Sari la conținut
Forum Roportal
+ & -

Femeia in pictura timp de 500 de ani.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Interesant subiectul. Din pacate, video-ul acela nu mai este.

Am mai cautat eu altele pe YouTube:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E interesant dar nu mi-a placut.

Mi se pare banal,asa putem face un miliard de topice,dam copy de pe Youtube sau Google,Wikipedia si gata.Nici o batalie de idei,doar amatorisme si subiecte de convenienta.

Nici un comentariu de Doamne ajuta,doar"ce dragut,frumos" si alte siropuri si dulcegarii.

 

Din cate curente,stiluri artistice,cate lucruri antagonice,socante si pline de substraturi si subantelesuri sunt,doar atat se poate?

Arta nu este doar "de budoar" cum se credea odata,doar pentru a holba ochii si a casca gura,ci pentru a gasi sensuri,mesaje,pentru a invata tehnici.

Artele si stiintele,intercorelandu-se ofera multe raspunsuri si si mai multe intrebari interesante.

Multi studenti sau elevi cauta lucruri pe internet si Roportal e unul din cele mai mari forumuri.,care intra in baza de date a Google,daca ati observat.Daca un student la arte cauta ceva despre un autor,sau un tablou,sigur nu se va multumi doar cu o imagine(de cele mai multe ori nici nu specificati a cui e)sau cu doua cuvinte" dragut,sarmant"...

Pacat.

Editat de magaruldeaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E interesant dar nu mi-a placut.

 

Ce anume nu ti-a placut? Felul in care au fost vazute femeile si desenate, stilul? Pana la urma, depinde de viziunea fiecarui pictor, sau de idealul epocii respective... felul in care era vazuta frumusetea sau stilul in care se picta pe atunci... Astazi nu mai avem aceleasi idealuri...

Preferi un stil anume? Ne-ai putea arata si noua alte exemple de astfel de tablouri? Poate arta contemporana?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie, de exemplu, nu mi-a placut faptul ca tendinta privitorului este de a se concentra pe virtuozitatea celui care a facut filmuletul (adica felul in care a fost montat, metamorfoza femeii) si nu pe pictura in sine. este ok ca prezentare generala a topicului dar in continuare e nevoie de mai mult, trebuie dezvoltat. ar fi interesant de discutat mai pe larg despre felul cum a fost reprezentata femeia (atat ideologic cat si vizual) de-a lungul timpului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×