Sari la conținut
Forum Roportal
stenelaus

Cum as face un overclock?

Postări Recomandate

Am un procesor de 850 mhz (va rog nu radeti) si nu stiu cum sa fac un overclock?! :D

Mai bine nu-l faci, ai să omori procesorul degeaba, iar saltul de performanţă al unui asemenea sistem va fi modest (5-8 %). Ia-ţi un PIII la 1.000 MHz, şi o să meargă mult mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-mi cumpar dar sa luam asa: am 14 ani, parinti cu venituri normale, in chirie, comp. de 6 ani.

Fa calculul si vei vedea ca nu voi avea sanse sa-mi cumpar un pc in curand! :D(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca ai un calculator cu performante modeste si ai vrea sa-l imbunatatesti, insa ma tem ca overclock-ul nu e o reteta automata a succesului. Iti trebuie o placa decenta, un procesor cu potential de overclocking, o aerisire corespunzatoare a carcasei, etc. Ce configuratie are calculatorul tau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa-mi cumpar dar sa luam asa: am 14 ani, parinti cu venituri normale, in chirie, comp. de 6 ani.

Fa calculul si vei vedea ca nu voi avea sanse sa-mi cumpar un pc in curand! :)(

Dacă vrei cu-adevărat, poţi! (... Adidas Torsion :D ) E vacanţă, poţi ajuta un vecin să-şi facă curăţenie

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E un raspuns indraznetz si cred ca as putea sa-mi gasesc ceva de muncit. MERCI.(am DVD-writer cu lightscribe)adica scrie pe cd :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ti se cere o configuratie, nu uita de placa de baza :D

 

Athlon-ul ala e un procesor cu un potential limitat de overclocking; in plus, se si incalzeste zdravan. Citindu-ti si celelalte postari, ma tem ca harald are dreptate in cazul tau. Cred ca risti doar sa-l prajesti cu un overclock, fara o imbunatatire sensibila a performantei.

 

Un caz de overclocking al unei placi video similare gasesti aici:

http://www.xtremetek.com/info/index.php?id=9&page=1

Mi-e greu sa ti-l recomand insa, mai ales avand in vedere lipsa ta de cunostinte.

 

Cred insa ca problema ta trebuie vazuta altfel. Si anume - ce te nemultumeste, si ce vrei sa obtii de fapt ca performanta. Verifica specificatiile jocurilor care nu merg bine - daca specificatiile minime sunt foarte apropiate de configuratia ta, nu rezolvi mare lucru cu un overclock. Deci cea mai eleganta solutie cred ca ar fi sa instalezi doar jocuri care merg bine cu configuratia ta, fara nici un overclock.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bene bene am inteles. :)Apreciez gestu' :D Si ar mai fi ceva: nu am cunostinte minime despre pc. Daca sunt boboc pe forum nu inseamna ca nu stiu nimic. Cred ca sunt la categoria mijlocie si jumatate :(Mama mea spune ca trebuie sa maersc hardul ca sa merga bn pcul:)) pls LAUGH!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bene bene am inteles. :)Apreciez gestu' :D Si ar mai fi ceva: nu am cunostinte minime despre pc. Daca sunt boboc pe forum nu inseamna ca nu stiu nimic. Cred ca sunt la categoria mijlocie si jumatate :(Mama mea spune ca trebuie sa maersc hardul ca sa merga bn pcul:)) pls LAUGH!

...ceea ce demonstreaza ca femeile pun accent pe marime, cel putin cind e vorba de calculatoare...

 

Acuma, ca sa fiu si eu on-topic, te-ai gindit sa treci pe Linux? Pe sistemul ala oricum nu prea pupi joace mai noi, iar pentru Office/Net/Filme, un distro oarecare ar zbura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×