Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

In legatura cu asta.... acum nu stiu daca intr-adevar are legatura, dar eu intreb: legenda aceasta a fost condensata intr-un ritual de genul: la un an, sau nu mai stiu in ce imprejurare, i se aduce copilului o tava pe care sunt puse diferite obiecte ca: o oglinda, bani, paine, carte, creion, etc., pentru ca el, alegand unele din ele, sa isi aleaga, de fapt, niste calitati pe care isi va croi viata?Exact la asta ma refeream... nu am citit mai jos, si alte posturi.

Ala e motul. Sau...nu mai stiu cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai uite :Dam pus ce se pune de obicei si nu a fost nimic miscat...
:) Fluturelule...bre...am auzit multe despre ursitori..,dar,de treaba asta cu miscatu',parol...nu stiu nimic! Zi-ne si noua care-i skepsisu'? :) Sunt complect in ceata...zau! :blink: Eu,stiu de la batrini...de la batrinii copilariei mele...ca,ursitorile,vin in a treia zi dupa nasterea pruncului si-i ursesc.Se spune ca-n acel moment,nici o mama nu reuseste sa le simta pentru ca ea,cade intr-un somn "ca de moarte".Singura care le poate auzi e moasa copilului,care-l vegheaza...iar aceasta,le "aude" doar daca e foarte "curata".Banuiesc ca stiti despre ursirea copilului innecat....Despre treaba cu "miscatu'",habar n-am! :o: Parol! Ce sa se misce? Zi-ne bre si noua..
Ala e motul. Sau...nu mai stiu cum.
:) Motul...Eeei...asta-i alta treaba!Imi amintesc ca fratelui meu i-au pus o multime de lucruri...la mot.El,alegea invariabil si repetat,acelasi lucru:un creion!Toata familia consternata si fericita:"scriitor,se face!"Aiurea... :) In liceu,s-a dovedit un matematician si un sahist de exceptie!Rezolva lejer,dintr-o suflare si cu ochii inchisi orice problema din orice culegere.Dar,atit...A terminat liceul...s-a indragostit de o femeie mult mai in virsta ca el si cu doi copii,s-a angajat pe santier ca sa-i creasca copiii aleia(o ...nimeni) si asta i-a fost viata! Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: Fluturelule...bre...am auzit multe despre ursitori..,dar,de treaba asta cu miscatu',parol...nu stiu nimic! Zi-ne si noua care-i skepsisu'? ;) Sunt complect in ceata...zau! :doh: Eu,stiu de la batrini...de la batrinii copilariei mele...ca,ursitorile,vin in a treia zi dupa nasterea pruncului si-i ursesc.Se spune ca-n acel moment,nici o mama nu reuseste sa le simta pentru ca ea,cade intr-un somn "ca de moarte".Singura care le poate auzi e moasa copilului,care-l vegheaza...iar aceasta,le "aude" doar daca e foarte "curata".Banuiesc ca stiti despre ursirea copilului innecat....Despre treaba cu "miscatu'",habar n-am! :) Parol! Ce sa se misce? Zi-ne bre si noua..

 

Pai in a 3-a zi vin ursitorile. Si ai tot interesul sa le imbunezi. Asa ca le faci 3 pachete( cu paine, vin,zahar etc etc). Si pe langa pachete mai pui si altceva legat de viitorul copilului. Ursitoarele imbunate ii vor ura numai de bine si vor misca ceva din obiectele puse, pentru a iti indica ceva in legatura cu viitorul copilului, cu ce i-au ursit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) Aha! Pai,probabil au miscat ele ceva dar n-ai observat tu...

Au fost ele mai... ;) civilizate.Asa ca n-ai de ce te teme;daca nu se intelegeau,gaseai totul ravasit! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;) Aha! Pai,probabil au miscat ele ceva dar n-ai observat tu...

Au fost ele mai... :doh: civilizate.Asa ca n-ai de ce te teme;daca nu se intelegeau,gaseai totul ravasit! :roll:

 

Tocmai de aia am pozat, seara, inainte de culcare si dimineata. A si inca ceva, camera in care sunt puse "darurile" nu trebuie sa fie locuita. Adica sa nu stea nimeni acolo in noaptea cu pricina. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta,nu stiam! :roll:

Pai atunci,moasa cum le aude?

 

pai vezi tu ... ca totul evolueaza. Unde mai sta moasa acum la spital. Cum inainte dansau dracii la rascruce de drumuri si putea tot muritoru sa ii vada, acum nu mai e asa... ne elevam. Asa si cu moasa ... nu mai aude ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai in a 3-a zi vin ursitorile. Si ai tot interesul sa le imbunezi. Asa ca le faci 3 pachete( cu paine, vin,zahar etc etc). Si pe langa pachete mai pui si altceva legat de viitorul copilului. Ursitoarele imbunate ii vor ura numai de bine si vor misca ceva din obiectele puse, pentru a iti indica ceva in legatura cu viitorul copilului, cu ce i-au ursit.

Adica... vin in maternitate? :roll: a treia zi...

meyyy, eu zic ca pachetele alea sunt spaga pentru asistente... :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica... vin in maternitate? :roll: a treia zi...

meyyy, eu zic ca pachetele alea sunt spaga pentru asistente... :)

 

Ca doar esti gad ăv uizdăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×