Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Barbatii sunt adorabili

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vai de mine....cum asa? NU, nu despartire....botic, toane, incruntaturi, replici taioase, intr un cuvant, pot sa si ia adio de la linistea lor...femeie are vocatia razboilui de guerilla in casa, ea nu are nevoie de forta fizica, are arma suprema: e maestra la a provoca stres, tensiune, si barbatii sunt foarte sensibili la asta :bye:

In urma cu ceva ani, discutam cu o studenta de la medicina din Timisoara care afirma ca "banatenii nu fac casa buna cu oltencele", invers se poate.

Din cunostintele pe care le aveam si au observasem ca nu rezista casatoriile intre ardeleni si oltence.

Explicatia mea a fost ca oltencele si muntencele, practica "guerilla" in relatia cu barbatul.

Gardurile sunt mici si se vede tot ce-i in curte, si oameni nu se mai ascund de vecini.

Cand au divergente, cu cat nevasta il "spurca" sau "i-a zis-o" barbatului mai tare, cu atat se simte mai "racorita".

In Banat si Ardeal influenta sasilor a fost mare sub aspectul "datului in stamba".

Daca observati curtile sunt inchise ca niste cetatui, sa nu se vada ce face omul in ograda.

Ardelenii si banatenii "nu-si spala rufele in public, rufele se spala in familie".

Mai este o vorba prin ardeal, ca "e rusine sa te certi, numai tiganii se cearta".

In Oas se scoate cutitul.

Cand un barbat isi injura consorta o face "printre dinti" si ar fi mare eroare ca ea sa strige in gura mare sa o auda vecinii.

In cazul casatoriilor intre mentalitati diferite, cand oltenca/munteanca face ce a invatat si isi umileste sotul in fata lumii, afront mai mare nici ca se poate. Suporta el una doua asemena iesiri, ii da impresia ca a castigat si l-a modelat, si cand se umple paharul a plecat si nici ca se mai intoarce din drum. Decizile sunt ferme si definitive.

Aviz celor care utilizeaza "boticul" si "guerilla".

"Ulciorul nu merge de multe ori la apa".

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oltencele cu moldovenii sunt combinatia perfecta, ambii prefera showul.

Moldovenii sunt toleranti si nu sunt atat de orgoliosi si secretomani ca ardelenii si ca banatenii.

Concluzia pot face casa buna cu oltencele. :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, fac casa buna, dar sa stii ca am vazut destule cupluri ardeleni-olteni. Dar nici un cuplu nu se compara cu cel meltean, sunt asemanatori si diferiti in acelasi timp.

Oltenii cu ardelencele sunt compatibili.

El mai iute/aprig ea mai calma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Olteanca ardelen am vazut, de 30 de ani, chiar stau in Craiova.

Cazuri sunt, dar statistica arata un risc.

Exista si factorul mediu. Eu am vorbit de viata rurala. La bloc vecinii nu prea comunica si nu se cunosc, comunitatea e mai slaba, si daca cei doi se vad doar seara nu se pot manifesta toate "tabieturile".

Oricum chestia cu "boticul" si cu "guerilla" ramane valabila si la bloc.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da mai...barbatii sunt adorabili! :) -adica multi barbati sunt adorabili,si ii iubesc asa...spontan.Imi place felul lor de a fi,imi inspira iubire. :)

Pe langa toate motivele psihologice si fiziologice pentru care eu sau altii am presupus ca sunt gay,asta e motivul principal,de fapt: ii iubesc. :) :)

 

Nu e doar atractia sexuala...sunt chiar prea controlat,si am invatat sa imi pot suprima atractiile,daca vreau (nu vreau insa sa ma mai reprim,cum faceam candva).Daca era vorba doar de atractie sexuala,puteam bine-mersi sa traiesc fara sex! -oricum traiesc mai mult fara decat cu...mult mai mult...

 

Ce pot sa fac? -daca sunt atat de adorabili? :wub:

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

da sunt adorabili .. cand stii sa iei partea frumoasa din fiecare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×