Sari la conținut
Forum Roportal
just_lara

Credit neplatit

Postări Recomandate

Buna ziua, v-as ruga sa ma ajutati si pe mine intr-o problema, am vazut ca pe acest forum sunt persoane foarte bine informate si poate voi reusi sa gasesc un raspuns. Problema este urmatoarea :

Ce i se poate intampla unei persoane care are un card de credit neachitat in totalitate (o suma restanta de vreo 9 milioane lei vechi), ultima rata a fost platita in urma cu vreo 2 ani. Cardul nu mai este in poseseia sa. A fost furat, impreuna cu tot portofelul, declarat furat la banca imediat, si nu a mai primit un alt card. A continuat sa depuna vreo 2 rate cu CNP-ul pana cand o functionara aroganta i-a zis.....de ce depui daca n-ai card, nu stim unde se duc banii!. De atunci nu s-a mai depus nimic.

Persoana respectiva nu mai locuieste in Romania (si nici nu are gand sa se intoarca). Cu siguranta este introdusa in toate birourile si centralele de credite, dar asta nu are importanta in prezent.

Problema este, ce altceva se mai poate intampla? Te pot da in judecata? Pot trimite politia pe urmele tale daca nu esti in tara? Sau mai stiu eu ce......avand in vedere ca romania (cu r mic) e tara tuturor posibilitatilor.....Mentionez ca persoana respectiva nu are nimic pe numele sau in romania, iar alte credite avute au fost achitate cu sfintenie, acest card fiind singura problema. Am vazut pe net o chestie cu "credite irecuperabile"...s-ar incadra aici??? (printr-o minune)..

Daca este cineva care lucreaza la vreo banca, sau care are un raspuns la aceasta situatie, va multumesc anticipat! Chiar si o parere e bine-venita! Sa aveti o zi buna!

Editat de just_lara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De banca nu ai cum sa scapi. Daca ai furat, hot te numesti. Apoi depinde de credit, si de garantiile avute. Daca altcineva a garantat pentru persoana impricintata, atunci garantul este bun de plata.

De lasat in pace, sa nu te gandesti. De obicei exista firme specializate (nu banca) care achita creditul pentru tine la banca, si se ocupa de recuperarea lui. Ei cu asta se ocupa. Si da, raspunsul este ca te pot da in judecata pentru obtinerea unui titlu de executare silita, pentru a veni executorul. Acum daca persoana asta chiar nu are nimic ... putin probabil. Dar executorii astia sunt baieti de gasca si stiu cum sa puna problema si daca apuci pe mana unuia, de obicei aduci banu de buna voie :lol:

 

Acum parerea mea este ca persoana care depunea rata sa se duca la banca, sa ia legatura cu executorul si ii va oferi o esalonare a creditului pe care sa o plateasca. Este metoda cea mai buna. Deja daca acel credit e neplatit de 2 ani este in extrabilantier si trimis la executare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns. Nu prea am inteles eu bine chestia cu extrabilantier, dar ma rog.....Creditul nu a avut nici un fel de giranti, si nici nu s-a girat cu alte chestii. Ma gandesc eu ca daca se puneau pe executare, se intampla ceva pana acum, nu? Dar, avand in vedere ca acea persoana nu are nimic pe numele sau (nici macar o bicicleta), ce se intampla?

Si, te pot cauta si in alta tara? Pentru o suma asa mica (altii au cu sutele de milioane).....daca nu te gasasc nici nu se compenseaza toata cheltuiala lor.....Iti pot face rau in alta tara?

Poate cineva, care stie imi explica si mie o chestie. Am citit ca daca nu se returneaza dupa 3 ani, creditul se proscrie. Ce inseamna asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut 2 credite la 2 banci unul de 6000 euro si celalat de 3000 euro !!!

 

Problema este ca , creditul nu mai poate fi achitat la timp si se preconizeaza ca ratele sa poate fi achitate in 6 luni !!

 

Ce se intampla in acest caz ???

