Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Condamnati la gradinita

Postări Recomandate

matrix-batteria.jpg

 

GRADINITA OBLIGATORIE DE LA 3 ANI

Incepand cu toamna lui 2008 si treptat pana in 2011, parintii vor fi obligati sa-si dea copiii la gradinita de la 3 ani, unde vor face grupa mica, cea mijlocie si grupa mare. Acest lucru se va intampla gradual, incepand cu toamna lui 2008 pana in 2011. Citeste mai mult >>

 

De unde si pana unde gradinita obligatorie? E un copil, are trei ani. De ca sa nu se poata juca linistit, sa se plimbe, si sa se bucure de singura parte din viata in care va fi cu adevarat nestresat.

 

Nu, hai sa punem presiune pe ei de la 3 ani, sa-i inghesuim sub indrumarea unor oameni mai mult sau mai putin profesionisti, ca sa ne asiguram ca stiu sa faca bine lantisoarele de macaroane sau desenele cu mama tata si pisica.

 

Gradinita ar trebui sa fie decizia parintelui, care poate vrea sa stea acasa sa se bucure de copil macar cand e mic, sau vrea sa il educe singur in aceasta faza, pentru a se asigura ca au aceleasi valori si preferinte sau vrea sa-i aduca bona sau guvernanta daca are bani ca asa vrea el, sau sa-l trimita la o gradinita dar atunci cand judeca parintele ca acest copil este pregatit, nu cand statul spune ca a impinit 3 ani, si gata, ar trebui sa aiba maturitatea necesara de a sta 4 ore intr-o sala unde nu este centrul atentie, pentru a fi invatata ce vrea statul sa invete. Ajunge! Revolutia a fost facuta pentru libertate: de constiinta, de actiune, de decizie, nu pentru ca statul sa ajunga din nou sa dicteze cum trebuie sa decurga vietile noastre.

 

UNIFORMIZAREA

Un alt aspect al uniformizarii.Vor urma si altele. "Ruperea" copiilor de parinti de la virste fragede pentru ca "mai tirziu' se vor "integra" in societate... Ce fel de societate? La 14 ani: "I have my life", I know what I'm doing, do not tell me..."Parintii vor fi prea ocupati cu munca pentru a supravietui lasind micutii ca pe niste pachete dimineata la "Day care".La 17 ani abia asteapta sa "evadeze" de acasa pentru a fi slugi la altii, pentru ca oricum nu exista o relatie strinsa de familie si e "cool" sa traiesti pe cont propriu...

Prea tirziu vor intelege ca intr-o societate "moderna" manipulata de reclame si jocuri politice murdare, viata le-a fost furata... Uimitor este faptul ca ceea ce nu s-a putut impune prin forta se accepta de buna voie...

 

MODELAREA GLOBALA A MINTII

Eu vad cum tacit se implementeaza tot felul de masuri peste tot in lume, masuri ce au ca rol si rezultanta indobitocirea si inregimentarea viitoarei generatii fara identitate in sistem.

  • Ce vad ca efect imediat este ca prin dresura asta a scolii si programului fix de la 3 ani - oamenii vor fi modelati sa fie ca niste furnicutze, rupti de familie - program fix, ocupati de mici, munca peste program la corporatie, sa dea din manutze si sa vrea sa se afirme in colectiv... imi suna a lagar de munca global... asta ziceau si comunistii

  • Traim intr-o societate corporatist-fascista in care corporatiile cer guvernelor sa le produca roboti si nu oameni!

Citeste si comenteaza si :

Era Pinguinului >>

Realitatea Anului 2007 >>

Noul Om in Noua Societate >>

Lista Impozitelor Draconice pe Profit din Europa >>

Cum apar banii in lume ?

Trimite mesajul pe mail ! Revolta-te ! E viitorul omenirii ! Chiar putem fii atat de indiferenti la viitorul sumbru pe care o mana de oameni, o elita intunecata doreste sa ne inrobeasca vietile si constiinta din frageda pruncie ?

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai din cate stiu eu si pana acum era cam obligatorie. Adica nu te forta, dar daca nu avea macar un an la gradinita, indicat era toti cei 3 ani, nu-l primeau la scoala. Parca asa tin minte de la fratele meu mai mic care e in clasa a 3-a.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii sunt educati de mici, de la 3 ani cand merg la gradinita devenita mai nou obligatorie - cum ca au nevoie de colectiv, de perfectionare si recunoastere ! Intr-un cuvant sunt "dresati" sa creada ca nu pot exista decat prin compararea constanta cu ceilalti !

