Sari la conținut
Forum Roportal
L&M

Sfaturi in dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se spune ca, la politica si fotbal, toata lumea se pricepe iar la aceste doua domenii putem pune si dragostea. Cand cineva are o problema exista intotdeauna cel putin o persoana care sa aiba solutia. Nu conteaza ca au patit-o pe propria piele, au vazut la altii sau au citit in carti, fiecare incearca sa dea o solutie cat mai logica si de bun simt. Fara a pune la indoiala bunele intentii ale persoanelor care dau astfel de sfaturi avem totusi o problema: dragostea si logica sunt doua lucruri care se exclud unul pe celalalt. Chiar daca am sta 24/24h cu persoana care are problema nu putem sti ce este in sufletul ei sau detaliile relatiei. Chiar daca multi am trecut prin ce trece el, oamenii sunt diferiti, la fel si trairile lor. Ce sa mai vorbim despre cat de mult doresc cei cu probleme in dragoste sa primeasca sfaturi si cat le vor aplica.

Cu toate ca si eu am acest "obicei" de a da sfaturi, ma intreb cateodata daca este bine, daca ii vor folosi celui sfatuit, daca ar fi mai bine sa-i spun ce vrea el sa auda, pentru ca mai mult de asta se cer pareri in dragoste, sau sa-i deschid ochii (cu toate ca ar fi mai usor sa-l invat japoneza), daca stiu destul despre ceea ce simte si daca am vre-un drept sa-i "profanez" relatia.

Pana la urma, sunt bune sfaturile astea la ceva sau nu? Si daca da, ce efect ar trebui sa aiba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt bune pentru ca majoritatea nu le asculta...au probleme cu inima si primesc sfaturi logice, oricum to cevor ei fac :yes:

 

ca sa dai un sfat bun trebe sa cunosti cat mai bine persoana i situatia i sa empatizezi .... atunci poate te apropii de constructivitatea in ce priveste sfatul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt bune pentru ca majoritatea nu le asculta...au probleme cu inima si primesc sfaturi logice, oricum to cevor ei fac :crazy:

 

Perfect adevarat!! :P

 

Dar, pe langa valoarea artistica ( :yes: ) ele sunt bune pentru cel care le da: poate ca el asculta 8) si oricum in felul asta isi pune niste ganduri (probabil bune) intr-o forma coerenta, ca sa le inteleaga si el mai bine :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ele sunt bune pentru cel care le da: poate ca el asculta

De obicei aceasta persoana, daca ar fi pusa in situatia respectiva, in mod sigur nu ar asculta sfaturile pe care le da altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la urma, sunt bune sfaturile astea la ceva sau nu? Si daca da, ce efect ar trebui sa aiba?

 

sunt bune pentru ca majoritatea nu le asculta...au probleme cu inima si primesc sfaturi logice, oricum to cevor ei fac :o:

depinde si de pertinenta lor. si chiar daca nu le asculta atunci, tot ii raman undeva in minte si exista sansa ca intr-o buna zi sa le puna in aplicare sau chiar sa ajunga la concluzia ca asa este. :yes:

 

De obicei aceasta persoana, daca ar fi pusa in situatia respectiva, in mod sigur nu ar asculta sfaturile pe care le da altora.

si asta e adevarat. dar iarasi depinde de persoana care le da. si de cele mai multe ori, cand cineva este implicat intr-o problema nu poate privi lucrurile la fel de lucid ca o persoana neimplicata, obiectiva. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar, pe langa valoarea artistica ( :yes: ) ele sunt bune pentru cel care le da: poate ca el asculta :P si oricum in felul asta isi pune niste ganduri (probabil bune) intr-o forma coerenta, ca sa le inteleaga si el mai bine :o:

 

 

Ai marcat bine. Dand sfaturi ne straduim si reusim sa mai facem ceva ordine in gandurile noastre.

Cel care le primeste face tot ce stie el / ea , ce il indeamna inima....

Editat de buzdugan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era un banc pe de alta parte :yes: :

Ce fac diferite nationalitati cand vad un cuplu facand sex in public: francezii - join in!!; italienii se aduna ca la urs si incep sa faca galagie si sa aplaude; englezii trec imperturbabili pe langa ei; romanii se aduna in jur si incep sa dea sfaturi: "mai la stanga, mai la dreapta, acum tu deasupra", etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca, la politica si fotbal, toata lumea se pricepe iar la aceste doua domenii putem pune si dragostea. Cand cineva are o problema exista intotdeauna cel putin o persoana care sa aiba solutia. Nu conteaza ca au patit-o pe propria piele, au vazut la altii sau au citit in carti, fiecare incearca sa dea o solutie cat mai logica si de bun simt. Fara a pune la indoiala bunele intentii ale persoanelor care dau astfel de sfaturi avem totusi o problema: dragostea si logica sunt doua lucruri care se exclud unul pe celalalt. Chiar daca am sta 24/24h cu persoana care are problema nu putem sti ce este in sufletul ei sau detaliile relatiei. Chiar daca multi am trecut prin ce trece el, oamenii sunt diferiti, la fel si trairile lor. Ce sa mai vorbim despre cat de mult doresc cei cu probleme in dragoste sa primeasca sfaturi si cat le vor aplica.

Cu toate ca si eu am acest "obicei" de a da sfaturi, ma intreb cateodata daca este bine, daca ii vor folosi celui sfatuit, daca ar fi mai bine sa-i spun ce vrea el sa auda, pentru ca mai mult de asta se cer pareri in dragoste, sau sa-i deschid ochii (cu toate ca ar fi mai usor sa-l invat japoneza), daca stiu destul despre ceea ce simte si daca am vre-un drept sa-i "profanez" relatia.

Pana la urma, sunt bune sfaturile astea la ceva sau nu? Si daca da, ce efect ar trebui sa aiba?

 

 

 

Nu sunt bune la nimic, oricum zic ca tine si fac ca ei...fiecare face ce simte si ce crede mai bine ptr. el/ea, cred ca putini sunt aceeia care urmeaza un sfat...eu de ex. nu am urmat niciodata un sfat si nici rabdare nu am avut sa le ascult :o: la ce folos? ca am facut ce m-a taiat capusorul :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la urma, sunt bune sfaturile astea la ceva sau nu?

 

Sint bune, ii da ocazia celui care le da sa-si treaca timpul mai usor si mai placut, iar celui care le primeste sa le ignore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sfaturile nu inseamna nimic, dar faptul ca cineva isi pierde vremea sa ti le dea inseamna prietenie :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×