 

Mentionez ca nu am bunuri imobiliare nici macar o bicicleta bani au fost investiti in afara tarii pe numele altcuiva si 6 luni nu se poate achita nici o rata poate chiar si mai mult de 6 luni , nu sunt rau intentionat dar nu se poate !!!!!!

 

Ce se intampla ....am inteles ca ma inscrie la biroul de credite asta nu e problema ca nu mai vreau credite ....am mai citit ca se incepe urmarirea judecatoreasca ( executarea silita ) dar daca nu are ce executa ce se intampla ?????

 

Se poate face inchisoare pt credite neachitate ????????????????????????

 

Multumesc anticipat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspuns. Nu prea am inteles eu bine chestia cu extrabilantier, dar ma rog.....Creditul nu a avut nici un fel de giranti, si nici nu s-a girat cu alte chestii. Ma gandesc eu ca daca se puneau pe executare, se intampla ceva pana acum, nu? Dar, avand in vedere ca acea persoana nu are nimic pe numele sau (nici macar o bicicleta), ce se intampla?

Si, te pot cauta si in alta tara? Pentru o suma asa mica (altii au cu sutele de milioane).....daca nu te gasasc nici nu se compenseaza toata cheltuiala lor.....Iti pot face rau in alta tara?

Poate cineva, care stie imi explica si mie o chestie. Am citit ca daca nu se returneaza dupa 3 ani, creditul se proscrie. Ce inseamna asta?

Se cheama prescripţie extinctivă..si reprezinta dreptul de a cere executare silita ,daune ,etc..

Dar pe intelesul tau este ca ..orice datorie de orice natura daca nu este inapoiata in termen de 3 ani se prescrie. ASdica se considera ca nu mai esti dator.

Asta doar in cazul in care creditorul (banca) nu iti trimite nici-o instiintare (notificare) precum ca ai fi dator. In cazul in care te instiinteaza termenul de prescptie decurge iar de la inceput. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De banca nu ai cum sa scapi. Daca ai furat, hot te numesti. Apoi depinde de credit, si de garantiile avute. Daca altcineva a garantat pentru persoana impricintata, atunci garantul este bun de plata.

De lasat in pace, sa nu te gandesti. De obicei exista firme specializate (nu banca) care achita creditul pentru tine la banca, si se ocupa de recuperarea lui. Ei cu asta se ocupa. Si da, raspunsul este ca te pot da in judecata pentru obtinerea unui titlu de executare silita, pentru a veni executorul. Acum daca persoana asta chiar nu are nimic ... putin probabil. Dar executorii astia sunt baieti de gasca si stiu cum sa puna problema si daca apuci pe mana unuia, de obicei aduci banu de buna voie ;)

 

Acum parerea mea este ca persoana care depunea rata sa se duca la banca, sa ia legatura cu executorul si ii va oferi o esalonare a creditului pe care sa o plateasca. Este metoda cea mai buna. Deja daca acel credit e neplatit de 2 ani este in extrabilantier si trimis la executare.

Ce spui tu aici seamana a scenariu de hollywood - unu' f. prost chiar; bancile/sistemul bancar apeland in fapt la un soi de recuperatori ascunsi sub haina legala a executorului -.Sa fim seriosi; "executorii sunt baieti de gasca si stiu sa scoata banu' " - am auzit-o si p-asta !!! :o: - Cred ca lu' Van Damme i-ar placea sa joace intr-un astfel de film - el in rolul recuperatorului - fost puscarias nevinovat - ce schimba tabara si se hotaraste sa dea in vileag intreaga organizatie killerind sute de alti recuperatori-santajisti/amenitatori- in incercarea sa - reusita binenteles- de a pune mana pe microcipul dovada -

Edit : Iar filmul sa se numeasca exact asa : "Crdeit neplatit"

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De banca nu ai cum sa scapi. Daca ai furat, hot te numesti.

Interesant mod de a vedea lucrurile. Probabil lucrezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×