Sari la conținut
Forum Roportal
Crystal_C

Cea mai trista despartire

Postări Recomandate

An Mar, multumesc pentru raspuns. Tocmai asta nu vreau eu sa se intample... sa ne facem timp una pentru alta... cand inainte noi doua ne faceam timp pentru "restul".

 

Ea mi-a spus ca va fi oca, super, ca ma voi casatori si eu si vom pleca in concedii impreuna... mie tot imi pare utopie, in primul rand pentru ca va curge multa apa pe Dunare pana sa ma marit eu.

 

Toata lumea incearca sa ma impace si sa-mi explice ca nu e un capat de tara, dar eu cum schimb ce simt? Nu pot.  :cry:

[snapbacca]39345[/snapbacca]

 

Hei, unde este Crystaluta aia vesela? Curaj, draga mea.

Din pacate eu nu pot sa spun ca stiu cum este, fiind singura la parinti. Dar eu iti propun sa te gandesti la urmatoarele 2 lucruri:

 

1. Ce este mai bine pentru sora ta - eu cred ca o sa ramaneti la fel de legate si inainte, doar ca, pentru ea, viitorul este sotul ei, si probabil pe viitor, si copiii pe care ii voi avea. Si la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, acelasi lucru se va intampla si in viata ta. Asta e legea firii si nu avem cum sa ne opunem. Gandeste-te cum ar fi fost daca lucrurile stateau invers???

2. Ce greu trebuie sa le fie parintilor tai - intr-un fel va trebui sa ii imbarbatezi si pe ei - pentru ca, banuiesc, ca nici lor nu le va fi usor ;)

 

si un PS :

3. Roportalul tot aici ramane :tease: :tease: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hei, unde este Crystaluta aia vesela? Curaj, draga mea.

Din pacate eu nu pot sa spun ca stiu cum este, fiind singura la parinti.

 

3. Roportalul tot aici ramane  :tease:  :tease:  :tease:

[snapbacca]39351[/snapbacca]

 

Blacca_CAT, asta nu e satrea mea generala, as minti sa spun acum sa sufar continuu. Este o frica de fecare data cand ma gandesc ca nunta este peste cateva luni doar, si mi-e teama ca starea sa nu se acutizeze in momentul in care se produce "ruptura".

 

Surioara mea este acum inca acasa, inca ne luam la cearta din cauza ca eu stau noaptea pe calculator si ea nu poate sa doarma pentru ca tastez repede... mi-e frica, insa, pentru "atunci".

 

Eu m-am mai gandit si am gasit solutii: ori o sa ma duc la munca si stau peste program multe ore, ca sa nu ajung acasa sa vad ca e camera goala, ori ma dati voi afara de pe roportal pentru ca o sa postez in fiecare zi la fiecare sectiune ...dupa fiecare raspuns nou. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iui..Crystal_C , esti dulcica la faza asta, stii? poate daca tu mergeai mai repede de acasa, si sora ta se simtea la fel. Eu, de exemplu, am un frate cu 2 ani mai mare, nu ne intelegem chiar asa de super, cum se inteleg 2 surori, poate.. dar nu putem sa mancam unul fara celalalt, si cand e plecat unul dintre noi de acasa cateva zile, e tare naspa.. deci te inteleg, iar -egoismul' tau e de inteles.

poate ca relatia voastra o sa treaca la urmatorul nivel, si va fi chiar mai puternica.

si inca ceva,.. ai incredere in tine, desi nu va fi la fel fara ea, o sa fie bine, o sa inveti sa ai mai multa incredere in tine, o sa te maturizezi pas cu pas, si intr`o zi iti vei lua si tu zborul...

 

pe.sa. programati`va o seara a voastra (o data pe saptamana, sa zic), in care sa fie -ca pe vremuri' :tease: cu siguranta asta o sa va ajute

 

....... parerea mea :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

V-am batut atunci la cap cu topicul asta. Povestea ramasese neterminata si pe undeva am facut o promisiune ca o sa scriu si finalul. :D

 

Saptamana trecuta a fost nunta surorii mele, frumoasa... asa cum a fost si mireasa de altfel. :sorry: Poate ca priveam totul prin ochii persoanei care se dateseaza de tot, care traieste momentul si se bucura pentru bucuria pe care o vede in ochii persoanei dragi; petrecerea a fost superba, poate voi posta niste poze candva... dar din cauza celor pe care le-am mentionat mai sus, mie mi-a parut cea mai frumoasa zi, cea mai frumoasa petrece, cel mai frumos loc si cel mai bun sentiment pe care il poate trai cineva (in fine, toate astea la superlativ :- ), intelegeti voi.

