Sari la conținut
Forum Roportal
crissu83

Uleiul de masline pt par..e asa bun?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salutare.

am si eu o mica intrebare.

daca folosesc uleiul de masline, imi poate face parul moale si stralucitor, moale in sensul ca il face ceva mai drept si se aseaza mai bine pe cap ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba te poti lega, nu e prea bun, chiar daca e SPA, dar nu se face antireclama! :flowers:

Sincer, uleiul din alimentara, fie el virgin, nu mi-a facut bine, chiar ingrasa prea tare parul. Depinde ce fel de par aveti, daca e vopsit, friabil, deteriorat, atunci sigur e mai bun uleiul de masline gras, din alimentara. Si ceva tablete pentru regenararea parului, la recomandarea farmicistului! ;)

 

eu tin sa va contrazic pe amandoua ...masca de par cu ulei de masline de la AVON gama PlanetSPA este buna.....

Aa va spun ''povestea'' mea ...eu am parul foarte gras ( mi se ingrasa in 2 zile ) am incercat binenteles tot felul de produse si masti si naturale si tot felul de minuni dar rezultatul este acelasi se ingrasa in 2 zile orice as face....si anul trecut dupa ce ca se ingrasa repede mi se si despicasera varfurile si am decis sa ma tund pana unde nu mai este parul despicat si tot atunci am zis sa incerc (macar daca nu gaseam un remediu pt ingrasarea parului) ceva pentru hranirea lui...si am incercat uleiul de masline virgin si binenteles ca nu mam dat de la radacina, mam dat doar asa in lungime si sa am marea nefericire ca de la prima folosire a lui mi se ingrasa si mai repede parul(astazi ma spalam pe cap ...maine era gras )...am zis ca asa este dupa prima folosire si nu lam mai folosit timp de 2 saptamani dar in acele 2 saptamani parul meu era intruna gras ...practic nu mai scapam de grasime de la o singura folosire....si nu l-am mai folosit de atunci ... asta se intamplase undeva in martie 2009....prin iunie 2009 auzisem de la o prietena de masca cu ulei de masline de la Avon PlanetSpa si am zis so incerc si pe asta ....si bine am facut ....de atunci parul meu tot la 2 zile (cum era ''normal'' pt mine )se ingrasa dar vreau sa spun ca de atunci si pana in prezent eu folosesc masaca de par de la AVON si am parul f moale stralucitor si chiar varfurile mele nu se mai despica atat de des .....

Asa ca ...eu zunt de parere ca uleiul de masline este bun pentru par atat sub forma naturala cat si in compozitia produselor cosmetice (chiar daca acestea mai au pe lanaga el si alte substante) deoarece nu oricarui tip de par ii este bun direct natural .... :lol:

 

Va rog sa scuzati grselile facute dar ma grabesc foarte tare...Eu va sfatuiesc inainte de a folosi uleiul de masline sa stiti foarte bine ce tip de par aveti....eu nu am scapat de grasime dar sunt fericita fiindca oricum este o schimbare fata de cum era inainte sa folosesc aceasta masca....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit ca itibface parul moale...

ok..dar cum il folosesc?

il torn in cap si astept??

 

Stiu ca'i tarziu pentru raspuns, insa eu cred ca n'ar trebui sa mai astepti . :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ah, si dupa ce consideri tu ca ai stat destul cu uleiul, te speli pe cap (cu sampon) ca sa nu ramana unsuros.

Din toate recomandarile auzite si primte, citite pana in ziua de astazi, nu m-am spalat niciodata cu sampon dupa aplicarea mastii pe baza de ulei de masline. Are un aspect ciudat, insa nu a murit nimeni pentru o zi. Cu sampon ma spal a doua zi dupa indepartarea mastii de par.

 

Nu e bine sa folosesti uleiul de masline asa, cum se comercializeaza pentru bucatarie!

Eu numai asa il folosesc.

 

Va rog sa scuzati grselile facute dar ma grabesc foarte tare...Eu va sfatuiesc inainte de a folosi uleiul de masline sa stiti foarte bine ce tip de par aveti....eu nu am scapat de grasime dar sunt fericita fiindca oricum este o schimbare fata de cum era inainte sa folosesc aceasta masca....

E adevarat ca uleiul de masline e mai recomandat persoanelor care nu au parul gras. Ins auna dintre cauzele ingrasarii parului este si faptul ca ne spalam foarte des parul. Eu inainte il spalam la 2-3 zile. Pana cand avand bebelus am ajuns sa-l spal mai rar. Si nu s-a mai ingrasat la fel de mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu folosesc ulei de masline impreuna cu ulei de ricin.

il las pe cap 30 min, cu o punga sa stea mai la cald si apoi il spal normal cu samponul obisnuit. Parul creste de nebun si araa ft sanatos:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am folosit ulei de masline si m-am dat pe tot parul inclusiv la radacina si l-am tinut cam 30 de minute insa cand a trebuit sa il spal (avand parul f gras) nu il mai puteam indeparta de pe par. m-am samponat de 4 ori in seara respectiva si urmatoarea dimineata de vreo 3 ori si abia atunci mi-am simtit parul ok. Asa ca mie persoanal nu imi mai trebuie masca naturala din ulei de masline. prefer mastile din comert ce au in componenta lor ulei de masline.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu folosesc ulei de masline impreuna cu ulei de ricin.

il las pe cap 30 min, cu o punga sa stea mai la cald si apoi il spal normal cu samponul obisnuit. Parul creste de nebun si araa ft sanatos:P

 

 

cat de des folosesti masca cu ulei de masline si ulei de ricin si in ce proportii faci amestecul ?1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Feriti-va ochii cand va dati pe par cu ulei de masline , am zis ca innebunesc de usturime si durere cand ochiul meu a facut contact cu uleiul de masline .

post-336981-0-63022400-1306657251_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uleiul de masline incarca firul de par si nu face decat sa-l ingrase,nu sa-l hidrateze.exista alte tipuri de ulei potrivite pentru ingrijirea parului.eu personal le-am incercat pe majoritatea dupa ce mi-am dat seama ca produsele din comert nu ma ajuta cu nimic.uleiurile presate la rece de avocado,cu 7 vitamine,de migdale si cel de jojoba au facut minuni!le-am descoperit din greseala la targul de cosmetice si am primit chiar si o reteta cum sa le folosesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am auzit ca itibface parul moale...

ok..dar cum il folosesc?

il torn in cap si astept??

 

Eu am auzit ca rasar ramuri inflorite de maslin printre plete.

 

Ce sa zic?...incearca si tu sa-l torni la radacina si apoi asteapta rezultatele timp de un sezon.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×