Sari la conținut
Forum Roportal
just_lara

Credit neplatit

Postări Recomandate

Banca nu este o institutie de binefacere. Banca este un partener de afaceri. Nu iti este mama, nu iti este tata.

Perfect adevărat. Dar aşa cum orice comerciant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un credit ipotecar pentru care valoarea admisa in garantie comform raportului de evaluare este de 45000 euro, am rambursat un an din credit,soldul creditului in prezent fiind de 40000 euro.Valoarea initiala a creditului a fost de 42600 euro.In cazul in care intru in imposibilitate de plata iar banca scoate la licitatie imobilul valoarea rezultata din licitatie fiind mai mica de cat valoarea creditului ramas cine suporta diferenta??

 

 

Multumesc anticipat!!

 

put fii contactat pe adresa urmatoare de email: danielacool80@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banca iti poate opri din salariu si intra in posesia altor bunuri pe care le ai pe numele tau...in cazul in care nu ai nici salariu (sau lucrezi la negru) si nu ai nimic pe numele tau, tot ce va fi pe numele tau in urmatorii ani (depinde si de ce e stipulat in contract) va intra in posesia bancii, chiar salariul tau! Nu prea am experienta in creditele ipotecare dar de obicei bancile fac totul sa nu iasa in pierdere. Dar valoarea imobilului este mai mica decat suma restanta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, am o mare problema si am nevoie de sfaturi sau macar de niste lamuriri.Am 2 carduri de credit si un credit de nevoi personale , toate facute pe baza adeverintei de salariat acum 2-3 ani. pana in martie 2009 mi-am platit ratele la timp dar de atunci , mi s-a schimbat situatia financiara in mod radical, nemaiavand un loc de munca si pana in prezent tot nesalariata sunt si in imposibilitate de plata a ratelor, am incercat sa mai platesc din ele atat cat am putut, dar imi este imposibil sa le mai platesc, am vb cu cei de la banci cand au inceput sa sune, si le-am spus care este situatia ca pur si simplu nu pot sa imi platesc ratele, dar ca voi relua plata lor in momentul cand voi avea un salariu.Din pacate nu au inteles si continua sa ma terorizeze cu telefoane si amenintari.precizez ca sunt singura, nu am nici un venit nici o prorpietate.Cce mi se poate intampla? Dupa cum bine stim sunt persoane in tara care au datorii de miliarde , persoane care nu cred ca sunt supuse la terori din acestea. va rog daca este cineva care cun. sistemul bancar sa ma lamureasca pentru ca deja sunt paranoica de ce mi se poate intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deja sunt paranoica de ce mi se poate intampla.

Calmeaza-te :pardon:

Probabil ca esti deja trecuta la rau-platnici si nu vei mai putea lua vreun credit in urmatorii 7 ani de zile si vei fi penalizata, deci datoria creste semnificativ. Banca va apela la o companie de recuperari creante.

In cazul in care nu se ajunge la o intelegere intre rau platnic si compania de recuperari, societatea contractata de banca actioneaza in judecata pe debitor.

In cel mai rau caz se va ajunge la executare silita. Daca tu n-ai nimic pe numele tau... nu prea vad ce ar putea sa-ti faca...masurile vor fi stabilite in instanta. Daca era credit ipotecar era mai rau, dar asa...ei de aia fac atata galagie pt ca stiu ca nu prea au castig de cauza... Cand te vei angaja sau vei intra in posesia vreunui bun (pe numele tau trecut) iti va fi probabil confiscat, masura aplicabila si la salariu (cand te vei angaja, daca nu vei lucra la negru). Pana atunci, multa rabdare!

Editat de denise01elle

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e sistemul bancar din Anglia, pt ca am inteles ca nu locuiesti in Ro., asa ca nu pot sa-ti raspund diect.

De fapt eu am o nelamurire. Nu pot intelege cum cineva cumpara ceva ce nu isi poate permite si dupa aia plange ca e incapabil de plata. :> Credite doar cu buletinul de dau in general la electrocasnice... deci cum poate cineva sa fie atat de blank? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot intelege cum cineva cumpara ceva ce nu isi poate permite si dupa aia plange ca e incapabil de plata. :pardon:

Creditul a fost luat cand era salariata din cate am inteles eu, situatiile se mai schimba mai ales in vremuri de astea, deci nu e de condamnat si n-ar fi nici prima nici ultima persoana care o pateste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand conteaza la ce banca ti-ai facut cardurile respective. Din cate stiu eu sistemul bancar din Anglia e mult mai dur decat cel din Romania. Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa incerci sa te angajezi oriunde si sa iti platesti ratele cat mai repede, pentru ca cu fiecare zi care trece datoria ti se va face tot mai mare. Mai ales la ce penalizari exista la unele banci atunci cand intarzii sa iti platesti ratele, o sa te trezesti ca trebuie sa lucrezi o viata intreaga ca sa poti sa iti platesti datoria la banca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa faci o vizita in persoana la banca respectiva si sa stai de vorba cu cineva responsabil cu creditele de acolo

 

adu cu tine documente care sa dovedeasca concedierea ta si tentativele de angajare

 

in final negociaza un angajament de plata cu incepere sa spunem peste 3 luni ... vei castiga un respiro de 3 luni ... dobanzile vor creste ... dar banca te va stresa mult mai putin daca te va vedea live si va intelege ca nu minti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×