Sari la conținut
Forum Roportal
AdrianX

Supercomputere in Romania

Doriti sau nu ca guvernul roman sa investeasca in Supercomputere  

14 membri au votat

  1. 1. Doriti sau nu ca guvernul roman sa investeasca in Supercomputere

    • Da.
      5
    • Nu.
      7
    • Nu stiu.
      2


Postări Recomandate

Sunteti de acord ca in Romania sa fie create Supercomputere?!

Tinand cont de costul unuia minim 1.000.000 Euroi ca sa il putem numi supercomputer, la cum cheltuie guvernantii banii cred ca ne-am permite cateva.

Scopul este cred eu destul de clar, cercetare, simulari pe mai multe domenii, militar, economic, fizica, chimie, matematica etc.

Cred ca ne-ar ajuta mult in cercetare care si asa sta f prost.

Access-ul la ele se va face gratuit pentru cercetatorii de la Stat si cu plata (inchiriere cu ora) de catre alte persoane care vor sa le foloseasca puterea de calcul.

Voi ce parere aveti?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunteti de acord ca in Romania sa fie create Supercomputere?!

Tinand cont de costul unuia minim 1.000.000 Euroi ca sa il putem numi supercomputer ...

Dacă ăsta e criteriul tău, ai să aştepţi mult şi bine p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scopul este cred eu destul de clar, cercetare, simulari pe mai multe domenii, militar, economic, fizica, chimie, matematica etc.

Cred ca ne-ar ajuta mult in cercetare care si asa sta f prost.

Supersistemele cer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce crezi ca te intreaba cineva daca e bine ca romania sa achizitioneze sau nu supercomputere, asta se face la nivel de sri, iti dai seama ca NU e bine, pt ca astea vor fi folosite pt controlul populatiei......, adica indosariere electronica, adica numa cand ma gandesc ma apuca groazasi e un supercomputer prin poli din buc, dar ala e pt "studiu" :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU vreau sa investeasca Guvernul in "supercomputere" , pentru ca in acel caz , nu va costa 1 milion , ci 1 milion + comision :cheer:... scump , scump ...dincolo era mai ieftin :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate supercomputerul ala sa fie folosit la descifrarea misterului lui Iunie 1990 ? :doh:

 

:blink:

Radio Erevan răspunde:

<<- Da, dar numai după ce "cu voia dumneavoastră, ultimul pe listă, Ion Iliescu" va ajunge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×