Sari la conținut
Forum Roportal
AnMar

Diazepam

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am vazut un cuvant care nu mi-a placut. xanax.

fugi cat poti de asa ceva. scapa de el daca il iei.

 

e un drog. mama mea ia xanax. e infiorator ce poate sa faca

"medicamentul" asta din om.

 

O sa imi multumesti mai tarziu

 

Fereste-l de xanax cu orice pret ! si incearca sa scoti si diazepamul ca sa treci la un tratament mai normal, poate homeopat.

 

sanatate si un an nou bun !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare,

 

Am vazut un cuvant care nu mi-a placut. xanax.

fugi cat poti de asa ceva. scapa de el daca il iei.

 

e un drog. mama mea ia xanax. e infiorator ce poate sa faca

"medicamentul" asta din om.

 

O sa imi multumesti mai tarziu

 

Fereste-l de xanax cu orice pret ! si incearca sa scoti si diazepamul ca sa treci la un tratament mai normal, poate homeopat.

 

sanatate si un an nou bun !

 

eu am luat xanax aproape un an...doua pastile pe zi de 0.25 mg una deci in total: 0.50 mg pe zi timp de un an.

mi-a facut bine atunci, simteam intr-adevar pt cateva ore sau pt toata ziua ca nu mai am nici "o problema"...

pot spune ca devenise oarecum o dependentza aceea 'stare de bine' data de xanax.

insa, la un moment dat..dupa un an de zile, nu am mai avut bani sa ma duc sa-mi cumpar..si de atunci nici ca am mai luat..a trecut timpul (8 luni de atunci) si traiesc f bine si fara sa iau xanax.

concluzia este ca xanaxul te ajuta daca "ai probleme" f mult, este un medicament f bun, iar eu am putut sa "uit" de el fara probleme tocmai pt ca am lasat sa treaca niste zile fara sa-l iau.

nu mi s-a parut nimic infiorator in aces medicament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, exista un inlocuitor pentru benzodiazepine, diazepam si xanax.

Dar ca sa poata fi prescris trebuie sa stiu ce diagnostic are copilasul desi din ce reiese e epilepsie.

Deci daca se poate mai multe informatii despre ce se intampla exact cu baietelul tau, adica de cand a inceput totul si ce tratamente a mai luat si ce manifestari are.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, exista un inlocuitor pentru benzodiazepine, diazepam si xanax.

 

Acest inlocuitor poate fi util si in cazul persoanelor dependente de benzodiazepine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mado are dreptate. Nu poti schimba singura dozele si nici medicatia, cel mai indicat pentru binele copilului ar fi sa ceri o parere avizata, (plus ca nu le poti lua fara reteta) si chiar cat mai curand daca a aparut insuficienta respiratorie, e foarte riscant pentru copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!Caut pe acest site cat mai multe informatii despre reactiile adverse provocate de diazepam si fenobarbital.Acum doua saptamani tatal meu a fost operat de gusa la o clinica importanta din tara, acolo inainte de operatie i s-a adiminstrat timp de 3 zile cate 5 diazepame si 4 fenobarbitale, operatia a reusit dar a doua zi, cam dupa 10 ore de la operatie a facut stop cardio-respirator si a intrat in coma de gradul II.

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce efecte adverse pot aparea datorita supradozajului cu aceste medicamtne(mentionez ca datorita agitatiei pe care a avut-o pe timpul operatie si dupa, i s-au mai adiminstrat si dupa operatie cam la cateva ore intravenos diazepam si alte calmante).In fine imi pare rau sa spun dar sunt foarte dezamagita de seriviciile medicale din Romania si mai ales cei din clinicile "superspecializate" din tara unde am intalnit (imi pare rau sa spun!) diferite specimene care se numes "profesori doctori si asistente medicale".

Momentan tatal meu este tot in coma de gradul II/III si asteptam .....si ne rugam la D-zeu sa faca o minune!!!!

Va pup si astept cu nerbdare un raspuns de la voi!!!

Liana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Diazepamul se poate inlocui cu XANAX.ESte mai bun si nu da dependenta.Acum depinde pentru ce il iei.Eu il folosesc pentru insomnii si in stari de agitatie (la indicatia dr.). Multa sanatate baiatului.

 

Si XANAX-ul da dependenta. Este tot o benzodiazepina. Tot medicii sunt cei care va pot spune cu ce trebuie inlocuit diazepamul. Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca exista, dar tot din familia benzodiazepinelor. Cateva exemple ar fi: Alprazolam, Midazolam, Medazepam, Lorazepam, Bromazepam, Nitrazepam, Clonazepam. Sau din familia nonbenzodiazepinelor: Zopiclona, Zolpidem. Sper sa ajute mesajul asta cuiva, desi topicul a fost deschis cu mult timp in urma.

 

Buna Diazepamul se poate inlocui cu XANAX.ESte mai bun si nu da dependenta.Acum depinde pentru ce il iei.Eu il folosesc pentru insomnii si in stari de agitatie (la indicatia dr.). Multa sanatate baiatului.

Asta e cea mai mare tampenie. :lol:

Xanaxul (Alprazolam) e tot benzo, ca Diazepamul.

 

la ce boli se foloseste orfiril?

Valproatul de sodiu se foloseste in epilepsii. Dar exista si alte medicamente care se pot folosi cu succes in tratarea epilepsiei:

-Fenitoina

-Carbamazepina

-Primidona

-Benzodiazepinele si nonbenzodiazepinele (dar am vb deja despre asta)

-Vigabatrina

-Gabapentina

-Etosuximida

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×