Sari la conținut
Forum Roportal
just_lara

Credit neplatit

Postări Recomandate

 

Pe site-ul asta gasesti sfaturi, exista si un numar la care poti suna http://www.thedebtpeople.co.uk/

 

Imi e foarte sila de acesti indivizi. Cel mai probabil, nu cei de la banca prorpiu-zisa te suna, ci acei debt collectors, care sunt specializati pe hartuirea omenilor. A fost recent si un documentar despre ei, in care un jurnalist s-a infiltrat intr-o firma de debt collectors si a fost invatat tehnici de exasperare a oamenilor care deja sunt stresati pana la cer si inapoi. Si cum nu stiau ca sunt inregistrati, vorbeau cu un cinism fantastic despre problemele financiare ale altora.

 

 

 

Creditul a fost luat cand era salariata din cate am inteles eu, situatiile se mai schimba mai ales in vremuri de astea, deci nu e de condamnat si n-ar fi nici prima nici ultima persoana care o pateste...

 

Evident.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Creditul a fost luat cand era salariata din cate am inteles eu, situatiile se mai schimba mai ales in vremuri de astea, deci nu e de condamnat si n-ar fi nici prima nici ultima persoana care o pateste...

 

multumesc mult pt sfaturi, m-au ajutat

 

si da..in momentul in care am facut creditele nu am anticipat o criza economica sau pierderea job-ului.greseala mea, binenteles.

in orice caz , va multumesc pt sfaturi :jester:

 

Nu stiu cum e sistemul bancar din Anglia, pt ca am inteles ca nu locuiesti in Ro., asa ca nu pot sa-ti raspund diect.

De fapt eu am o nelamurire. Nu pot intelege cum cineva cumpara ceva ce nu isi poate permite si dupa aia plange ca e incapabil de plata. :jester: Credite doar cu buletinul de dau in general la electrocasnice... deci cum poate cineva sa fie atat de blank? 8)

 

 

e cam ca si cum ..te-ai indragosti nebuneste si dupa ce te inseala sau te paraseste stai si plangi ca nebuna, cum de te-ai putut indragosti de un asa nesimtit...si colac peste pupaza..dupa ce-ti trece...se poate sa te mai indragostesti odata..cam asa e cu anticiparea si cu striatiile lipsa.

numa' bine :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua, am o mare problema si am nevoie de sfaturi sau macar de niste lamuriri.Am 2 carduri de credit si un credit de nevoi personale , toate facute pe baza adeverintei de salariat acum 2-3 ani. pana in martie 2009 mi-am platit ratele la timp dar de atunci , mi s-a schimbat situatia financiara in mod radical, nemaiavand un loc de munca si pana in prezent tot nesalariata sunt si in imposibilitate de plata a ratelor, am incercat sa mai platesc din ele atat cat am putut, dar imi este imposibil sa le mai platesc, am vb cu cei de la banci cand au inceput sa sune, si le-am spus care este situatia ca pur si simplu nu pot sa imi platesc ratele, dar ca voi relua plata lor in momentul cand voi avea un salariu.Din pacate nu au inteles si continua sa ma terorizeze cu telefoane si amenintari.precizez ca sunt singura, nu am nici un venit nici o prorpietate.Cce mi se poate intampla? Dupa cum bine stim sunt persoane in tara care au datorii de miliarde , persoane care nu cred ca sunt supuse la terori din acestea. va rog daca este cineva care cun. sistemul bancar sa ma lamureasca pentru ca deja sunt paranoica de ce mi se poate intampla.

in primul rand ai garantat cu vreun bun?Sau ai adus ca giranti si alte persoane?Mai sunt credite care daca au stipulat in contract de fidejusor,adica garantezi cu averea personala creditul contactat.In cazul in care nu ai girat cu absolut nimic,o vreme ei vor urmari dupa CNP-ul tau daca ai vreun loc de munca pentru a putea sa se infiinteze o proprire pe venituri.Daca vei avea un loc de munca ti se va infiinta proprirea care va fi stabilita cam 25% din venitul net,firma angajatoare fiind obligata de a le vira lunar in contul lor suma stabilita.Daca nu ai garantat cu nimic si nu ai semnat nimic care ar putea sa iti afecteze averea personala,eu zic sa stai deocamdata linistita,au patit-o multi,iar din pacate la banca nu vei gasi intelegere,cunosc caz cand s-a dus la banca i-a spus despre ce e vorba,i-au reesalonat ratele cu inca 5 ani in plus,intadevar are rata mai mica cu vreo 100 de euro/lunadar plateste dobanda dubla pt acesti 5 ani in plus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in primul rand ai garantat cu vreun bun?Sau ai adus ca giranti si alte persoane?Mai sunt credite care daca au stipulat in contract de fidejusor,adica garantezi cu averea personala creditul contactat.In cazul in care nu ai girat cu absolut nimic,o vreme ei vor urmari dupa CNP-ul tau daca ai vreun loc de munca pentru a putea sa se infiinteze o proprire pe venituri.Daca vei avea un loc de munca ti se va infiinta proprirea care va fi stabilita cam 25% din venitul net,firma angajatoare fiind obligata de a le vira lunar in contul lor suma stabilita.Daca nu ai garantat cu nimic si nu ai semnat nimic care ar putea sa iti afecteze averea personala,eu zic sa stai deocamdata linistita,au patit-o multi,iar din pacate la banca nu vei gasi intelegere,cunosc caz cand s-a dus la banca i-a spus despre ce e vorba,i-au reesalonat ratele cu inca 5 ani in plus,intadevar are rata mai mica cu vreo 100 de euro/lunadar plateste dobanda dubla pt acesti 5 ani in plus.

