Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:cheer: sper sa nu gasesc foarte multi oameni care sa-mi poata impartasi din proprie experienta - in familie etc!!! sper sa nu fie nimeni...dar daca totusi stiti detalii despre cum ni se schimba viata atunci cand avem in familie un membru suferind de aceasta cumplita boala, va astept sa imi povestiti.

 

multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau daca ai avut o astfel de experienta... si eu am trecut prin suferinta si chin acum acteva luni mai exact din ianuarie 2007 cand bunicul meu care mi-a fost ca un tata a inceput sa dea semne de imbolnavire... a fost internat in spital o luna si in februarie afost externat insa,peste doua sapt. il internam din nou...era trist, abatut,pirdut parca in alta lume,se trzea din somn si isi cauta pantofii iti poti da seama :cheer: semne de alzheimer erau inca de acum cativa ani insa abia tarziu am descoperit boala,am facut legatura...acum trei ani fusese internat pentru sindrom depresiv chipurile din motive ca uita si era nervos tot timpul ne acuza ca ii furam medicamentele si hainele,in fine cert este ca din februarie nu a mai fost el bunicul meu care era lucid si vesel devenise o leguma slabea pe zi ce trece se stingea ca o lumanare...a stat in spital pana in aprilie ptr ca eu si sotul meu care si el e bolnav nu puteam avea grija de el insa veneam la el zilnic cu mancare si pampers si de multe ori ne recunostea si plangea alteori tipa la noi si ne facea securisti,ce sa iti spun am trecut prin cele mai oribile clipe si momente posibile am avut noroc cu mama mea care l-a ingrijit fiind fiica lui,doar o luna de zile a mai trait dupa ce l-am adus din spital la pat cu rani multiple din cauza ca era imobilizat la pat ,cu nopti nedormite fiindca alzheimer e o boala care te tine treaz noaptea si somnolent ziua, stii probabil...facuse si infectie urinara si pneumonie...oricum de cate ori ma uit la poza lui plang si ii cer iertare ca puteam face mai mult pentru el poate si nu am putut,imi aduc aminte cand eram mica si am tinea numai in brate,m-a invatat sa joc table si tintar :P nimeni nu il va putea inlocui asta e cert,sambata ii facem parastas de trei luni,dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

iepu, iti multumesc mult ca te-ai obosit sa-mi spui toate astea acum, cand ti-e greu dupa pierderea lui.

 

daca poti sa-mi spui mai multe detalii despre perioada aceea, de pana sa se confirme boala: cum facea, cum uita? e vorba de soacra mea; acum o saptamana ni s-a dat acest verdict, la ana aslan din spitalul elias. desi cuvantul "soacra" suna cam nasol, eu o iubesc pe femeia asta din tot sufletul, este asa o femeie buna si vesela si haioasa...ea mereu a fost mai imprastiata si aiurita...mereu neatenta la ce vorbim noi...sare de la una la alta..dar ea mereu a fost asa...si fiul ei, sotul meu zice la fel, ca ea asa a fost de cand se stie el pe lume...dar eu observ o diferenta de cum era acum un an si cum e acum..se opreste in mijlocul strazii, se uita spre masina mea (pe care o stie, ca o am de 2 ani) si strig la ea si dupa secunde bune isi da seama ca sunt eu...ea inca nu are semne evidente de alzheimer, dar eu nu vreau sa asteptam momentul cand va fi prea tarziu. ea are 76 de ani si doctorita mi-a spus ca de la varsta asta boala ar putea evula fff putin, adica sa traiasca ni buni tot cum e acum; dar exista si riscul de a se agrava sever in doar cateva luni.

 

noi am inceput tratamentul; luna asta am platit 4 milioane pe medicamente, ca nu se dau compensate decat daca te duci la cozi demente pe la casa de asigurari...si iti depui dosar si se sinchisesc si ei sa raspunda dupa n-shte mii de luni...si nu am vrut sa o las fara tratament pana atunci...Doamne, sper sa nu se agraveze, mai sper sa fi gresit medicii de la elias (ma indoiesc insa, caci ii stiu cat sunt de profesionisti)..si mi se rupe sufletul de ea cand ma gandesc cum ar putea ajunge.

 

daca durerea ta nu e atat de amre incat sa nu te lase sa-mi povestesti cateva amanunte, te rog mult zi-mi cum se purta bunicul in acea perioada de cativa ani de cand s-a declansat (semnele acelea minore la inceput) si pana cand boala a devenit evidenta! m-ai ajuta enorm, caci as putea sa fac o comparatie cu soacra mea.

