Sari la conținut
Forum Roportal
andreisamoil

Administratorul are voie sa ma puna la plata fara sa ma intrebe?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Problema este in felul urmator:

 

De vreo 4 ani stau singur intr-o garsoniera. La intretinere eram trecut ca 1 persoana. Evident, mai aveam cate o prietena care trecea pe la mine si in unele ocazii mai dormea la mine. De vreo 2 ani nu mai e cate o prietena e aceeasi care trece pe la mine. Cred ca in urma cu o luna in dreptul apt meu, pe lista de intretinere au inceput sa figureze 2 persoane. Intrebarea este: e normal sa se "autosesizeze" bosorogul de admin si sa imi dubleze intretinerea fara sa imi spuna macar ca o face, fara sa ma intrebe si fara sa imi ceara vreo declaratie in acest sens? Sau e un abuz pe care pot sa il atac. Sincer, nu ma deranjeaza asa de tare masura (daca venea sa imi spuna ca ar trebui sa platesc mai mult ca uite ca tot timpul trece cineva pe la mine nu m-ar fi deranjat) ci ma deranjeaza atitudinea de genul "eu asa hotarasc, eu stiu ce se intampla la tine in casa ca imi spune vizoristul x sau y si eu iti impun sa platesti atat!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este in felul urmator:

 

De vreo 4 ani stau singur intr-o garsoniera. La intretinere eram trecut ca 1 persoana. Evident, mai aveam cate o prietena care trecea pe la mine si in unele ocazii mai dormea la mine. De vreo 2 ani nu mai e cate o prietena e aceeasi care trece pe la mine. Cred ca in urma cu o luna in dreptul apt meu, pe lista de intretinere au inceput sa figureze 2 persoane. Intrebarea este: e normal sa se "autosesizeze" bosorogul de admin si sa imi dubleze intretinerea fara sa imi spuna macar ca o face, fara sa ma intrebe si fara sa imi ceara vreo declaratie in acest sens? Sau e un abuz pe care pot sa il atac. Sincer, nu ma deranjeaza asa de tare masura (daca venea sa imi spuna ca ar trebui sa platesc mai mult ca uite ca tot timpul trece cineva pe la mine nu m-ar fi deranjat) ci ma deranjeaza atitudinea de genul "eu asa hotarasc, eu stiu ce se intampla la tine in casa ca imi spune vizoristul x sau y si eu iti impun sa platesti atat!"

 

Cere-i sa-ti arate statutul asociatiei de proprietari .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

nu are acest drept , conditia este ca acea persoana sa domicilieze la aceiasi adresa 15 zile neintrerupte , in cazul tau e un abuz, cere sa'ti arate statutul si sa dovedeasca cu acte temeinicia deciziei sale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu are acest drept , conditia este ca acea persoana sa domicilieze la aceiasi adresa 15 zile neintrerupte , in cazul tau e un abuz, cere sa'ti arate statutul si sa dovedeasca cu acte temeinicia deciziei sale .

 

Ok, in primul rand multumesc de raspunsuri.

 

Ce ar trebui sa vad eu in statutul asociatiei? Adica daca mi-o arata ce? Dupa ce sa ma uit?

 

Apoi, la chestia cu 15 zile neintrerupte: cum poate sa dovedeasca faptul ca a stat cineva la mine 15 zile sau cum pot eu sa dovedesc contrariul? Am senzatia ca legea e forate neclara la treaba asta si se bazeaza pe corectitudinea locatarilor care declara cine vine si cat sta. Ar fi total aiurea sa se pbnzeze pe argumente subiective de genul "Te-a vazun Nea Caisa de la 4 ca prea ai venit in fiecare zi cu donsoara"

 

Si ultima chestie (de fapt ceea ce ma deranjeaza cel mai mult): Nu era obligat sa ma anunte?

 

Exista vreun paragraf din vreo lege pe care sa i-o arunc in fata boului si sa il amenint cu ceva? (nu stiu cu ce?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ar trebui sa vad eu in statutul asociatiei? Adica daca mi-o arata ce? Dupa ce sa ma uit?

Trebuie sa scrie undeva in ce conditii se aduga o persoana in plus la intretinere.

 

Eu personal, de cate ori ma duc in tara si-mi vizitez parintii nu dorm mai mult de 2-3 nopti la ei fiindca detin o alta proprietate. Insa intr-un an, am locuit efectiv cu ei timp de 3 saptamani fiindca eram bolnava si aveam nevoie de ingrijire medicala. Am anuntat administratorul in prima zi ca o sa stau vreo luna (nu stiam cand ma fac bine de tot) si omul a zis ca o sa vedem...depinde cat anume stau. In statut scria ca nu am voie sa locuiesc efectiv acolo mai mult de 2 saptamani fara sa platesc. Daca depaseam 2 saptamani, trebuia sa ma treaca la intretinere si sa platesc cat o persoana in plus pe toata luna.

 

Dupa mai putin de trei saptamani (vreo 17 zile) m-am dus sa anunt ca plec si ca vreau sa platesc daca e cazul. Nu mi-a luat nici un ban. Probabil si pentru ca facusem niste chestii pentru bloc de-a lungul anilor (fara bani) ca spre exemplu: vopsitul si scrisul cutiilor postale etc. :kiss:

 

In cazul in care amica ta chiar nu a dormit mai mult de 15 zile lunar la tine, poti sa protestezi. Adevarul este ca nu am idee cum anume sa demonstrezi asa ceva. Cu martori doar. Da' poa' sa vina si administratorul tau cu alti martori si nu se mai termina circul.

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iar traim in romania ... refuza sa ii platesti pt a 2-a persoana. si reclama-l la organizatia de care apartin admini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar traim in romania ... refuza sa ii platesti pt a 2-a persoana. si reclama-l la organizatia de care apartin admini.

Administratorul era, conform legii, in dreptul lui sa il treaca la intretinere cu a doua persoana, daca a constatat singur, sau cu ajutorul vecinilor, ca persoana respectiva a venit de mai mult de 15 zile pe luna. La fel se poate intampla si in cazul unei persoane care nu ramane peste noapte, dar care viziteaza zilnic apartamentul. Dati-le slava administratorilor si vizoristilor, ca altceva nu aveti ce face. Legea e de partea lor, din pacate.

 

Arunca o privire si aici:

Numărul de persoane (fluctuatia acestuia) este determinat de Cererile de introducere sau scutire de la cheltuielile de intretinere si de….prevederile art.22 p) al.3

 

,,Persoanele care locuiesc TEMPORAR sau prestează activitati gospodaresti pot fi constatate si vizual sau la sesizarea altor persoane;” … si art.22 r)

 

,,Administratorul… propune presedintelui comitetului executiv, motivat din oficiu sau la sesizarea altor persoane, anularea cererii de scutire a cheltuielilor privind consumurile atunci c

Editat de el_gahel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×