Sari la conținut
Forum Roportal
simiri

Dracaena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o dracaena. Ii mergea bine pana acum cateva zile cand a inceput sa i se inmoaie tulpina si sa-i cada frunzele ;) Poate sa imi dea cineva un sfat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o dracaena. Ii mergea bine pana acum cateva zile cand a inceput sa i se inmoaie tulpina si sa-i cada frunzele :D Poate sa imi dea cineva un sfat?

Cred ca are prea multa apa...sau ceva daunatori.Scoate-i farfuria de dedesupt si lasa sa se scurga apa care e in plus si las-o neudata o perioada.

Ai schimbat conditiile in care o tineai?Pentru ca are nevoie de lumina multa,dar sa stea la umbra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are lumina,dar dupa ora 14 nu prea mai are...Apa nu o ud prea des cam de 2 ori pe saptamana. Defapt cand vad k pamantul este uscat. Intr-adevar i-am schimbat locul, dar doar am mutat-o cu 40 de cm mai incolo...Poate sa fie de la aerul conditionat care bate pe ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Poate sa fie de la aerul conditionat care bate pe ea?

da,se poate...de cand o ai?Intreb,pentru ca se intampla si la dracenele mele ca vara sa arate ,,suparate",dar se refac in momentul in care cresc frunzele noi.

Incearca sa-i cauti alt loc,si vezi cum evolueaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O am de la inceputul verii. Si ii mergea ft bine,sunt asa de suparat ca a inceput sa cheleasca...Dupa cum vezi sunt 2 tulpini. Cea care e mai mica nu are nimic, dar cealalta cred ca pana maine ramane fara frunze :D post-85875-1185485658_thumb.jpg post-85875-1185485669_thumb.jpgA ta arata bine in comparatie cu a mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,am vazut pozele...eu zic sa le desparti,pentru ca e posibil sa se sufoce din cauza lipsei de spatiu si sa le pui in niste oluri mai maricele...Dar,in primul rand sa le schimbi locul de langa aerul conditionat,undeva la geam,dar dupa perdea sa fie umbra.Ele isi vor reveni,dar nu o sa observi imediat...dureaza...Ai grija ca pamantul sa nu tina apa...sa dreneze bine,ca altfel putrezesc radacinile stand in amestecul in care le-ai cumparat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,am vazut pozele...eu zic sa le desparti,pentru ca e posibil sa se sufoce din cauza lipsei de spatiu si sa le pui in niste oluri mai maricele...Dar,in primul rand sa le schimbi locul de langa aerul conditionat,undeva la geam,dar dupa perdea sa fie umbra.Ele isi vor reveni,dar nu o sa observi imediat...dureaza...Ai grija ca pamantul sa nu tina apa...sa dreneze bine,ca altfel putrezesc radacinile stand in amestecul in care le-ai cumparat.

 

Multumesc mult pentru sfaturi. Cand pot sa le mut? Stiu ca cei mai multi spun ca plantele trebuiesc mutate primavara. Cu tulpina care s-a inmuiat ce fac?O tai sau o las asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc mult pentru sfaturi. Cand pot sa le mut? Stiu ca cei mai multi spun ca plantele trebuiesc mutate primavara. Cu tulpina care s-a inmuiat ce fac?O tai sau o las asa?

Te uiti in calendar si vezi sa fie luna in crestere,ca sa ai bafta. :)

Primavara e de preferat,dar la tine e situatie de criza...ai grija sa le deranjezi cat mai putin la radacina si sa fixezi bine planta in pamant sa nu ramana goluri de aer la radacina.Le uzi bine cand le transplantezi,lasi sa se scurga bine apa rin gaurile din ol ,apoi le uzi tot asa moderat.Planta inmuiata o lasi asa...vezi cum evolueaza mai intai...Pana atunci,mai cautam informatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te uiti in calendar si vezi sa fie luna in crestere,ca sa ai bafta. :)

Primavara e de preferat,dar la tine e situatie de criza...ai grija sa le deranjezi cat mai putin la radacina si sa fixezi bine planta in pamant sa nu ramana goluri de aer la radacina.Le uzi bine cand le transplantezi,lasi sa se scurga bine apa rin gaurile din ol ,apoi le uzi tot asa moderat.Planta inmuiata o lasi asa...vezi cum evolueaza mai intai...Pana atunci,mai cautam informatii.

 

Inca o data multumesc mult de tot pentru sfaturi. Am mutat planta, nu mai bate aerul conditionat pe ea. O sa o si mut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca o data multumesc mult de tot pentru sfaturi. Am mutat planta, nu mai bate aerul conditionat pe ea. O sa o si mut.

you're welcome!!! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×