Sari la conținut
Forum Roportal
Aleks17

Ma doare stomacul si am gura amara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Am si o problema. Ma doare stomacu, si am tot timpu' gura amara, care sa fie problema? :D

Inca ceva, consumul de Coca Cola are vreo legatura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Problema ta s-ar putea sa fie de la gastrita.Incearca sa mananci mai mult supe si tot ce e fiert si sa nu bei acidulat,dar cel mai important mananca mancarea cu paine prajita(face bine la stomac).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Am si o problema. Ma doare stomacu, si am tot timpu' gura amara, care sa fie problema? :yahoo:

Inca ceva, consumul de Coca Cola are vreo legatura?

...................

fierea..pe romaneste....bila...stiintific

.........................

sa te fac sa intelegi:

ficatul este organil care secreta bila (fierea)...el saracul nu stie cata bila sa secrete...si tot produce

...secretia biliara ajuta la digestia alimentelor ( este acida si este amara)..

.intre ficat si stomac se afla colecistul...acest mic rezervor, este un vas tampon intre ficat si stomac....de ce?..pantru ca secretia biliara sa nu ajunga in stomac toata...

asa ca secretia se varsa mai intai in colecist, si acesta dozeaza cantitatile necesare digestiei..

...........

in cazul in care faci excese cu mancarea--(grasimi, uleiuri, prajeli, picant, alimente chimice,etc,) -ficatul simte acest lucru si secreta mai multa bila, iar colecistul se sensibilizeaza, oboseste, is dozeaza mai multa bila in stomac...de unde si usturimea si gustul amar in gura...

........................

du-te la farmacie si spune ce simptome ai si spune sa-ti dea un "cocktail litic"--asa se numeste printre medici...

..farmacistul ar trebui sa stie ce sa-ti dea.....( triferment, papaverina,metoclopramid,colebil......)...

nu mai bea acidulat si mananca mai usor....

ai sa vezi ca-ti trece....

sanatate maxima...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×