Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am gasit un site cu remedii naturiste care pare interesant (sunt parerile si experientele cititorilor):

http://www.earthclinic.com/CURES/alzheimers_disease.html

 

Articole - Alzheimer datorat Virusului "herpes simplex" si Tratament cu turmeric:

http://www.sciencedaily.com/releases/2008/...81207134109.htm

http://www.wellnesstrader.com/evidence/Turmeric-Alzheimers

 

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

 

As dori sa impartasesc amintiri din experienta mea personala legata de aceasta boala. Tatal meu a suferit de Alzheimer, si alaturi de mama mea l-am ingrijit zi de zi pe parcusrul celui 1 an 3 luni si 4 zile cat a mai trait. A fost o experienta foarte grea si traumatizanta, atat pentru noi ca si familie, cat si pentru el..Am avut prilejul nefericit sa observ clipa de clipa stadiul de degradare pe care il implica aceasta cumplita afectiune..voi reveni cu amanunte putin mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau daca ai avut o astfel de experienta... si eu am trecut prin suferinta si chin acum acteva luni mai exact din ianuarie 2007 cand bunicul meu care mi-a fost ca un tata a inceput sa dea semne de imbolnavire... a fost internat in spital o luna si in februarie afost externat insa,peste doua sapt. il internam din nou...era trist, abatut,pirdut parca in alta lume,se trzea din somn si isi cauta pantofii iti poti da seama :cheer: semne de alzheimer erau inca de acum cativa ani insa abia tarziu am descoperit boala,am facut legatura...acum trei ani fusese internat pentru sindrom depresiv chipurile din motive ca uita si era nervos tot timpul ne acuza ca ii furam medicamentele si hainele,in fine cert este ca din februarie nu a mai fost el bunicul meu care era lucid si vesel devenise o leguma slabea pe zi ce trece se stingea ca o lumanare...a stat in spital pana in aprilie ptr ca eu si sotul meu care si el e bolnav nu puteam avea grija de el insa veneam la el zilnic cu mancare si pampers si de multe ori ne recunostea si plangea alteori tipa la noi si ne facea securisti,ce sa iti spun am trecut prin cele mai oribile clipe si momente posibile am avut noroc cu mama mea care l-a ingrijit fiind fiica lui,doar o luna de zile a mai trait dupa ce l-am adus din spital la pat cu rani multiple din cauza ca era imobilizat la pat ,cu nopti nedormite fiindca alzheimer e o boala care te tine treaz noaptea si somnolent ziua, stii probabil...facuse si infectie urinara si pneumonie...oricum de cate ori ma uit la poza lui plang si ii cer iertare ca puteam face mai mult pentru el poate si nu am putut,imi aduc aminte cand eram mica si am tinea numai in brate,m-a invatat sa joc table si tintar :P nimeni nu il va putea inlocui asta e cert,sambata ii facem parastas de trei luni,dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Marea majoritate a demenţelor constituie o clasă de afecţiuni neurodegenerative caracterizate prin alterarea persistentă şi progresivă a funcţiilor cognitive, cu evoluţie către invaliditate şi moarte prematură. Din punct de vedere semiologic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacientii cu dementa frontotemporala ajung sa se comporte salbatic si bizar, ajungandu-se pana la furt sau deviere sexuala si alte acte necontroloate. Boala progreseaza continuu iar in faza finala se intalnesc tulburarile de limbaj, comportament eratic si dementa.

Boala este fatala, decesul survine de regula in 3 ani de la debut. Rareori peroanele afectate supravietuiesc mai mult de 5-6 ani

 

Eutanasia ar fi o solutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uneori poate ar fi indicat sa iti pastrezi parerile pentru tine.

 

Decat legat cu lantul de picior in sopron cum am vazut un caz la stirile de la ora 5 mai bine eutanasie. Sau tu nu te gandesti la apartinatori? Unde exista un bolnav psihic, toata familia se imbolnaveste intr-o masura mai mica sau mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decat legat cu lantul de picior in sopron cum am vazut un caz la stirile de la ora 5 mai bine eutanasie. Sau tu nu te gandesti la apartinatori? Unde exista un bolnav psihic, toata familia se imbolnaveste intr-o masura mai mica sau mai mare.

 

Indiferent cum ar fi acest lucru il poate gandi doar familia in cauza si nu cineva din exterior, plus ca la noi este interzisa o asemenea practica.

Daca cineva este bolnav nu inseamna ca trebuie omorat, altfel am fi nevoiti sa ucidem un sfert din populatie.

Toti acesti oameni sunt importanti pentru familiile lor, fie ca sunt sanatosi fie ca sunt bolnavi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent cum ar fi acest lucru il poate gandi doar familia in cauza si nu cineva din exterior, plus ca la noi este interzisa o asemenea practica.

Daca cineva este bolnav nu inseamna ca trebuie omorat, altfel am fi nevoiti sa ucidem un sfert din populatie.

Toti acesti oameni sunt importanti pentru familiile lor, fie ca sunt sanatosi fie ca sunt bolnavi.

 

Asa e, "Lasati mortii sa-si ingroape mortii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna am cautat despre dementa mixta si am dat de acest forum.Imi pare rau prinn ceea ce ati trecut sau treceti si eu sunt in aceeasi situatie.Tata in sept anul trecut a facut si el o dementa mixta de atunci viata e un chin stiti si voi cit de greu este .Am auzit de curind ca pot intra ca insotitor sa iau aceea pensie de handicap cum se procedeaza care sunt pasii care trebuiesc parcursi.nu stiu pe unde tre sa umblu.Tata locuieste la mn si din pacate doar eu am grija de el ca mama si ea este bolnava si nu are cum si ceilalti frati vin la o saptamina asta e situatia si nu e delok roz.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sa reusesc cu aceea pensie care stiti bn ca e de mare ajutor va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna am cautat despre dementa mixta si am dat de acest forum.Imi pare rau prinn ceea ce ati trecut sau treceti si eu sunt in aceeasi situatie.Tata in sept anul trecut a facut si el o dementa mixta de atunci viata e un chin stiti si voi cit de greu este .Am auzit de curind ca pot intra ca insotitor sa iau aceea pensie de handicap cum se procedeaza care sunt pasii care trebuiesc parcursi.nu stiu pe unde tre sa umblu.Tata locuieste la mn si din pacate doar eu am grija de el ca mama si ea este bolnava si nu are cum si ceilalti frati vin la o saptamina asta e situatia si nu e delok roz.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sa reusesc cu aceea pensie care stiti bn ca e de mare ajutor va multumesc

 

mergi la medicul lui de familie si el o sa-ti dea adresa celor care se ocupa pentru a primi pensie de handicapat si salarul pentru insotitor. Cauta si pe google.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×