Sari la conținut
Forum Roportal
Shadowdancer

"Special pentru Romania"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

OK, pe mine ma scoate din sarite chestia asta. Presupun ca a fost o idee stralucita de combatere a pirateriei. Fratilor, it sucks!

 

Ma refer la CD-urile artistilor straini care se comercializeaza pe la noi. Alea cu "Special pentru Romania" pe coperta. Eu m-am saturat. Vreau booklet-ul complet al albumului, cu versuri, multumiri, dedicatii cu tot, nu varianta cu patru pagini pentru tampiti de la noi. Vreau CD-uri 'made in Germany' nu 'made in the Czech Republic'. Nu ma intereseaza ca sunt recomandate de Europa FM sau Radio Guerilla si nu ma intereseaza ca sunt doar 29,9 RON. Vreau the real thing, chiar daca e 70 RON, chiar daca e 90 RON.

 

Inteleg ca poate nu toata lumea gandeste asa si poate nu e dispusa sau nu are de unde sa dea banii aia. Dar cred ca cinstit ar fi ca mie, ca si cumparator, sa mi se ofere alternativa. Altfel, mi le gasesc singura. Personal, imi permit sa ma indoiesc ca daca cineva nu da 70 pe un CD original, va da 30. Dar cum spuneam, eu personal m-am saturat. Daca e sa imi platesc muzica, vreau sa stiu pe ce am dat banii. Ca sincer, mi-e mult mai simplu sa dau un download si cam tot aia obtin... Sau daca sunt nebuna de tot, ma urc in masina si in doua ore cumpar CD-urile alea la Szeghed. Dar pe CD-urile astea cu "Special pentru Romania", declar sus si tare ca fac ceva... :jester: Azi le-am luat pe ultimele doua...

 

ps: misto albumul lui Chris Cornell... vi-l recomand cu caldura :crazy:

Editat de Shadowdancer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si o parere obiectiva? A cui e ideea cu CDurile astea? Un link, ceva?

Unii artisti chiar lanseaza CDuri cu artwork diferit, in functie de tara de destinatie, ceea ce nu le scade deloc din valoare :jester:

 

By the way, alternativa de care vorbesti, iegzista. Si se ascunde sub nume gen e-bay, amazon, etc etc :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

right. special pentru romania, facem economie la hartie :crazy:

iar alternativa exista pentru oamenii care stiu ce vor. eu nu stiu... eu intru aiurea intr-un magazin, si daca am chef, "rasfoiesc" cd-uri. daca imi place cumpar. azi nu aveam absolut deloc in plan sa cumpar vreunul. am intrat intr-o benzinarie sa imi iau o sticla de cola si am vazut en passant chris cornell. l-am luat si dedesubt am vazut hinder. si l-am luat si pe ala :jester: daca ma intrebai ieri care va fi urmatorul cd pe care il voi cumpara, categoric nu ziceam nici unul din alea doua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

err

adeca tu vrei la botu' calului doua chestii

si orijinal si ieftin

nu merje

pen' ca orijinalu o sa stea in raft decade pan' sa-l cumpere cineva .. asta daca il cumpara

chiar, daca aveai originalul in raft dar n-aveai banii la tine, ce faceai? :bye:

zis'am :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Shur, I hear you :)

 

E stupid sa nu ai optiunea de a cumpara CD-urile in versiunea full. Pana se schimba ceva in sensul asta, tot ce poti sa faci e sa te obisnuiesti sa le "rasfoiesti" pe net, si sa comanzi de acolo. Stiu ca nu e la fel (imi luam multe CD-uri in Anglia la plezneala, ca vedeam ceva ce mi se parea interesant la momentul respectiv), da' wtf can we do? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
err

adeca tu vrei la botu' calului doua chestii

si orijinal si ieftin

nu merje

pen' ca orijinalu o sa stea in raft decade pan' sa-l cumpere cineva .. asta daca il cumpara

chiar, daca aveai originalul in raft dar n-aveai banii la tine, ce faceai? :)

zis'am :o:

da, vreau doua chestii. ieftin pentru cine vrea cd, si nu-si permite originalu'.

si originalu' pentru fraieri d'astia ca mine, care-si dispusi sa-si dea banii pe originale.

nu am pretentia ca cele doua conditii sa fie indeplinite simultan. da' vreau sa pot alege.

why's that so hard???

iote, io cumpar. nu ar fi prima data ca ma intorc acasa dupa bani ca sa imi iau un cd.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-o vreme aduceau la Rocka Rolla. e inchis, din motive evidente. la Mall n-au? asa, putin obraz de cumparaturi europene :)

 

in rest, tagma cumparatorilor de originale este prea mica, la noi. din punct de vedere business, nu stiu daca se merita deranjul. ai dreptate, dar ... you know, Budapesta nu-i chiar asa departe :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-au, nici la Diverta, nici la Carturesti, sau nu aveau ce am cautat eu la vremea respectiva.

Asta ca sa nu mai spun ca in tot orasul european de 5 stele nu exista un magazin ca lumea de muzica.

Am sperat si eu, ca tzaranu', cand am auzit ca se face Mall, ca se deschide si un Virgin Records Store, de ex. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×