Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Bine si Rau ...a ucide in numele "Binelui Dumnezeului tau"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lupta intre Bine si Rau sau o lupta intre doua mari rele ?

A UCIDE ... in numele Domnului ... Pacat sau Martirat?

 

O discutie libera despre pericolul tot mai accentuat al fanatismului religios ...

 

- despre "justetea" crimelor savarsite in numele unui Dumnezeu sau Allah ...

 

- de ce sfinti crestini, unii mari criminali sangerosi sunt sarbatoriti ...si de aici despre moralitatea invataturilor religioase crestine ...

 

Sau despre "moralitatea" Jihadului ...sau Crima Legalizata in numele lui Allah!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hei, hei!

Cred ca acest subiect trebuia disputat pe vremea romanilor, pe vremea inchizitiei etc.

Acum este tardiv (lupta avand motiv pur geoeconomic dar sub masca protectoare a fanatismului religios)!

 

Cred ca exemplele tale sunt invers derulate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu le vad altfel!

Si anume prin prisma cresterii fanatismului religios atat in tarile islamice ...dar mai ales in tari ca SUA ... si se pare ca nimeni nu a invatat nimic din exemplele si experientele istoriei ...si e pe cale sa repete aceleasi fapte de care zici tu ca s-au intamplat demult ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca adevarul se afla pe la mijloc, insa eu cred cu certitudine ca cei ce au interese pur economice, politice etc se folosesc de inocenta (folosind un eufemism) celor ce sunt indoctrinati intr-o anumita religie.

 

Fanatismul in sua se manifesta si in alte sfere, nu numai cele religioase.

Trist este faptul nu ca exista doctrine, manifestari ale lor ci faptul ca exista oameni "inocenti" ce se lasa manipulati precum marionetele de la teatrul tandarica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este ... manipularea se incepe de la relatia parinte-copil ...atunci cand bietul copil crede tot ce il invata parintii ... cat despre fanatism ... chiar daca il intalnim la fotbal sau concerte ... si oriunde este ceva reprobabil ...nici unde nu este atat de periculos ca in religii ...pentru ca aici fanatismul are "autoritate divina" (cred ei) asi in numele acetei autoritati ai "dreptul" sa ucizi dupa cum ne spun musulmanii in exemplul: ...pamantul este facut de Allah ptr oamenii lui Allah ...toti ceilalti trebuie fie convertiti la islam ... fie ucisi ca reprezentanti ai satanei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

p.s. - imi permit sa-ti pun 2 intrebari pentru ca e topicul deschis de tine si are tangenta cu subiectul. Te rog, nu lua intrebarea ca pe un afront, ci ca pe o un contraargument.

 

Vorbesti despre fanatismul religios (indiferent la ce doctrina ne-am referi) si despre efectele negative ale acestuia, da?

Intrebarea 1 este: cum se numeste manifestarea ta pe toate topicurile cu subiect religios? :beee:

Intrebarea 2 este: Unde se situeaza granita dintre un fervent sustinator al unei ideologii si fanatic?

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place ideea topicului :D

 

totusi , ce declara teroristi dupa un atentat? nu ca au facut asta in numele lui alah? nu este si asta o forma de fanatism religios? si pe langa asta e si foarte periculos , probabil cea mai periculoasa forma de fanatism

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine, dar nu ma las manipulata. Daca privesti retrospectiv iti vei pune intrebarile:

cand au aparut acesti asa-zis teroristi!

ce motivatii invoca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt de acord cu tine, dar nu ma las manipulata. Daca privesti retrospectiv iti vei pune intrebarile:

cand au aparut acesti asa-zis teroristi!

ce motivatii invoca?

pai tu nu te lasi manipulata , nu esti de religie musulmana(cred)... dar daca ai stii cati musulmani adolescenti se lasa fraieriti de asta si parintii ii incurajeaza :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei sunt indoctrinati de mici, este adevarat.

Insa tema topicului vizeaza toate religiile ce dau nastere conflictelor.

Raspunsul la cele doua intrebari tot nu l-a dat nimeni.

Cand au aparut "pe piata occidentala" asa-zisii teroristi?

Ce motivatii invoca acestia?

 

si mai sunt multe alte intrebari pe aceasta traiectorie.

Cati dintre ei sunt adevarati sustinatori ai unui crez, cati dintre ei sunt diversiune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×