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua din nou!iti voi povesti cum s-au petrecut lucrurile si cum au evouluat ele in ultimii ani,practic n u sunt multe d e spus bunicul meu manifesta semne de boala de vreo 5 ani in sensul ca uita unde isi punea lucrurile sau medicamentel si ma cuza ca le as fi luat eu chestie care ma supara cumplit fiindca iti dai seama eu cumparam medicamente ptr el si cum as fi putut sa i le iau tot eu,la inceput am crezut ca totul e de la el nu ca ar fi boala de vina insa ulterior cand aceste simptome s-au inmulit si agravat si cand el a cazutla pat am realizat ca alzeimer era de vina si nu numai ca uita dar in decembrie incepuse sa vorbeasca aiurea se uita la televizor si comenta cu totul altceva nu avea nici o legatura cu ceea ce vedea la televizor,isi aranja patul o zi intreaga,se imbraca si se dezbraca ore in sir si n ar fi obosit,devenise nervos,nu ne mai recunostea sau ma intreba cine sunt...vroia sa plece din casa zicand ca vrea acasa desi se afla in casa...e greu!!!!va trebui sa av inarmati cu multa rabdare ptr ca trebuie ingrijita cu atentie si permanent supravegheata soacra ta,chiar daca ea nu mai stie si nu ma i recunoaste simte caldura voastra deci mare atentie!!!ca un copil va deveni iti voi mai povesti mai multe putin mai tarziu!multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am revenit...cum spuneam,va depinde total de familie nu vreau sa te sperii dar nu exista leac ptr aceasta boala am citit undeva ca vor sa scoata un antidot candva...eu nu am apucat sa ii cumpar medicamente bunicului ptr ca boala a evoluat fff repede in ultimele 3 luni asa a fost la el altii pot trai ani buni cu aceasta boala depinde de organism,ideea e ca medicii ridica din umeri cand e vorba de un bolnav cu alzheimer iti spun ca trebuie sa il ingrijesti ca esti responsabil dar oare nu ar trebui sa avem personal specializat in atra asta care sa se ocupe si de ei in spitale?sau in centre specializate ca in orice tara civilizata!toti dau din umeri!am umblat cu bunicu prin toate spiatalele,la tomografie computerizata mi-au spus ca e perfect sanatos si el abia se tinea pe picioare si vedea porci prin zapada!!!!e inadmisibil ca niste oameni care pretind a fi medici sa trateze un bolnav cu atat indiferenta si iresponsabiliate,personal nu le as mai da voie sa profeseze si daca as putea as face ceva sa simta si ei aceeasi suferinta pe care o simte un bolnav de alzheimer ptr ca ei sufera pana la urma chiar de nu sunt constienti!daca vrei sa afli mai multe despre aceasta boala acceseaza situl www.alzheimer.ro si acolo vei afal tot ce trebuie sa stii.am observat un lucru.medicii din romania se feresc sa iti spuna mai multe despre evoluia bolii sau cel putin sa recunoasca sa iti spuna clar,sufera de alzheimer sis ii de ce?ptr ca tratamentul e gratissssss in astfel de cazuri si sunt bani la mijloc lor trebuie sa le intre acesti bani in cont si tie iti spun ca se platesc mie mi-au spus abia dupa e bunicul a murit!!!am aflta ca medicatia e gratuita ptr ca este handicap gradul unu cu insotitor ai grija du-te si obtine acest certificat si neaparat cu insotitor vei avea de umblat dar merita ptr ea nu ptr bani va avea o pensie de insotitor pe langa pensia ei daca e la pensie si odata ce va fi incadrata in gradul 1 cu insotitor va avea si alte facilitati intereseaza-te e important nu trebuie sa lasi e dreptul ei si al vostru...toti factorii de evolutie e bolii depind de varsta de temperament de f multe daca boala e in faza incipienta si face tratament are sanse sa fie longeviva oricum cred am vorbit prea mult....te las cu bine si intra pe site,multa bafta!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urata boala. Mama mea a facut-o si inca nu-mi vine sa cred. Nu mai ramane nimic din cel ce ai fost inainte. Iar celui de langa tine ii este greu sa inteleaga ca doar boala este cea care te transforma, ca nu o faci intentionat, ca nici nu stii ce ti se intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obtinerea certificatului de persoana cu handica pentru un bolnav de Alzheimer e binevenita chiar daca birocratia e mare si iti pierzi timp cu acte referate vize notar etc. Avantajele sunt pe langa indemnizatia de pers cu handicap de vreo 300 ron , insotitor permanent platit de primarie (angajat cu carte de munca 400-500 ron), scutire de la impozit, telefon fix gratiut bilet in statiune gratuit, etc. Cel mai bine e ca insotitorul sa fie din familie pentru ca are intelegere, rabdare, mila.

In cazul meu tata -socru are alzheimer iar mama_soacra e insotitoare.

Ar mai fi o solutie - internarea intr-o institutie specializata dar nu am auzit inca de asa ceva.

Stie cineva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

am incercat din greu sa gasesc un forum unde pot impartasi experiente similare cu altii dar din pacate nu am gasit. Tatal meu a fost diagnosticat recent cu dementa alzheimer mixta stadiu incipient, dupa o sapt de analize la spitalul obreja (tomograf,sange, teste de memorie, etc). I s-a prescris excelon plasture de 4.6 mg.Din ce am citit am vazut ca are foarte multe efecte adverse si nu stiu cat este de bun.Tatal meu sta singur (eu stau in alt oras)si deocamdata am identificat anumite semne de lipsa de concentrare, uitarea experientelor recente (pe moment, dupa care in 10 min isi aduce aminte...de multe ori ajutat). Deocamdata are grija de el singur, face multa miscare (zilnic merge cu bicicleta sau pe jos) si are 65 ani.Poate cineva sa-mi zica care sunt stadiile acestei boli, cat dureaza ele(de exemplu cel incipient), daca mai stie cineva daca acest tratament cu excelon da ceva rezultate si daca a mai trecut printr-o experienta similara cum a procedat.Multumesc mult. O zi buna la toata lumea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate cineva sa-mi zica care sunt stadiile acestei boli, cat dureaza ele(de exemplu cel incipient),

 

Nu se poate aduce la numitor comun aceasta conditie mentala ca fiecare om e altfel ca si nici etapele in care avanseaza boala. Una a trait 96 de ani.

Inca nici in State n-au leac de vindecare din pacate doar niste tablete (parca).

Nu se stie din ce cauza apare sau ce-l provoca.

Este o boala misterioasa cum inca mai exista multe.

Va trebui sa fie cu cineva tatal ca va prezinta probleme publice.

E cam devreme totusi sa fie diagnozat cu asa ceva!!!

Se poate uita cate ceva la varsta de 65 de ani, asta nu inseamna ca esti dement.

 

Sanatate-i doresc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×