Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

spune in ascuns "te iubesc"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spune in ascuns "te iubesc"

Spune in ascuns "te iubesc"

 

 

 

Cind intilnesti un om, spune-i in secret, cu vorbele tale, cu mintea ta, asa cum poti: "te iubesc"... Poate ca iti vei spune "Dar nu-l iubesc pe vecinul meu artagos... este imposibil sa iubesc un om care-mi face rau... Sau este imposibil sa iubesc o batrinica pe care nu o cunosc, or pe trecatorii pe care - poate - nu-i voi mai intilni niciodata". Si este adevarat.

 

Tu nu simti ca-i iubesti pe acestia. Nu simti ca-i iubesti pe aceia implicati intr-o relatie conflictuala cu tine. Mai degraba ti se pare ca ei te enerveaza, te scot din toata frumusetea inimii si a mintii tale, iti par limitati, ori rau intentionati. Este firesc sa simti aversiune pentru ceilalti cind nu ai o comunicare cu ei, or comunicarea este frinta prin cuvinte si comportamente naucitoare. Este firesc sa te simti enervat, poate chiar sa urasti, poate sa spui vorbe acre. Nu-i nici o eroare in acestea. Toti o facem, au facut-o si sfintii si, poate, la nivel mental sau emotional si inteleptii mai scapa prin... coclaurii acestor trairi. Faptul ca si lor li se intimpla te poate incuraja catre dorinta de a te schimba si a-i spune celuilalt, oricine ar fi el, doar cu mintea, cu inima, in secret: "te iubesc, te iubesc, te iubesc"...

 

 

Spune mereu "te iubesc" si fa aceasta in ascuns, fa-o mai ales atunci cind ceilalti te necajesc. Cind nu poti comunica prea bine cu ei. Cind ti se pare ca nu esti iubit, cind ei te sfideaza, or te descurajeaza. Cind incearca sa te zgirie precum pisicile nestiutoare si cind iti zdruncina inima sau mintea. In toiul supararii tale aminteste-ti sa spui in ascuns: "te iubesc, te iubesc, te iubesc". Repeta aceste cuvinte de zeci de ori daca este nevoie. Muta-ti atentia de la conflict si de la ura ta catre "te iubesc". Chiar daca nu iubesti, chiar daca nu simti asta, repetind-o, o vei simti. Repetind "te iubesc", se va schimba ceva. Poate nu intotdeauna se schimba din prima clipa. Si nu intotdeauna se schimba in momentul rostirii, desi multi dintre noi vom putea constata si asemenea situatii. Si cazuri in care conflictul se topeste fara a spune nici un cuvint cu voce tare, afara de "te iubesc-ul" acesta launtric.

 

 

Celalalt nu aude cuvintele tale. Le auzi doar tu. Dar, vei fi socat uneori sa vezi cum celalalt "le aude, totusi"... Vei simti alte dimensiuni ale existentei tale cind un "te iubesc" launtric pare a fi auzit de cel ce nu-l aude, asa incit el isi schimba atitudinea pe loc. Cel mai mare dar al lui "te iubesc", repetat in ascuns este, insa, schimbarea ta interioara. Nu mai navaleste peste tine supararea, imbufnarea, gelozia, ura sau deprimarea. Te vei simti liber si eliberat, curat si linistit in tine, capabil sa te concentrezi asupra lucrurilor care-ti cer cu adevarat implicare. Si, cind vei observa ca si comportamentele celorlalti se schimba, vei intelege ca ei vroiau sa se simta iubiti, fara a sti ca esti iubit atunci cind iubesti. Si tot repetind in sinea ta "te iubesc, te iubesc, te iubesc" se intimpla o alta minune; incepi chiar sa iubesti.

 

Caci aceasta este una dintre cauzele sentimentului ca nu putem iubi; simplul fapt ca repetam: "Eu nu cred ca iubesc, eu nu iubesc, nu iubesc..." Spune, deci, te iubesc, fie ca simti sau nu aceasta si vei face un dar minunat lumii si tie insuti..

 

http://esoterism.ro/ro/spune.php

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu iubesc o gramada de cretini cu care ma intilnesc zilnic. Nu pot gindi altfel! Si... cred ca nici nu vreau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt : think positive :crazy:

 

Acu' serios, exista un moment cand pentru a-ti continua viata, trebuie sa-i inghesui in inima ta pe toti semenii, sa vrei sa le fii prieten, chiar daca ei iti sunt dusmani - altfel simti ca se naruie lumea :crazy:

 

Dar momentul acela este singular sau extrem de rar. In rest traim cu frecusurile, cu tensiunile si interesele noastre meschine, cu tentatiile materiale si cu micile uri izvorate din coliziunea intereselor; e mai bine asa si mai sanatos pentru psihic.

 

Si, cind vei observa ca si comportamentele celorlalti se schimba, vei intelege ca ei vroiau sa se simta iubiti, fara a sti ca esti iubit atunci cind iubesti. Si tot repetind in sinea ta "te iubesc, te iubesc, te iubesc" se intimpla o alta minune; incepi chiar sa iubesti.

Ce frumos suna! Utopic de-a dreptul. Vezi tu, nu toti avem capacitatea de a iubi neconditionat. Sau o avem, dar e obstructionata de diverse tare acumulate de-a lungul vremii ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi tu, nu toti avem capacitatea de a iubi neconditionat. Sau o avem, dar e obstructionata de diverse tare acumulate de-a lungul vremii ....

 

Asta-i problema, tarele!

Editat de laird

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca nu iubesti, chiar daca nu simti asta, repetind-o, o vei simti. ................

Caci aceasta este una dintre cauzele sentimentului ca nu putem iubi; simplul fapt ca repetam: "Eu nu cred ca iubesc, eu nu iubesc, nu iubesc..." Spune, deci, te iubesc, fie ca simti sau nu aceasta si vei face un dar minunat lumii si tie insuti..

 

http://esoterism.ro/ro/spune.php

astea's aberatii dupa parerea mea....persoana care urmeaza acest sfat mi se pare egoista, ipocrita si mincinoasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te-ai gandit ca ai doar impresia asta tocmai pt ca tu nu simti si gandesti ca ea?

mi se pare sincer cam exagerat sa afirmi asta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e parerea mea proprie si personala...te minti singur si mai mult decat atat ii minti si pe ceilalti afirmand ca ii iubesti asa doar ca sa'ti fie tie bine mai tarziu....si inca ceva: terminati frate cu ideea ca cine nu e cu voi, e impotriva voastra....vad ca a devenit o practica pe forum, d'aia s'a cam dus dracu'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astea's aberatii dupa parerea mea....persoana care urmeaza acest sfat mi se pare egoista, ipocrita si mincinoasa.

Votez ! :cheer: ......chiar daca nu este un lucru rau, sa gindesti pozitiv....cel putin in speranta de mai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×