Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Originea vietii - creatie sau evolutie ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Get lost! :)

 

mai, poate ma insel si eu ca tot omul..dar de ce nu aduceti argumente si ironizati sec?..asta da conversatie ce sa zic

 

eu unul nu sustin ca m-am nascut invatat..din informatiile acumulate trag concluzii, poate eronate..inca sunt tanar si am foarte multe de cizelat..dar ma rog, cui ii pasa?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu stii ca ai dreptate!

fara echilibru toate s-ar duce dracului, s-ar dezintegra...

 

Lasand la o parte faptul ca esti in contradictie cu interpretarea de mai sus a echilibrului, din cate am aflat eu, noi chiar ne duce dracului si ne dezintegram :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din punct de vedere fizic, toate sistemele care au energie minima tind spre echilibru..

O să te rog să explici chestia asta. Şi promit să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasand la o parte faptul ca esti in contradictie cu interpretarea de mai sus a echilibrului, din cate am aflat eu, noi chiar ne duce dracului si ne dezintegram :)

 

o intrebare: tu te consideri un om echilibrat?..dar in echilibru?

nu tine totul doar de partea materiala..desi aceasta parte reflecta totdeauna si partea nevazuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o intrebare: tu te consideri un om echilibrat?..dar in echilibru?

nu tine totul doar de partea materiala..desi aceasta parte reflecta totdeauna si partea nevazuta

 

Uite, fara nici o rautate. Din ce ai postat pana acum am dedus ca sunt cel putin doua concepte vehiculate pe acest topic pe care nu le intelegi, sau le intelegi incomplet: sistem si echilibru. Motivul pentru care nu-ti mai raspund detaliat este simplu: e nevoie de un anumit nivel de intelegere al conceptelor de baza in stiinta (si, dupa caz, a domeniului lor de aplicabilitate si subiectivitatii lor) ca sa putem comunica in mod productiv. Intelegere pe care nu am vazut-o prezenta in post-urile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu exista sistem fara energie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in cazul unui sistem inchis, energia sa luata ca si total-scade pana la o valoare minima cand se stabileste echilibrulSistemul este format din mai multe componente care relationeaza in interiorul "legii sistemului"..sau pe scurt:care au un scop comun
:yahoo: Bibliografie obligatorie: prima lege a termodinamicii :)
..oricum nu evorba in special de mine, care nu sunt asa sensibil, dar de altii pe acre in loc sa ii incurajati -ii descurajati cu vorbe taioase si ironii seci..atunci la ce va mai ajuta atata stiinta?..ma rog..
Acele observatii pe care le numesti "ironii seci" sunt justificate, stii de ce? Pentru ca ai venit aici si ai afirmat niste ineptii. N-ai intrebat. N-ai incercat sa afli ceva. Mai mult, dupa ce ti s-a atras atentia in acest sens, ai continuat sa persisti cu ele. Nu noi facem rau "altora" aici, ci cei care sustin diverse prostii cu tarie, sabotand orice speranta ca topicul sa fie cu adevarat informativ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) Bibliografie obligatorie: prima lege a termodinamicii :bataita:Acele observatii pe care le numesti "ironii seci" sunt justificate, stii de ce? Pentru ca ai venit aici si ai afirmat niste ineptii. N-ai intrebat. N-ai incercat sa afli ceva. Mai mult, dupa ce ti s-a atras atentia in acest sens, ai continuat sa persisti cu ele. Nu noi facem rau "altora" aici, ci cei care sustin diverse prostii cu tarie, sabotand orice speranta ca topicul sa fie cu adevarat informativ.

 

nu am zis ca faceti rau, am zis doar ca nu le faceti bine..in fine..nu are rost sa continui o discutie offtopic..si daca am afirmat asa zise ineptii nu am facut-o intentionat...dar mai stiu un lucru, stiinta e relativa, nu avem cunoasterea absoluta si de multe ori e mai bine sa vorbim de lucruri concrete si evidente..nu doar constante alese si definite in mod conventional

plus ca nu ati adus argumente pentru simplul fapt ca ati considerat ca nu are rost, deci ati desconsiderat capacitatea de a intelege a "altora"

deci chiar nu stiu de ce imi bat capul, in fond nu e treaba mea

sorry daca te-ai simtit ofensat, eram doar sincer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect , fitzrov.......legea conservarii energiei :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×