 

La banca oricum trebuie sa mearga ca sa ii faca o reesalonare. E drept ca dobanda va fi mai mare, dar tot e mai mica decat penalizarile care le plateste acum pentru intarzierea platii ratelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in primul rand ai garantat cu vreun bun?Sau ai adus ca giranti si alte persoane?Mai sunt credite care daca au stipulat in contract de fidejusor,adica garantezi cu averea personala creditul contactat.In cazul in care nu ai girat cu absolut nimic,o vreme ei vor urmari dupa CNP-ul tau daca ai vreun loc de munca pentru a putea sa se infiinteze o proprire pe venituri.Daca vei avea un loc de munca ti se va infiinta proprirea care va fi stabilita cam 25% din venitul net,firma angajatoare fiind obligata de a le vira lunar in contul lor suma stabilita.Daca nu ai garantat cu nimic si nu ai semnat nimic care ar putea sa iti afecteze averea personala,eu zic sa stai deocamdata linistita,au patit-o multi,iar din pacate la banca nu vei gasi intelegere,cunosc caz cand s-a dus la banca i-a spus despre ce e vorba,i-au reesalonat ratele cu inca 5 ani in plus,intadevar are rata mai mica cu vreo 100 de euro/lunadar plateste dobanda dubla pt acesti 5 ani in plus.

 

Sunt in exact aceeasi situatie ca Isis_me (doamna care a deschis acest topic): credit de nevoi personale, la Bancpost, fara giranti sau ipoteca.

Nu mai am loc de munca din martie ac si nici indemnizatie de somaj nu pot primi (nu mai detaliez si acest aspect - este irelevant aici). Am platit cu greu ratele p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La una din convorbirile cu "banca" mi s-a spus ca poate fi pus sechestru si pe locuinta mamei mele, chiar daca ea nu este girant si nici nu a depus garantie imobiliara sau de altfel.

:flowers: ce prostie! Sa nu crezi asa ceva...nici nu dispera, crede-ma am lucrat putin in domeniu si stiu cu ce se mananca. Mamei tale n-au ce sa-i faca... Asa sunt "educati" colectorii de creante sa intimideze, de multe ori nici n-au studii de specialitate, sunt niste robotei prosti...aproape toti... incearca sa nu te mai arati intimidata, schimba placa si ia-i putin peste picior sa vezi atunci schimbare de atitudine. In schimb, da, pot pune secrestru pe imobilul ce-ti apartine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua. intr-o asemenea situatie sunt si eu .suma (datoria) e de 2172 (moneda europeana), ... obtinuta in urma unui contract pentru un ''credit de nevoi personale''. nu am absolut, dar absolut nimic, nimic pe numele meu, nici macar numele nu este al meu. am primit tot felul de scrisorici, hartiutze, letopisetze, warning'uri intr-un cuvant amenintzari de tot ca..tul. deci ??? vreun sfat ?? multumesc anticipat

 

aaa inca ceva. buna denise01elle. acei colectorii de creante au dreptul de ''a fura'' legal ? si fac referinta la acele confiscari sau sechestru cum spun ''ei'' ??? multzu

Editat de Fuk'emall

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu va mai fie atat de frica de banci si datorii. In primul rand scoateti-va din cap ca ati pagubit pe cineva. Banii bancii sunt asigurati in totalitate, pierderea nu exista in alt loc decat in mintea voastra.

In alta ordine de idei, banii bancii nu sunt banii bancii :). Nici o banca nu are drept de emitere a banilor in afara de BNR. Plus ca banii pe care ii emit ei sunt fictivi, si nu valoreaza decat hartia pe care sunt printati. Banii ce ii primesti in mana cand iei un credit nu au nici o acoperire in aur sau argint asa cum ar trebui.

 

Oricine stie putina istorie , stie ca de fapt bancile fac o mare frauda, emit bani si cer bani ce nu au nici o valoare.

 

Pentru ca banii sa aibe o valoare, trebuie ca ei sa fie in total acoperiti de contravaloarea in aur. Daca ar fi asa nu ar mai exista inflatie!!

 

Bancile nu au ce sa iti faca, daca este sa mergem mai departe nu au dreptul sa iti ia casa pentru ca iti incalca dreptul la proprietate din drepturile omului, drept ce este imuabil si mai presus de orice reglementare.

 

Ei au autoritate asupra ta doar daca tu le dai voie! In fata legii toti suntem egali, astfel, nimeni nu este mai presus de tine, nimeni nu are dreptul sa te judece, decat in momentul in care ai incalcat un drept fundamental cum este dreptul la viata.

 

Omul nu poate fi privat de libertatea sa pentru simplul motiv ca nu este capabil de a respecta un contract.

 

Hot omul care i-a credit? De ce sa fie hot? si in primul rand ce fura? niste bani fictivi? Asta il face hot?

 

Si de ce ar fi omul hot? statul este obligat sa ofere omului un trai decent. atata timp cat statul nu isi indeplineste aceasta atributie, este singurul raspunzator pentru plata creditelor.

 

Contractul cu banca a fost facut de exemplu in momentul in care persoana avea un loc de munca stabil, ca doar deaia i s-a dat credit. Daca persoana este somera ulterior, ea nu mai poate fi somata sa plateasca , pentru ca astfel termenii contractului s-au schimbat. Daca persoana ar fi fost somera de la bun inceput i-ar fi acordat cineva credit? Nu! Atunci nu au nici cum sa pretinda achitarea lui pana la final.

 

Si atentie, cel ce detine creditul este persoana fizica....nu omul :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat pot opri astia din venitul salarial? cam despre ce procentaj este vorba ? multumesc

''Si atentie, cel ce detine creditul este persoana fizica....nu omul'' nu cred ca am inteles ;) ?!?!?!?

Editat de Fuk'emall

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×