Sari la conținut
Forum Roportal
Alethia

Mitocanie part 2

Postări Recomandate

Daca pana acum la educatie/invatamant s-a vorbit de mitocania intre soferi, aici m-am gandit sa discutam despre mitocania sofer/pieton

 

Sunt sigura ca multora dintre voi vi s-a intamplat sa stati la semafor in intersectie sa traversati, si cand va venit culoarea verde, masinile care veneau diin spatele vostru si o luau la dreapta, nu va dadeau prioritate de traversare.

 

Mie asta mi se intampla zilnic.

 

Sau

 

la o intersectie nesemaforizata sa stati si cate 15 minute pana se gandeste careva sa va faca loc?

 

Sau

 

pe prima banda se gandeste cineva sa va faca loc dar pe a 2-a nu. Si iar mai stati pe axul drumului vreo 5 min ca poitaiul. ce ziceti de chestia asta? Mi s-a intamplat de vreo 2 ori.

 

Sau o alta situatie

 

Avem un bulevard cu Banda 1, linie tramvai 1 line tramvai 2(sens opus) Banda 2, Semaforizata intersectia, Statia de tramvai la 20-30 m mai la dreapta iar pt sensu opus 30 m mai la stanga de trecerea de pietoni

 

Va aflati pe trecerea de pietoni. E verde, dar masinile care vin din spate si o fac la dreapta nu va lasa. In sfarsit cineva se gandeste sa va lase. Ajungeti pe linia de tramvai, iar din sensul opus sunt cativa smecheri care se uita dupa masinile de pe strada care taie Bulevardul, Nu vine nici una, pot sa treaca. De ce sa mai stea ca prostu la semafor, trece pe rosu Un pieton pe linia de tramvai care vrea sa traverseze, nu prezinta interes, Sa fereasca sfantul sa vina atunci tramvaiul.

 

Ultima situatie intradevar e rara dar se mai intampla.

 

Si inca o situatie mai des se intampla.

 

Va aflati intr-o intersectie Gigant, nesemaforizata. Acolo se afla si o statie de taxi. Masinie circula in cam toate directiile, plus ca se aduna si taxiurile care vin si pleaca. Acolo este marcaj pietonal dar toate taxiurile care vin si pleaca trec peste el. Mai traverseaza daca poti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×