasul lui Agnus ;)

Iar vocea..nu i-a alunecat de loc.

Desi imi place mult mai mult, Anastacia, iar ea e mai pe gen, nu mi-am putut lua ochii(urechile ma rog) de la Celine.

Am vrut sa postez un cover romanesc dupa un original romanesc.

Da` in afara de aia de la ROMANIA cu cover-ul lor dupa Phoenix nu-mi vine nimic in minte.

Ori de aia de la Romania cand or sa incepe sa cante de-adevaratelea, am sa vorbesc si eu la Muzica despre ei.

Nu mai iute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat Light my fire de la The Doors, cu Led Zeppelin.

N-am gasit.

;) Mi-au sutit si living in the past de la Jethro Tull.

E magari youtube.

Sau ma rog.

Se magaresc pe zi ce trece.

De boii de la beatles cu a` lor companie exclusivista, nici nu mai vorbesc.

De fapt despre beatles am vazut filme documentare, care aveau ca si coloana sonora orice altceva.

Daca tastezi beatles pe youtube iti canta neste mexicani.

Indieni ma rog.

Nu ca n-ar avea farmec:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as sta sa caut in toate melodiile pe care le am, probabil as gasi destul de multe versiuni cover care sa-mi placa mai mult decat originalul... ma multumesc doar cu acelea pe care mi le-am amintit pana acum:

 

Sugababes - Shape (dupa Sting - Shape of my heart)

Britney Spears - (I can't get no) Satisfaction (dupa Rolling Stones)

Blue ft. Elton John - Sorry seems to be the hardest word (dupa Elton John)

Lemon Ice - Stand by me (dupa Ben E. King)

Britney Spears - I love rock'n'roll (dupa Joan Jett)

 

la majoritatea imi plac mai mult vocile artistilor care au facut cover-ul, mai rar se inampla sa fie si negativul cu adevarat imbunatatit (cum e Lemon Ice) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca as sta sa caut in toate melodiile pe care le am, probabil as gasi destul de multe versiuni cover care sa-mi placa mai mult decat originalul... ma multumesc doar cu acelea pe care mi le-am amintit pana acum:

 

Sugababes - Shape (dupa Sting - Shape of my heart)

Britney Spears - (I can't get no) Satisfaction (dupa Rolling Stones)

Blue ft. Elton John - Sorry seems to be the hardest word (dupa Elton John)

Lemon Ice - Stand by me (dupa Ben E. King)

Britney Spears - I love rock'n'roll (dupa Joan Jett)

 

la majoritatea imi plac mai mult vocile artistilor care au facut cover-ul, mai rar se inampla sa fie si negativul cu adevarat imbunatatit (cum e Lemon Ice) :cheer:

partea instrumentala , partea instrumentala :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gary Moore - Over the hills and far away

The original, later covered by Nightwish.

 

Original:

 

Cover:

 

Ambele interpretari sunt bune, dar parca tot originalul e mai expresiv. Interpretarea cover e exceptionala, dar atmosfera, feelingul si tema muzicala de provenienta irlandeza, evidente in muzica lui Garry Moore (nu se dezminte, doar e irlandez!) parca nu se regasesc la Nightwish. Totusi, incercarea e o reusita! Si succesul acestei piese in interpretarea cover Nightwish e categoric.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unul care m-a impresionat placut, schimband total atmosfera piesei este celebra Billie Jean a lui Michael Jackson in interpretarea lui Chris Cornell (Soundgarden / Audioslave) de pe albumul Carry On. Din punctul meu de vedere, nu se compara, pentru ca pur si simplu e... alta piesa. Am gasit pe youtube o versiune acustica dintr-un concert, destul de asemanatoare cu cea de pe album.

 

 

Chiar ti-a placut? Sunt un imens fan Chris Cornell, si-s al dracului de dezamagit de Carry On. Inclusiv de Billie Jean, care nu-mi spune nimic. Pentru mine, tot albumul e un semnal clar ca unul din cei mai buni vocali de rock ai tuturor timpurilor nu "functioneaza" bine ca artist solo. Ma opresc, ca iar ma enervez doar ca a plecat din Audioslave ;)

 

Mareexecutor - gusturile nu se discuta, evident, dar sa-l consideri pe Slash un chitarist lipsit de valoare e... nu stiu... nedrept, ca sa folosesc un eufemism :D

 

Anyway, un cover care imi place foarte mult:

 

 

 

 

 

Si originalul, de la Talk Talk:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blak Magic Woman, originalul apartinand formatiei Fleetwood Mac (The band replaced Jeremy

Editat de Arrivederci!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mad World

 

Tears for Fears:

 

 

 

 

Gary Jules:

 

 

 

 

Mie imi place mai mult coverul lui Gary Jules... are o atmosfera aparte. Poate si datorita faptului ca nu o pot disocia de Donnie Darko, de pe a carui coloana sonora este piesa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×