Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Miopie, operatie laser?

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea .Am si eu cateva intrebari sa va pun: 1:Ce stiti despre procedura pe care o foloseste clinica EyeStar(Turcia -Istanbul)Ei remodeleaza prin opoeratie corneea sau cristalinul? Din cate am aflat ,prin taierea corneei se sectioneaza si niste terminatii nervoase responsabile cu producerea lacrimilor.Intrebarera mea este daca se mai refac vreodata aceste term. nerv sau ramai dependent pe viata de acele" lacrimi artificiale"?as vrea sa aflu niste raspunsuri pertinente de la voi si nu doar niste pareri subiective.Ma intereseaza mai ales daca stiti ceva despre aceasta clinica. 2. Alta problema ar suna cam asa:Un fost coleg de-al meu si-a facut o astfel de operatie in Romania si in urma operatiei i s-a spus sa nu faca nici un efort pentru ca aceasta i-ar cauza cresterea tensiunii arteriale si implicit a tens. in globul ocular ceea ce i-ar dauna(asta pentru 3 luni)Colegul meu n-a prea respectat aceasta prescriptie si cam la vre-o luna de la operatie a depus un efort fizic ridicat(probe sportive) si a reusit sa-si creasca dioptriile ajungand astfel la cea de-a doua operatie.Deci,ce puteti sa-mi spuneti despre efortul ce trebuie facut sau nu "dupa"(sa stiti ca "efort"inseamna si a alerga 20m pe strada si a face dragoste cu pers. iubita....tot ce iti poate face corasonul sa bata mai tare)Vad ca se face o reclama fantastica cu aceste operatii de asta vreau si eu sa "suflu in iaurt" mai intai.Va multumesc ptr. timp. acordat is va rog frumos sa-mi raspundeti.Sarut mana doamnelor si domnisoarelor,la revedere domnilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare si daca imi poate raspunde cineva ii raman recunoscatoare.....port ochelari de 10 ani si de o saptamana in urma unui control am -4.75 la dreptul si - 2 la stangul...intrebarea mea este...se poate face ceva printr-o operatie cu laser??? (medicul zice ca fundul de ochi arata bine ) .. :D :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

 

Doresc sa-mi fac o operatie de corectie pentru o dioptrie de -22. As dori informati despre tratamentul postoperator, recuperare, restriciti

Sint programator, stau toata ziua in fata calculatorului si din cind in cind fac si sport.

Care sint efectele in ani a unei astfel de operati ?

 

va multumesc

Petre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
REMOSULE DACA VREI MAI SUBBTIRE VAD CA TE JOCI CU SANATATEA TA DOCTOR BUN UNDE M-AM OPERAT EU DR MORARU IN FLOREASCA NU STIU CE AI CITIT TU DAR NU AI O DIOPTRIE MARE ASA CA NU TE MAI AGITA SA CAUTI SI VAD CA VREI SI MAI IEFTIN NU TE INTELEG DAR IN FINE CUM ZICI TU EU ZIC CA DACA VREI SA FII SANATOS FA0O NEICA DAR NU ESTI LA PAT ASA CA NU AS CAUTA MAI IEFTIN AS CAUTA CALITATEAMAN TU IEI VITAMINE ACOLO DESPRE ACEL IMPLANT SA STAI LINISTIT CA O SA FIE BBINE NUMAI A ALEGI DOCTORULL BUN

 

salut doctor morar de la oculs trebuie sa-mi faca operatie de implant de lentile refractive am dioctrii de -4.5 la os si - 4 la od te rog mult dak poti sami dai mai multe informatii despre doctorul morar despre oculus sau despre opartia de implant cu lentile refractive ! multumesc .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

urmeaza sa fac o operatie cu implant refractiv la oculus la inceputul lunii februarie. cine a facut deja operatia ma poate contacta si pe mine??? as avea nevoie de niste raspunsuri. am o miopie de -9 cu cilindru de -2,5. vreau sa vb neaparat cu cineva E URGENT!! VA ROG MULT!!!

Editat de Cristinick
mail sters

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am un frate care chiar azi a fost operat de dna moraru ptr un implant refractiv la oculus

el avea o miopie de -27 si in seara asta m-a sunat sa-mi spuna ca vede!!!!!!!!!!!

intelegi? vede

se preconizeaza in cazul lui sa ramana miopia in jurul valorii de -1-2

mergi cu incredere, sunt cei mai buni din tara

sanatate

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna a venit si vremea mea sa va scriu si sa va intreb unele chestii legate de op laser. vreau sa ma duk la B la clinica ama optimex la dr.Filip am inteles k este f bun si vreau sa ma dau pe mana lui k sa zik asa,ideea e k in fisa imi cere o multime de analize care nu stiu la ce folosesc si nu stiu dak le pot face aici in Gl si sa ma duk cu rezultatu la ei sau treb sa la fac la ei la clinica??!!le as face in Gl k sunt mai ieftine dar nu stiu ce sa fac;am sunat la clinica dar nu mi a zis mare lucru ci m au invitat la cabinet.dak stie cineva la ce treb acele analize si dak le pot face orinde astept un raspuns.multumesc si sanatate k e mai buna decat toate:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna a venit si vremea mea sa va scriu si sa va intreb unele chestii legate de op laser. vreau sa ma duk la B la clinica ama optimex la dr.Filip am inteles k este f bun si vreau sa ma dau pe mana lui k sa zik asa,ideea e k in fisa imi cere o multime de analize care nu stiu la ce folosesc si nu stiu dak le pot face aici in Gl si sa ma duk cu rezultatu la ei sau treb sa la fac la ei la clinica??!!le as face in Gl k sunt mai ieftine dar nu stiu ce sa fac;am sunat la clinica dar nu mi a zis mare lucru ci m au invitat la cabinet.dak stie cineva la ce treb acele analize si dak le pot face orinde astept un raspuns.multumesc si sanatate k e mai buna decat toate:)

sincer, eu iti recomand sa mergi la Oftalmologie-Spitalul Municipal..

clinica AmaOptimex?

mama mea a fost acolo si din cauza lor era sa-si piarda vederea la un ochi.

are glaucom.

cei de la AmaOptimex i-au dat doar niste picaturi si ceva unguent.

dupa 2 saptamani am ajuns la urgenta la Municipal.

asa caaaa..............

take care.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×