Sari la conținut
Forum Roportal
Poricel

Nietsche spunea ca "DUMNEZEU este mort!", dar eu sustin cu toata fiinta mea contrariul!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun e clar ca nu trebuie sa am copii............nu ca as vrea sa am :cheer: ...............sau poate i-as educa in spirit hindus

Specific spiritului adolescentin care se manifestă prin refuzul a avea ce are l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca putem invata din fiecare cate ceva. Totul este sa ne dorim evolutia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asta arata cat de "bun si milostiv" este Dumnezeul biblic. Nici nu e nevoie sa demonstreze cineva ceva, Biblia cu propriile texte arata cu varf si indesat marea "bunatate si mila" a lui Yahwe.

Dumnezeu este intr-adevar bun si milostiv!

 

Ce vina are Dumnezeu ca parintii au ales sa fumeze, sa se alcoolizeze, sa consume droguri si sa se molipseasca de boli venerice, lucruri care duc mai devreme sau mai tarziu la mutatii genetice si malformatii ale urmasilor?? Aici actioneaza legea cauzei si a efectului, adica ce semeni, aia culegi. De ce sa fie in acest caz Dumnezeu vinovat si tras la raspundere? Pentru ca ne respecta vointa si libertatea de alegere? Ce vina are Dumnezeu ca fiul risipitor a ales sa plece de acasa si a ajuns sa manance la un loc cu porcii??...

 

Si in cazul poruncii a II-a din Decalog vad bunatatea lui Dumnezeu, pentru ca El limiteaza de fapt efectul distructiv al comportamentului nostru la trei, patru generatii. Fara aceasta ingradire a lucrarii Celui Rau, rasa umana ar fi aratat astazi cu siguranta si mai degenerata. Poate ca am fi fost astazi toti niste pigmei, si la propriu, si la figurat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu este intr-adevar bun si milostiv!

 

Ce vina are Dumnezeu ca parintii au ales sa fumeze, sa se alcoolizeze, sa consume droguri si sa se molipseasca de boli venerice, lucruri care duc mai devreme sau mai tarziu la mutatii genetice si malformatii ale urmasilor?? Aici actioneaza legea cauzei si a efectului, adica ce semeni, aia culegi. De ce sa fie in acest caz Dumnezeu vinovat si tras la raspundere? Pentru ca ne respecta vointa si libertatea de alegere? Ce vina are Dumnezeu ca fiul risipitor a ales sa plece de acasa si a ajuns sa manance la un loc cu porcii??...

 

Si in cazul poruncii a II-a din Decalog vad bunatatea lui Dumnezeu, pentru ca El limiteaza de fapt efectul distructiv al comportamentului nostru la trei, patru generatii. Fara aceasta ingradire a lucrarii Celui Rau, rasa umana ar fi aratat astazi cu siguranta si mai degenerata. Poate ca am fi fost astazi toti niste pigmei, si la propriu, si la figurat.

Adica dupa tine, toti copiii care se nasc cu malformatii sunt asa din cauza ca parintii fumeaza, beau alcool sau consuma droguri? Te anunt ca nu este asa. Malformatiilesi trisomiile au de cele mai multe ori cauze genetice, anomalii cromozomiale care nu au nici o treaba cu fumatul drogurile si altele :D Iar cand e vorba de factori externi, care nu tin de structura genetica, atunci cauzele pot fi infectii, incompatibiliattea de RH, diverse bacterii, si da, si alcoolul, fumatul si drogurile sunt printre cauze. Dar nu ele sunt CAUZA. Mai informeaza-te, ca vorbesti fara sa stii si poate acuzi degeaba unii parinti care se confrunta cu aceasta problema.

Numai bine si multa dorinta de a cunoaste iti doresc.

PS si mutatiile genetice nu au nici o treaba cu alcoolul :cry:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica dupa tine, toti copiii care se nasc cu malformatii sunt asa din cauza ca parintii fumeaza, beau alcool sau consuma droguri? Te anunt ca nu este asa. Malformatiilesi trisomiile au de cele mai multe ori cauze genetice, anomalii cromozomiale care nu au nici o treaba cu fumatul drogurile si altele :D Iar cand e vorba de factori externi, care nu tin de structura genetica, atunci cauzele pot fi infectii, incompatibiliattea de RH, diverse bacterii, si da, si alcoolul, fumatul si drogurile sunt printre cauze. Dar nu ele sunt CAUZA. Mai informeaza-te, ca vorbesti fara sa stii si poate acuzi degeaba unii parinti care se confrunta cu aceasta problema.

Numai bine si multa dorinta de a cunoaste iti doresc.

Degenerarea rasei umane in urma nerespectarii "instructiunilor de folosire" date de Creator este cauza problemelor cu care ne confruntam astazi in domeniul sanatatii.

Poate ca unii parinti nu au fost viciosi, dar au mostenit de la generatiile anterioare un genom degenerat care se manifesta abia acum la copiii lor. Acumularile cantitative negative duc si ele la salturi, dar nu calitative, ci involutive.

 

Numai traditiile alimentare mostenite de romani sunt suficiente sa duca la o degenerare pe termen lung. Ce sa mai vorbim de celelalte obiceiuri proaste mostenite sau dobandite recent!...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aberezi la greu. Daca nu ai habar de genetica si malformatii mai bine taci, decat sa vii cu asa zise raspunsuri stiintifice biblice.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×