Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Gresim deliberat ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Recent m-am confruntat cu o astfel de situatie. Am gresit stiind ca nu e bine ce am facut dar pur si simplu nu m-am putut abtine. Ulterior au urmat si inca urmeaza procese de constiinta interminabile de care nu pot sa scap. Si totusi perseverez in greseli. Ceva de genul ... la cat de pacatos sunt... asta nu se mai pune. Ma simt atat de vinovat incat cred ca nimeni nu ma poate ierta cu toate ca nimeni nu stie de greselile mele. Pana acum am pus pe seama conduitei mele toate realizarile... acum imi e pur si simplu rusine sa ma mai gandesc ca va fi bine. Simt ca nu mai merit binele... dar imi e teama in acelasi timp sa ma gandesc la ce e mai rau. In acelasi timp imi e greu sa ma confesez. Nu am gasit puterea decat sa postez aici. Sper sa fie o chestie de moment. :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca nu stiu exact ce "pacate" ai facut... vorbim la general... (asta ca sa nu incep cu exemple proprii :crazy: ). Deci este firesc.. asa stau lucrurile in lumea sta.. sunt tot felul de amagiri .. ni se pare mereu ca meritam mai mult, ca am putea face mai multe si gandim aiurea in diverse momente( momente de mandrie, evident!!!) , poate chiar mai grav -facem- lucruri regretabile...dar toate astea ..firesti, dupa cum am mai spus, au si o parte buna... iti inveti lectia... vad ca esti o persoana buna.. nelinistea ta, te va ajuta sa gasesti raspunsuri, sa te intaresti, sa scapi de slabiciuni.. sa stii exact ce vrei... Le inveti mai repede cand treci personal prin ele...

Concluzia este ca de vreme ce ti-ai invatat lectia... totul este oca... iar un prieten adevarat va trebui sa inteleaga ..!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai a gresi e omeneste ...pentru ca noi nu suntem perfecti si gresim cu totii...e adevarat insa ca tindem spre perfectiune si de aceea incercam sa gresim cat mai putin si sa nu-i ranim pe cei din jurul nostru..insa voit sau nu se intampla din pacate.

Cand cineva greseste fata de noi ar trebui sa incercam sa fim intelegatori fata de acea pers si sa incercam sa ne punem in locul ei sa vedem daca ne-am ierta sau nu.Indiferent de decizia luata trebuie sa fim sinceri pentru ca nimic nu doare mai tare decat tacerea...starea aceea in care nu stii nimic concret...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

maybe, sa stii ca multi gresesc, si nici macar nu se gandesc ca nu e bine, dar sa`si doreasca sa se indrepte? si asta nu`i deloc bine..

iar faptul ca tu recunosti asta, nu neaparat pe forum, ci in fata ta, e demn de lauda.

nu stiu daca esti crestin/a sau daca te`ai spovedit vreodata, insa sa stii ca ajuta, pentru linistea sufletului, nu de alta; sau poti sa faci o -spovedanie' in sufletul tau, sa`la rogi pe acel Cineva sa te ierte, si sa`ti promiti ca vei incerca sa te indrepti.

uite, eu de exemplu, aveam obiceiul sa`i spun -nu' fratelui meu de fiecare data cand imi cerea ceva, desi pana la urma tot ii dadeam ce vroia. si am zis ca nu mai are rost sa fiu rautacioasa, si sa incerc sa ma schimb. nu stiu cat de mult am reusit dar sa stii ca ma straduiesc :">

poate ar trebuii si tu sa incepi de la zero, adica sa nu te mai gandesti la ce ai facut in trecut si sa incerci sa te -autoeduci'

 

un mic sfat pentru mine in primul rand si apoi pentru voi : incercati sa fiti cat de buni cu putinta, si dupa cum zicea o zicala .. Traiti ziua, astfel incat sa puteti dormii noaptea :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva :tease: ... o chestie pe care nu`stiu`unde am citit`o ... Traieste asttfe incat, atunci ca i se va spune fiului/ficei tale ca seamana cu tine , sa scoata pieptul, nu limba :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a gresi o data e uman a gresi a suta oara este culmea prostiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca oricaruia dintre noi ni s`a intamplat sa gresim cu ceva, stiind de la inceput ca nu e bine.... si eu ma intreb de ce? uneori poate si"adrenalina" momentului isi spune cuvantul. Uneori ma invinovatesc singura de ce sunt atat de critica cu mine. se pare ca nu sunt singura ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi perseverez in greseli. Ceva de genul ... la cat de pacatos sunt... asta nu se mai pune. Ma simt atat de vinovat incat cred ca nimeni nu ma poate ierta cu toate ca nimeni nu stie de greselile mele. Pana acum am pus pe seama conduitei mele toate realizarile... acum imi e pur si simplu rusine sa ma mai gandesc ca va fi bine. Simt ca nu mai merit binele...

1. Lasa masochismul deoparte. Nu cauta sa vezi cat mai ai nevoie ca sa-ti pierzi respectul de sine.

2. Nu te mai incarca singur cu energii negative. Invata sa te ierti. Atata timp cat nu o vei face, iti vei pune singur bete in roate.

3. Toti meritam. Dar e dupa cum ne asternem.

4. Un anumit popor are o vorba : cu cat mai devreme te intorci din paguba (calea pierderii), cu atat mai mult castigi. *nu reusesc sa ma exprim foarte "literar", insa sper ca m-am facut inteleasa.

 

O sa-ti gasesti singura calea, daca vrei cu adevarat. Doar sa stii sa te asculti, sa intelegi ce trebuie sa faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mereu am trait cu impresia ca noi toti ne nastem cu dreptul la fericire. Dar traind si nefericind pe altii, incet incet pierdem dreptul la fericire.

Insa se poate recupera..cum oare?

 

Fericindu-i pe altii putin cate putin..si nu in ultimul rand pe tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fericirea ? depinde unde pui stacheta

poti sa fii fericit trecand printr-un parc si privind luminile din intersectia unor alei noaptea plina de zapada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×