Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Pirateria muzicala la nivel mondial

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hehe, nu spun asta, totusi problema trebuie analizata, articolul respectiv este un studiu,nu o lectie de morala, si incearca sa intrezareasca o portita atat pentru ascultatorul de rand de muzica care nu prea are chef sa platesca multi bani pe asta cat si pentru producatorii de muzica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i compatimi pe producatori. Au de unde sa faca bani. Tie ti-ar conveni ca artistii sa munceasca doar cateva saptamani intr-un studio, sa scoata un album, dupa care sa le vina banii numai din vanzari de discuri? Nu, trebuie si ei sa-nvete cum se fac banii... de asta exista concerte unde ar trebui sa cante live si se intra numai pe baza unui bilet... pe care dai bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu chiar ... artishtii nu stau doar cateva saptamani in studio , in cazul unor genuri cu un mesaj : rap , rock ... artishtii stau luni intregi in fata unei foi sa faca versurile sh apoi munca in studio... ah sh nu vreau sa ma laud k am cumparat albumele in original pana acuma k ash mintzi ... cum zice sh in studiul acela , download'ul d p net a devenit o rutina , mai ales in Romania :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cipriane, vrei sa spui ca tu dintotdeauna ai cumparat vinyl-uri sau MC-uri din magazin?

Corect.

 

Nu stiu daca exista oameni fara de pacat dar nu cred ca exista oameni care sa nu fi beneficiat de 'piraterie'.

Desi e o 'problema globala' si interzisa peste tot, mie pirateria mi se pare cam overrated. Si oricum pirateria va castiga pentru ca de cand cu p2p nu mai poate fi oprita.

Sigur, proprietatea intelectuala este a lui Maical Gexan (prost exemplu, ca asta e mort demult) si e cam imoral sa beneficiezi fara sa platesti.

Insa este si o binecuvantare din punct de vedere al promovarii.

 

Artistii si in multe cazuri lalaitorii sa se multumeasca cu banii (multi) veniti din cantari live, reclame, show-biz.

Ca pana la urma sunt celebri direct proportional cu talentul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza pirateriei in \ scurt timp majoritatea caselor de discuri vor cadea iar artistii se vor putea promova singuri cu ajutorul internetului.

 

Si ma bucur , asa nu se vor mai imbogati unii jegosi cu niste mizerii de piese ajungand sa traiasca asa http://www.youtube.com/watch?v=bD1GJRiQIrw http://www.youtube.com/watch?v=aTxPAKF9Zwk ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mah prunci.

Artistul din asta traieste.

Acesta este produsul lor.

Atata pot

-nu toti pot face matreata ,va dati seama. Unde am ajunge ?

Va intrebati retoric si pompos ca e normal sa traiasca din asta ?

Normal.

Ce ar trebui sa faca ?

Sa faca tractoare in timpul liber ?

Atat doar ca la noi totul e stramb.

Artistii tocmai pentru ca n-au aceea piata veritabila, concurentiala, nu stau in studiouri si lucreaza.

Nu-si perfectioneaza cantarile .

Doar vine ea vara.

Cu sushe gen zilele orasului pe bani publici.

La uma urmei toata tara ne cunoaste versurili -tanaaar mereu as vreaaaa sa fiu, prosti am fi sa scriem altele.

Cat despre drepturile de autori, stiu ca microsoft cand a vazut in ce hal romanica isi baga sula in munca lui, a luat frumos inspectorii ORDA de mana si dimpreuna cu politia economica a batut tara in lung si lat.

Se plange Ban Dittman de furaciunea din tara degeaba.

E la mana lor sa-si faca dreptate.

Bine, si sa "canti" 30 de minute de pe un cd pe 20.000 de oiro la zilele lui cimentu` nu-i de colo.

Iti tre` nu-i asa conecsiuni.

Editat de mareexecutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cine a zis ca hartistii sa traieste din meseria de sculer-matriter sau vanzator la butic?

Daca tu ai fi un lautar, nu te-ai promova pe net si ai spama la greu?

Sigur, si cand ajungi tu Exe de la Clejani, incepi sa infierezi p2p-ul, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cine a zis ca hartistii sa traieste din meseria de sculer-matriter sau vanzator la butic?

Daca tu ai fi un lautar, nu te-ai promova pe net si ai spama la greu?

Sigur, si cand ajungi tu Exe de la Clejani, incepi sa infierezi p2p-ul, nu?

 

 

Ce fach ie p2p ala ?

Si nu stiu ce vorbesti.

Despre ce-i discutia asta?

Despre mailuri sau muzica ?

Pot da sa trimita mailuri, si totodata sa incaseze drepturi de autor din tot f`ckin netu` asta.

Voi va tot intrebati retorioc ca e normal sa traiasca asa ?

Normal zic eu.

Fi-v-ar netu`.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×