Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

So? am vrut prima data sa scriu psychedelic rock ... dar oricum ma gandesc ca topic-ul acesta n-o sa aiba mai multe de 2 posturi deci le-am combinat....deci cine asculta? este cineva fan al al muzici psychedelice? psychedelic rock , psychedelic folk , psychedelic soul , psychedelic trance etc.

Editat de Mahtan Elendil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Povesteste-ne mai multe si da si niste attach-uri . :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ascult eu psychedelic trance. Tu?Ce parere ai despre acest stil de muzica? Recomanzi ceva anume? :doh:
eu ascult psychedelic rock , pop sau folk recomandari? la rock : Pink Floyd - Echoes , Careful with that axe , eugene ascultati tot albumul de la hendrix Electric Ladyland(il iubesc)tot albumul The Piper at the Gates of Dawn de la Pink Floyd tot albumul A Saucerful of Secrets de la Pink Floyd .primele 4-5 albume de la The Doors .astea sunt usor de gasit... ca daca va dau ceva trupa care a rezistat trei luni nu gasiti sigur .ah da si era sa uit toata discografia 13th Floor Elevators
Povesteste-ne mai multe si da si niste attach-uri . :)
attach-uri nu pot sa dau sa nu intru in warez...dar daca nu esti sigura de gusturile mele :flowers: nu trebuie sa-ti cumperi albumele pe care le-am recomandat...le piratezi si apoi le cumperi daca iti plac ;)pai totul a inceput cand in anii 60' niste adolescenti care se drogau cu LSD si marijuana au facut o muzica mai ciudata pt. vremea acea... asta a fost prin 67-68 , miscarea a luat amploare , mai intai in UK si apoi in USA... Pink Floyd , The Doors si Jimi Hendrix sunt probabil cei mai influenti si cei mai cunoscuti , dar nu e de neglijat nici aportul celor de la 13th Floor Elevators.. si The Beatles au unele influente psychedelice , vezi Tomorrow Never Knows , apropos cea mai buna piesa The Beatles(my opinion) Jefferson Airplane , Soft Machine sunt alte trupe importante de psychedelic rock , din pacate , foarte putin cunoscute.. alt album tare e Their Satanic Majesties Request (The Rolling Stones)practic in ziua de azi , psychedelic rock nu mai exista si foarte putini asculta :crazy: sa nu uitam de impactul al celor de la Frank Zappa and The Mothers.. ce am eu la avatar e coperta unui album ce a fost desemnat cel mai bun album psychedelic rock... merita... se numeste We Are Only in This For The Money... acest titlu este o aluzie la societatea din acele vremuri... in ochii oameniilor de pe atunci muzicienii erau niste sfinti coborati din ceruri.. care fac asta doar ca asa vor ei... si vine Zappa si pune titlul unui album We are only in this for the money :) tarerevin...acum video-uri :....Pink Floyd - See Emily Play

....Flower Travellin' Band - nu stiu ce piesa.. e o chestie rara.. n-am mai ascultat-o pana acum

....Jimi Hendrix - Voodoo Child

....Jefferson Airplane - White Rabbit

.....13th Floor Elevators - You're Gonna Miss Me

.....Pink Floyd - Careful with that axe , eugene

....Pink Floyd - Arnold Layne

....Pink Floyd - Astronomy Domine

....Pink Floyd - Interstellar Overdrive(are 2 parti)

....The Doors - Light My Fire

 

 

... m-am gandit ca in fiecare zi sa postez cateva videoclipuri... sa pastrez topicul in viata :beach:

Editat de Mahtan Elendil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si asa cum v-am promis :

 

 

The Doors - When The Music's Over

Pink Floyd - Jugband Blues

Pink Floyd - Pow R. Toc H.

The Beatles - Tomorrow Never Knows

13th Floor Elevators - Slip Inside

The Doors - The End

The Doors - Break On Through (To The Other Side)

The Jimi Hendrix Experience - Foxy Lady

The Jimi Hendrix Experience - Spanish Castle Magic

Iron Butterfly - In-A-Gadda-Da-Vida(2 parti)

Editat de Mahtan Elendil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce mai e si asta?

Psy.......

Nici nu pot sal pronunt.

Ceva psihic ;)

Exista si Metal de ala? Psychedelica

Poate ne arati si o manea psychedelica?> :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce mai e si asta?Psy.......Nici nu pot sal pronunt.Ceva psihic ;) Exista si Metal de ala? PsychedelicaPoate ne arati si o manea psychedelica?> :good:
mda.. nu exista metal psychedelic , eventual metal cu influente psychedelice :doh:
nu daţi cu roşii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The Doors - Strange Days

Soft Machine - Moon In June

Soft Machine - Tale Of Taliesin

Soft Machine - We Know What You Mean

Soft Machine - I should've Known

Frank Zappa - Willie The Pimp

Jimi Hendrix - Machine Gun

Soft Machine - Slightly All The Time

Jimi Hendrix - Are You Experienced?

Greatful Dead - Dark Star

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×