M-am tinut tare sa nu plang, dar inevitabilul s-a produs... la final, atunci cand au pus melodia aia storcatoare de lacrimi - "Ia-ti mireasa ziua buna". :tease: :soc: A doua zi sora mea a plecat cu sotul, evident... iar eu prea obosita ca sa realizez, am dormit mult, pana spre dupa-amiaza (cred ca nici nu ma grabeam sa ma trezesc). Cand m-am trezit a fost mai greu... m-am trezit singura. Noaptea urmatoare, stateam in motul patului si plangeam... am plans, si nici nu m-am ferit pentru ca atunci cand te abtii mult, ajunge sa te doara gatul si ramai fara aer. Eu mi-am recapatat aerul doar dupa ce am plans o ora, 2. De explicat e cam greu ...asta cu motivele... aproape ca nici nu mi-a pasat cand altii mi-au spus ca si ei au trecut prin asta ....si ca e trecator (ceea ce e extrem de redundant), ca sunt copil daca plang... ca nu a plecat departe. Nimic nu se simte mai tare decat ce e in inima ta. Ma simt si prost la un moment dat... normal ar trebui sa fiu fericita pt ea, in fine mi-am permis momentele mele de egoism.

Tind sa cred ca deja trec peste momentul respectiv. M-am ingropat in tot felul de activitati sa ma mentin ocupata, si usor-usor trece. Ramane un sentiment de parere de rau pentru ca e o schimbare pe care, lasata sa aleg, nu as fi produs-o niciodata. Una e sa ai o persoana in care ai acumulata toata increderea si toate sentimentele bune ...langa tine, si una e sa vorbesti la telefon, sau sa te abtii sa o cauti pentru ca mai e si ea ocupata cu familia (alta... ca are alt nume acum :nea: ).

Noah, pentru mine ramane cea mai trista despartire, am zis atunci pentru ca presimteam iar acum nu dezmint. Vor mai fi despartiri, bineinteles, fac parte din viata... vor fi diferite, dar acum a fost pentru prima data cand am plans ca sa pot respira. :soc: Nu va doresc...

 

Si sa termin totusi intr-o nota optimista... tortul a fost bestial :soc: ...5 etaje si muuuulta frisca, am dansat Meneaito si era cam funny sa-mi vad rudele pe care nu le mai vazusem de mult timp... dansand Meneaito, Macarena sau tango. ;) Bine ca mi-au ramas poze. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti egoista dar iti iubesti enorm de mult sora!!!Dar gandestete ca era timpul sa plece in moment ce s-a casatorit sa aiba casa ei!!!Toti o sa plecam de la parinti si o sa ne stabilim la casele noastre!!!Tine leg cu ea!!Nu se intampla nimic daca a plecat!!!ti-am zis tine leg cu ea si ai sa vezi ca te vei obisnui cu ideea ca nu mai este langa tine!! :unsure:!!THIS IS THE LIVE!!!

Editat de cristy_05

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te ca orice ar fi, voi doua veti ramane in continuare SURORI, indiferent cat de departe veti fi una de alta, indiferent cat de rar v-ati vedea, indiferent ca nu o sa mai stati in aceeasi casa. Legatura de sange este mult mai importanta decat obstacolele care se afla intre voi doua...Nimeni si nimic nu este irecuperabil. Si in plus va puteti vizita, puteti vorbi la telefon zi de zi...Nu spun ca o sa fie la fel ca inainte pentru ca as minti, dar este oricum si asa foarte bine. Gandeste-te cum ar fi daca sora ta ar fi plecat in alta tara si ati comunica foarte putin din cauza distantei si a lipsei banilor (pentru ca este foarte costisitor sa suni zi de zi in strainatate)...

numa bine :hi:

 

 

Si din nou "ar fi"se scrie corect cu un singur"i"

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

offf..stiu cum e ca si fratele meu e la fel..numai ca el e la facultate la bucuresti si mai nou are o prietena care ma enerveaza pt ca mie mi se pare ca mi-l ia pe fratiorul meu!:drunk:(..deci nu am cum sa iti zic ce trebuie sa faci dar iti zic ca nu esti egoista ci doar o iubesti prea mult pe suri a ta ..si sunt sigura ca si ea te iubeste si mai mult..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat imi iubesc si eu sora,si cat de apropiate eram...eu am fost cea care am plecat din casa.ea nu a avut mult de suferit,pt ca foarte mult timp petrecea cu mine,lucram impreuna si dormea mai mult la mine decat acasa.

insa acum sufar eu,enorm...ea a plecat din tara,si imediat se implineste un an de cand nu am mai vazut-o in carne si oase.asta e cea mai mare durere a mea.eu inca rezist asa cu dorul...dar biata mea mama...a slabit dupa plecarea ei 6 kg,si plange foarte des... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×