Sari la conținut
Forum Roportal
al33Xutza

universuri paralele

Postări Recomandate

credeti ca exista universuri paralele?

Mereu am crezut ca universul este cu mult mai complex decit putem noi percepe. Asa se explica si fenomenele care le numim "paranormale"- in fond sint lucruri care depasesc nivelul nostru de cunoastere. In fond ce suntem noi sa stim totul? in fine- cred ca exista ceea ce poetic putem numi " universuri paralele".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mereu am crezut ca universul este cu mult mai complex decit putem noi percepe. Asa se explica si fenomenele care le numim "paranormale"- in fond sint lucruri care depasesc nivelul nostru de cunoastere. In fond ce suntem noi sa stim totul? in fine- cred ca exista ceea ce poetic putem numi " universuri paralele".

 

the Wave Function has a value BETWEEN zero and one until it collapses. If the wave function does not collapse, the "thing" it describes exists in two universes simultaneously. How strange of him not to mention that fractal geometry also deals with values between zero and one! As we know the secret of travel between worlds is rooted in the marriage of quantum and chaos, particularly in the elusive mathematics of fractal tesseracts (visualize a 4-dimension Mandelbrot Set - one of the simplest of the trans-dimensional "maps" or "catastrophic topologies").

 

 

What I believe he is referring to is that in our dimension the stars emit energy. They act as vortices to other dimensions where their opposites are black holes. Therefore, a star/ sun in one universe is a black hole in its alternate universe. Energy is sucked up in the black hole in one universe and then emitted as energy in another universe. This is how creation "breathes".

Editat de Infinitus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,nu cred in existenta a doua luni parelele chiar daca ma facscineaza acest lucru...pentru a exista doua lumi paralele spatiul trebuie sa fie tridimensional si numai gospodinele mai cred că spaţiul este tridimensional; nici un om de ştiinţă care se respectă nu mai suportă o asemenea idee. Totuşi, numărul dimensiunilor suplimentare provoacă
Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fizicienii ar avea dovada existentei lumilor paralele.Ei explica asta prin puterea slaba a gravitatiei(cea magnetica e mult mai puternica de exemplu).Gravitatia e asa slaba deaorece se distribuie in toate universurile.Am auzit teoria asta la o emisune pe BBC si era spusa de marele fizician Michio Kaku(http://en.wikipedia.org/wiki/Michio_Kaku)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fizicienii ar avea dovada existentei lumilor paralele.Ei explica asta prin puterea slaba a gravitatiei(cea magnetica e mult mai puternica de exemplu).Gravitatia e asa slaba deaorece se distribuie in toate universurile.Am auzit teoria asta la o emisune pe BBC si era spusa de marele fizician Michio Kaku(http://en.wikipedia.org/wiki/Michio_Kaku)

 

Jet Black,

 

fizicienii explica multe, chiar toate dar de stiu nu stiu nimic. Ei nici macar nu stiu pana azi cauza gravitatei si inca multe lucruri

elementare. Daca un om nu stie sa citeasca este putin probabil de asteptat sa descifreze ceva invisibil de citit. Cu cat mai mari fizicienii cu atat mai mari aberatiile. Sa crezi in aceste aberatii nu face daune prea mari, dar nici nu ajuta prea mult.

Eu nu numai ca numai cred nimic din ce zic dar pot sa si vad exact contradictiile si nelogica afirmatiilor lor, fiindca am inceput sa fiu critic.

 

Alea toate sunt chestii pur teoretice care nu se pot nici dovedi nici masura si nici baza pe care sunt facute nu are vreun fundament. Si Xulescu de la strungarie ar putea afirma acelasi lucru si lumea l-ar crede daca ar avea in fata lui titlul de PROF. DR: etc. SI nimeni nu ar putea dovedi contrariu, dar nici afirmatia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...din lista de mai sus...

 

 

"with "complex conjugate wave theory" in quantum mechanics, which hypothesizes that the "present" (the megaverse "now") is the result of the meeting of two infinite quantum probabililty waves, one moving from past to future, the other moving from future to past - that space/time is an interference effect of these two waves - and that the many worlds are bubbles on this shoreline!"

 

 

...fragmentul asta de "informatie".......este fluid... :)

 

 

Functia de Unda are o valoare INTRE 0 si 1 , pana cand colapseaza. Daca functia de unda nu colapseaza , "lucrul" pe care il descrie/il contine , exista intr-o stare de universuri paralele/probabilitate. Secretul calatoriei printre lumi este inradacinat in unirea dintre cuantic/ordine si haos.

 

 

"Prezentul" ( Multiversul ) este rezultatul unirii a 2 unde-de-probabilitate infinite , una miscandu-se din trecut in viitor , si cealalta miscandu-se din viitor in trecut.

Spatiu-timp creat de catre interactiunea dintre cele 2 unde , contine in sine toate lumile existente si probabile.

 

 

 

Exemplu simplu:

 

Gandul de a face (prezent <->) ceva , creaza unirea dintre realizarea actiunii (viitor <-) si radacina emanarii ei (-> trecut) ...

Editat de Infinitus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fizicienii explica multe, chiar toate dar de stiu nu stiu nimic. Ei nici macar nu stiu pana azi cauza gravitatei si inca multe lucruri

elementare. Daca un om nu stie sa citeasca este putin probabil de asteptat sa descifreze ceva invisibil de citit. Cu cat mai mari fizicienii cu atat mai mari aberatiile. Sa crezi in aceste aberatii nu face daune prea mari, dar nici nu ajuta prea mult.

Eu nu numai ca numai cred nimic din ce zic dar pot sa si vad exact contradictiile si nelogica afirmatiilor lor, fiindca am inceput sa fiu critic.

Alea toate sunt chestii pur teoretice care nu se pot nici dovedi nici masura si nici baza pe care sunt facute nu are vreun fundament. Si Xulescu de la strungarie ar putea afirma acelasi lucru si lumea l-ar crede daca ar avea in fata lui titlul de PROF. DR: etc. SI nimeni nu ar putea dovedi contrariu, dar nici afirmatia

 

Nu e chiar asa.Teoriile lor pot fi demonstrate matematic in schimb alte teorii nu pot fi demonstrate deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, ati auzit de imagine stereoscopica? Este o imagine bidimensionala in spatele careia se ascunde o imagine sau un obiect tridimensional. Acea imagine tridimensionala poate fi vazuta de ochiul omenesc doar dupa o focalizare a respectivei imagini. Deci este foarte posibil ca in jurul nostru sa existe mai multe lucruri care au patru sau cinci dimensiuni dar pe care ochiul nostru nu le percepe pentru ca nu a fost inca invatat sa focalizeze.Deci... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
credeti ca exista universuri paralele?

 

BINEINTELES CA EXISTA...

 

tocmai ne-am demonstrat. :D

Editat de Arsene N. Roxana Stefania

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
credeti ca exista universuri paralele?

Nu cred.... :o: sunt sigura :)

Centura Fotonica este un astfel de exemplu,ca tot ne indreptam spre ea :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×