Sari la conținut
Forum Roportal
sharefree

Femeia credincioasa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in ecuatia titlului se poate substitui femeia cu barbatul, in functie de cine citeste.

 

Trebuie sa mentionez ca nu este un topic in care intreb cum sa agat femeile in biserica ci despre o persoana cu adevarat credincioasa. LOL Chiar a inceput sa mi se para ca au multe in comun "iubirea adevarata" si "credinta adevarata". Nu avem un exemplu perfect dar exista modele din care sa invatam.

 

De-a lungul timpului am avut pareri bune despre anumite culte fara sa devin membru al vreuneia dar adevarul iese la suprafata in timp, astfel nici o biserica din ziua de azi, prin ceea ce si cum ne invata nu mi se pare ca e prea dreapta; sau mai rau de atat, sa sustii ca esti singura credinta dreapta. Poate acesta e si motivul pentru care exista multi atei si vad multe greseli la toate bisericile. Insa revin la o veche idee, precum ca si bisericile sunt guvernate tot de oameni, deci supuse greselilor acestora. A ramas o singura Carte in care mai am incredere si pe care toate o au in comun. (cele crestine)

 

 

Oare sunt singurul crestin fara biserica! Oare sunt singurul virgin?!

 

P.S. Dar lucrurile sunt explicate dinainte, caci "cel ce este al tuturor, este al nimanui" zice un filozof. Dar cam acelasi

indemn ne este dat si in biblie si Fiul a fost model.

 

Astept comentarii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica postezi la dragoste, dar e vorba de credinta, intrebi unde gasesti o astfel de femeie, totusi nu e anunt matrimonial, dar asta nu te impiedica sa inlocuiesti femeia cautata cu un barbat si spre deliciul public, mai adaugi si niste emanatii filozofice de betivi din Berceni.

Good job, Cosmo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in ecuatia titlului se poate substitui femeia cu barbatul, in functie de cine citeste.

 

Trebuie sa mentionez ca nu este un topic in care intreb cum sa agat femeile in biserica ci despre o persoana cu adevarat credincioasa. LOL Chiar a inceput sa mi se para ca au multe in comun "iubirea adevarata" si "credinta adevarata". Nu avem un exemplu perfect dar exista modele din care sa invatam.

 

De-a lungul timpului am avut pareri bune despre anumite culte fara sa devin membru al vreuneia dar adevarul iese la suprafata in timp, astfel nici o biserica din ziua de azi, prin ceea ce si cum ne invata nu mi se pare ca e prea dreapta; sau mai rau de atat, sa sustii ca esti singura credinta dreapta. Poate acesta e si motivul pentru care exista multi atei si vad multe greseli la toate bisericile. Insa revin la o veche idee, precum ca si bisericile sunt guvernate tot de oameni, deci supuse greselilor acestora. A ramas o singura Carte in care mai am incredere si pe care toate o au in comun. (cele crestine)

Oare sunt singurul crestin fara biserica! Oare sunt singurul virgin?!

 

P.S. Dar lucrurile sunt explicate dinainte, caci "cel ce este al tuturor, este al nimanui" zice un filozof. Dar cam acelasi

indemn ne este dat si in biblie si Fiul a fost model.

 

Astept comentarii..

 

Raspunsurile in legatura cu credinta nu le vei gasi pe un forum.Cu totii avem intrebari fara raspuns,cu totii cautam sa aflam mai multe,cu totii cautam certitudini,dar toate aceste lucruri trebuie sa le descoperim singuri,nu ni le poate spune nimeni.

P.S.Vezi ca topicul religie e un pic mai in colo.Asta se cheama dragoste..(si nu se refera la Dumnezeu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica postezi la dragoste, dar e vorba de credinta, intrebi unde gasesti o astfel de femeie, totusi nu e anunt matrimonial, dar asta nu te impiedica sa inlocuiesti femeia cautata cu un barbat si spre deliciul public, mai adaugi si niste emanatii filozofice de betivi din Berceni.