 

Astfel oamenii incep sa traiasca in "eternul maine", sacrificand prezentul in lupta pentru perfectionalizare si supravietuire sociala. Oamenii au ajuns sa nu mai aiba o viata, ci un stil de viata - noua himera implementata global menita sa inlocuiasca ceea ce a fost "visul american" (alta himera)...

 

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace." - Jimi Hendrix

Dar dupa cum vezi oamenii din frageda pruncie sunt aruncati in furia competitiei, a executiei, a recunoasterii si puterii! Aceast comportament bolnav a ajuns sa fie considerat normal si necesar de catre societate - si asta pentru beneficul unei elite intunecate care beneficiaza de scalvia globala impusa subtil !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea, teoretic e ok. Nu moare copilul daca sta cateva ore/zi la gradinita, ba chiar poate fi un lucru benefic. Nu numai ca stimuleaza copilul dpdv intelectual si social(in timp ce are si program liber de joaca si somn) dar ar fi si o usurare pentru majoritatea parintilor (mai ales pt cei tineri). La afirmatia ca toate astea contribuie la o "scalvie globala impusa subtil" nu pot decat sa raspund ca in ziua de azi fiecare isi poate trai viata cum doreste. Daca te consideri un sclav, atunci traiesti ca un sclav. Si pe mine m-au dat parintii la gradinita la 3 ani, si eu am facut scoala la stat, si totusi nu suport sa fiu in subordinea unui tampit. Oricum trebuie sa muncim intr-un fel ca sa traim. Sunt de acord, n-ar trebui sa traim ca sa muncim, dar cum am spus, asta e decizia fiecaruia.

 

In fine, problema e alta. Acesti 3 ani obligatorii vor fi o problema pt multi parinti pentru ca:

- Traim in Rromania.

- Nu sunt suficiente gradinite, deci daca in prezent nu sunt destule locuri, cum va fi de anul viitor?

- Nu toti au bani de gradinite particulare.

- La gradinitele de stat (ca in orice institutie de stat) de obicei sunt educatoare ne-profesioniste, nebune, isterice, etc. si conditii in general proaste.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numi se pare nimic rau in faptul ca vor fi toti copii " obligati " sa mearga la gradinita , pentru ca pana la urma socializarea este necesara , iar sclavagismul de care spui tu nu se aplica in acest caz .

Si scoala este obligatorie , dar asta nu inseamna ca nu sunt copii care din diverse motive socio-economice , nu fac scoala .

Subscriu la ceea ce a spus mai devreme Scythe , nu faptul ca s-a instituit obligativitatea gradinitei este problema ci conditiile . Exact aceasi problema o gandesc si eu . Daca acum cand nu exista nici-o obligatie de a duce copilul la gradinita , de abia gasesti locuri , daca esti parinte prevazator , cu un an - doi inainte , atunci probabil mai intai iti "cumperi" un loc la gradinita si pe urma programezi nasterea copilului .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei, hei!

:) :yahoo:

Cavalere, titlul topicului trebuia sa fie "condamnati la indobitocire".

Au instituit obligativitate, cum spuneam si pe alt topic, pentru a facilita drumul "afaceristilor" in deschiderea gradinitelor. Un taram inca neexploatat si care va aduce venituri substantiale.

Sa deschizi o gradinita in ziua de azi e o adevarata aventura in hatisul coruptiei. Doar cei ce sunt prinsi in acest hatis vor putea deschide gradinite.

 

Semnificatia acestei obligativitati nu se opreste doar la "indobitocire" are rezonante in buzunarul imbuibatilor.

Intr-adevar, are si partea buna - aceea de a-i scapa pe saracii parinti de corvoada maratonului in a prinde un loc pe undeva.

 

Traim in aceasta societatea si, ca atare, noi suntem societatea!

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar, are si partea buna - aceea de a-i scapa pe saracii parinti de corvoada maratonului in a prinde un loc pe undeva.

s-au angajat sau au pus la dispozitie suficiente gradinite de stat si eu nu stiu? :)

la cele particulare nu-si permite oricine sa-si duca odraslele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×