Sari la conținut
Forum Roportal
crissu83

Uleiul de masline pt par..e asa bun?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am ceva noutati despre uleiul de masline: Este foarte sanatos sa se manance salate cu ulei de masline. Uneori se poate manca ulei de masline cu putin susan si alte condimente. Simplu,de tavalit o bucata de paine in ulei si hopa in gura.

Uleiul de masline este foarte sanatos insa de pus pe par... eu traiesc intr-o tara in care se face mare uz de ulei de masline insa pe cap dse pune gel special care inmoieste si face parul lucios. Daca pui ulei parul va ramane plin de ulei pana o sa-ti speli parul. Deocamdata daca este in aer unfir de praf,de parul tau se va lipi.

Hai,voi romanilor sau mai bine zis romancelor. Azi sunt alte timpuri. La fiecare meteahna ai zeci de produse. Lasati povestile babesti ca in multe cazuri nici babele nu au facut uz de sfaturi ca astea.

Uleiul de masline se consuma numai in salate ca nu-i voie sa fie pus pe foc. Daca il incalzesti devine nociv ca toate altele untdelemnuri incalzite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit ca rasar ramuri inflorite de maslin printre plete.

 

Ce sa zic?...incearca si tu sa-l torni la radacina si apoi asteapta rezultatele timp de un sezon.

:rot:

 

On :

 

Ingredientele retetei (pentru 1-2 tratamente, in functie de lungimea si grosimea firului de par)

-1/2 cana de ulei de masline extravirgin

-5 picaturi de ulei esential de tamaie (poate fi inlocuit si cu alta aroma, dupa preferinta)

-1 punga de plastic care sa-ti acopere capul

 

1. Toarna uleiului de masline intr-un borcan cu capac si apoi adauga picaturile de ulei esential. Infileteaza capacul, agita bine compozitia si pastreaz-o 24 de ore intr-un loc racoros si intunecat. Agita din nou inainte de folosire.

 

2. Clateste parul cu apa calduta. Incalzeste in palma o lingura din compozitia de mai sus si maseaza usor scalpul, executand miscari circulare. Intinde uleiul ramas pana la varfurile parului.

 

3. Acopera capul cu punga din plastic si lasa uleiul sa actioneze minimum o jumatate de ora.

 

4. Clateste parul si foloseste samponul obisnuit.

 

Sursa.

 

Observatii personale:

-folosesc aceasta masca si amestec uleiul de masline doar cu uleiul esential de rasina (tamaie) pentru ca este recunoscut pentru proprietatile mari de hidratare;

- aplic aceasta masca pe parul uscat;

- tin masca cu punga pe par 8 ore. :D;

Parul arata superb dupa. Hidratat, stralucitor, matasos.:)

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parul arata superb dupa. Hidratat, stralucitor, matasos.:)

 

Aha.

Nu stiam.

Si crezi ca turnat din sticluta la radacina nu are efect similar?...dupa trecerea sezonului, evident.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si crezi ca turnat din sticluta la radacina nu are efect similar?...dupa trecerea sezonului, evident.

Depinde la care radacina se toarna . :lol: Ca s-ar putea sa rasara ramuri de maslin inflorite pe tot corpul. :lol:

Editat de Melissa Rebeca
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ceva noutati despre uleiul de masline: Este foarte sanatos sa se manance salate cu ulei de masline. Uneori se poate manca ulei de masline cu putin susan si alte condimente. Simplu,de tavalit o bucata de paine in ulei si hopa in gura.

....

 

 

:soc:

 

Bravo ! Sa ne mai aduci noutati ! :hi:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ceva noutati despre uleiul de masline: [...]...

Simplu,de tavalit o bucata de paine in ulei si hopa in gura.

 

 

Acord total cu a@b

Parca suntem la stirile TV Roportal , de la intelepti direct catre cei cu bradipsihie avansata.

Sau invers.....?!?

 

ON: Niciodata nu mi-am imaginat ca as putea baga in gura o bucata de paine tavalita in ulei de masline.

Mereu eram cu ea, hopa.... in buzunar.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

- tin masca cu punga pe par 8 ore. :D;

Parul arata superb dupa. Hidratat, stralucitor, matasos.:)

 

 

ca spui? Opt ore ?! Mai bine ma sinucid ! :crazy:

 

Gasesti pe piata atat sampoane cat si sapunuri care contin ulei de maslin. N-am incercat niciodata. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai plete?

 

Nu.

Insa vreau si eu un gel special din ala, din povestea cu noutati a cetateanul israelian, care : "inmoieste si face parul lucios".....gelul, ce credeati?!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×