Sari la conținut
Forum Roportal
crissu83

Uleiul de masline pt par..e asa bun?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ce sa avem parul lucios si rezistent pe cand il putem avea slinos, incalcit, puturos, cu varfurile despicate, samd ? doh.gif

 

Homo sapiens a fost inzestrat cu par de la mama natura cand avea nevoie de el in vremurile preistorice. In ziua de azi exista haine pentru a mentine caldura corpului si a evita frecateii intre membre. In era moderna cand omul poarta haine, parul in unele locuri precum la subtioara si zona anghinala, este chiar de nedorit. Indiferent cat te speli dimineata, la sfarsitul zilei puti.

Eu chiar nu-i inteleg pe cei cu tufe la sub-brat si intre picioare. Chiar si unui barbat, un tuns acolea cu forfecuta sa mai scurteze putin boschetii, nu strica.

 

Si inca o chestie, cui i-ar place o femeie cu mustata ? Aia la ce serveste femeilor care o au ? Sau fire de par in barba ? rotflmao.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parul din anumite locuri ii provoaca pe cei cu spirit aventurier sa descopere comoara din adancul padurii musonice rolleyes.gif

Mustata m-a bagat in ceata..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parul din anumite locuri ii provoaca pe cei cu spirit aventurier sa descopere comoara din adancul padurii musonice rolleyes.gif

 

Cand femeia trebuie sa caute prin paduri ca sa gaseasca ceva, e cam nasol. Comoara-i cam mica...

Oricum ar fi, comoara e bine s-o ascunzi in ritual, nu-n par. Ritualul erotic nu pastreaza mirosuri, sau latei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma ca-m glumit

Iar eu eram serios tare...

...

Din cate stiu uleiul de nuca are proprietati superioare celui de masline.

Nevasta-mea a cumparat un sac de nuci si s-a apucat de spart (zgarcita...se gaseau si decojite). Ma pune pe mine s-o masez pe par si nu doar, ca cica face minuni. Cu uleiul de seminte de marar n-a prea avut succes.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Oricum ar fi, comoara e bine s-o ascunzi in ritual, nu-n par. Ritualul erotic nu pastreaza mirosuri, sau latei

N-am spus ca drumul ar fi lipsit de pericole, aventura domle..

 

Din cate stiu uleiul de nuca are proprietati superioare celui de masline.

Nevasta-mea a cumparat un sac de nuci si s-a apucat de spart (zgarcita...se gaseau si decojite). Ma pune pe mine s-o masez pe par si nu doar, ca cica face minuni. Cu uleiul de seminte de marar n-a prea avut succes.

Nu ma pricep, eu am folosit ulei de masline si am observat o imbunatatire, sa-mi spui daca-i mai bun cel de nuca

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Face singura ulei din nuci? Ia baga reteta.

 

 

 

Nu-i o reteta. Se curata nuca de coaja si se preseaza intr-o masinarie (presa de seminte) asemanatoare cu cea de mai sus, aratata tot de mine. Pe o parte iese partea uscata, presata, iar prin canalul cu sticluta curge uleiul extravirgin, ca-i extras la rece si la "prima mana".

In acelasi mod facem (adica io-s responsabilul cu invartitul, ca-i greu cica...) ulei de s. de dovleac, de susan, de in, de floarea soarelui (difera de cel extras la cald cu detergenti, din comert), de alune...adica din seminte oleaginoase.

Cu uleiul asta facem si salatele si prajiturile...(si masajulsecret.gif ) mai putin la prajit, ca-si pierde oricum din proprietati.

Dezavantajul e ca trebuie consumat repede (max. 2 saptamani, pastrat la intuneric si rece, adica-n frigider).

Tasteaza cu gogu "home made oil press", si selecteaza imagini, ca o sa ai de unde sa-ti alegi. Sunt diferite modele. Eu de pe eBay am luat-o, demult.Parca vreo 50 de euro, dar nu mai stiu, ca-s multi ani de-atunci.

 

Aaa, da, cica ar oferi si protectie solara cel de masline si nuca, dar n-o lua de buna...e auzita asa...ca vorba discutata. Informeaza-te inainte sa te prajesti.

Editat de @5 IP
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bun intr-o oarecare masura. In nici un caz nu-l lasati peste noapte, nu face altceva decat sa nu lase parul sa respire si sa-l ingreuneze. Cel mai bine sa fie folosit dupa ce parul este spalat, lasat 10-20 minute, apoi samponat. Efectul nu este permanent si este destul de costisitor sa stai cu uleiul acela pe par. Cel mai bine cumparati-va produse profesionale, folositi feon-ul si peria, iar pt. placa protectie adecvata (profesionala). Nu va asteptati sa va schimbe textura parului, va fi moale pt. putin timp, nu e permanent !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×