Good job, Cosmo.

 

Tu de ce o dai in 'Bar-ceni' cu afirmatiile mele ?

 

Hai ca sa-ti traduc si tie, da e topic de dragoste dar dragoste divina.

Intreb unde se gaseste pentru ca e forum si nu caut pe nimeni anume. Eu nu inlocuiesc femeia cu nimeni, dar cititoarea, ea poate fi femeie si cauta in mod absolut miraculos un barbat credincios care sa nu creada in puterea de manipulare, conducere, nesimtirea, etc.. a UNOR 'politicieni' ai religiei.

Emanatie din berceni poate esti tu, dar la a doua interventie pe topicul deschis de mine nu-ti mai raspund

 

@Dark Dragon m-am gandit sa scriu la inceput ca nu caut un raspuns, dar n-am facut-o pentru ca as fi fost intrebat de ce mai intreb atunci daca detin toate raspunsurile. Pentru ca sa auda si cineva parerea mea si pentru a cunoaste si a fi cunoscut de cineva.

Editat de oneill

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Emanatie din berceni poate esti tu, dar la a doua interventie pe topicul deschis de mine nu-ti mai raspund

Dupa toata incoerenta asta a ta sa imi mai doresc inca una?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Um, lasa-ma sa inteleg ce ai vrea tu sa se intample pe acest topic - pentru ca pe celelalte, autorii provoaca o dezbatere, de regula pe o tema care produce cu usurinta doua tabere (sau mai multe).

Pe acest topic, tu iti doresti sa apara o persoana care sa declare ca e credincioasa (in whatever credinta atata vreme cat e crestina). Daca e fata, si daca din discutia cu ea tu determini ca spune adevarul, atunci ai vrea sa te imprietenesti cu ea. (Daca e baiat, sa fie sanatos, sa-si gaseasca singur prietena). Zic bine?

 

Acestea fiind spuse, sa revin la postul tau: ai mentionat ca ai descoperit similitudini intre credinta adevarata si dragostea adevarata. Evitand citatele din Sf.Pavel, pe care e posibil sa le stim si noi, rogu-te dezvaluie-ne si noua aceste similitudini. (Heh, poate e rost de o discutie totusi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, am afirmat de la inceput ca nu am deschis topicul sa agat nici ca topicul ar fi numai pentru fete.

Cred ca un topic nu e numai ca sa provoci dezbatere, dar mai sunt si alte roluri precum informarea etc.

 

Poate pentru unii reprezinta un lucru nou sa descopere ca nu exista o singura biserica, si ca toate au greseli. Legaturile cu dragostea sunt multe pentru ca desfranarea este un pacat conform bibliei. Prin urmare cum iti gasesti o jumatate care sa nu idolizeze un anumit cult nici sa aduca popi in casa ? Asa cum sexul poate desparti incompatibilii, si religia face la fel.

 

Pana la urma cred ca accept raspunsul lui Dark Dragon, e mare belea pentru omenire credinta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astept comentarii.

 

la ce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la ce vrei tu!

 

eh , asa mai merge ! :airkiss:

 

Cred ca un topic nu e numai ca sa provoci dezbatere, dar mai sunt si alte roluri precum informarea etc.

 

sigur, insa nu'i cazul topicului de fata .

 

Legaturile cu dragostea sunt multe pentru ca desfranarea este un pacat conform bibliei.

mdea , din punctul asta de vedere iti recomand o singura femeie .

 

Prin urmare cum iti gasesti o jumatate care sa nu idolizeze un anumit cult nici sa aduca popi in casa ?

prin anunt la mica publicitate ? :airkiss:

"tanar bulversat, caut tanara la fel de bulversata in vederea unei relatii super bulversante "!

 

Asa cum sexul poate desparti incompatibilii, si religia face la fel.

faina paralela , sex-religie .

 

Pana la urma cred ca accept raspunsul lui Dark Dragon, e mare belea pentru omenire credinta asta.

 

ca si sexul pentru unii !

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×