Sari la conținut
Forum Roportal
je_2shae

pc nou configuratie

Postări Recomandate

mah urmeaza sa imi schimb pc-u si nu prea pot sa ma hotarasc asupra unei configuratii, daca aveti timp dati va si voi cu parerea, aaaa si am vazut pe net multe oferte pentru diferite componente dar o sa trebuiasca sa le i au pe toate din acelasi loc si la magazine gen dep de calc sau xpo nu am gasit o variatate prea mare, nu imi schimb decat unitatea si din pacate trebuie sa ma situez si sub o suma, 15 17 milioane cel mult cel mult, mc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as sugera totusi sa alegi depozitul de calculatoare pentru ca au varietate mare si componentele sunt destul de ieftine in comparatie cu alte locuri. Studiaza oferta de luna asta sau asteapta oferta de august de obicei la inceputul lunii au maxim de stoc. Studiezi oferta, te consulti cu ei, dai comada si daca vii de dimineatza iti iei Pcu' in aceeasi zi. Garantia e pe componente. Acum 2 saptamani mi-am configurat un calculator de la dc si sunt f multumit de el. Initial mi-am propus sa ma incadrez undeva la max 15 mil. dar cu totul am ajuns la 17,9 unitatea si pot sa spun ca e uzina la pretu asta. Cel mai bine e sa ti-l faci pe componente depinde pt ce vrei sa fie calculatorul, jocuri, muzica, net. Un pc bun la toate ajunde undeva la 17 mil. Ti-as sugera o placa de baza Gigabyte sunt foarte bune in functie de raportul calitate pret, au integrata de suntet cu iesire 7.1 (8 canale), LAN. Alege un model care sa accepte DDR2 la 800 MHz si care sa aiba 4 sloturi. Daca te orientezi spre un procesor intel ar fi indicat ca FSB de pe placa de baza sa fie cel putin 1066, asta daca te orientezi catre un procesor dual core sau daca ai de gand mai tarziu sa-ti pui asa ceva. Procesoarele dual core lucreaza rapid cu mai multe aplicatii in acelasi timp si sunt mult mai perofmante in jocuri daca lucreaza impreuna cu o placa video de calitate. In priviintza RAM ti-as sugera pt inceput 1 kit 2x512MB DDR II la 800 Mhz Platinum Edition de la OCZ, sunt meserie. La HDD iti propun Seagate 7200RPM/SATAII/16MB/NCQ BARRACUDA 7200.10 sunt cele mai bune si au traditie in domeniu. Un astfel de hard disk la 320 GB costa aproximativ 3 milioane, daca iese prea scump te poti orienta care unu cu o capacitate mai mica de stocare. Ca placa daca vrei calitate maxima iti spun doar atat XFX GeForce 7600GT 256MB 128BITZ Cu o frecventza a procesorului grafic de 650MHz si a memoriei DDR3 de 1600 MHz + tehnologie de racire pasiva prin heat pipe Fatal1ty e lider dupa raportul performanta/pret. Daca vrei o sursa de calitate care sa te tina iti sugerez Termaltake desi asta nu are o importanta majora Aucm ramane sa vezi cum te incadrezi in bani. Ca unitate optica DVD-/+RW ti-as sugera sa te orientezi intre ASUS si LG. Din ce am vazut eu la ei pe stoc ASUS au viteze mai mari, pana la 18xDVD-R 18x DVD+R , 2MB buffer + tehnologie Light Scribe pt inscriptionat cd'uri. Un astfel de DVD RW ajunge la 120 RON. La procesoare ce sa-ti spun, ramane la latitudinea ta, eu mi-am ales un Intel Pentium D 925+ Dual Core Box la 3.0 GHz care nu e deloc scump in comparatie cu cele de la AMD. Acum ce sa-ti mai spun... E bine sa urmezi varianta cu configurarea pe componente pt ca daca il iei gata facut ei n-au nici un interes sa-ti bage ce e mai bun din fiecare, iti mai scapa o integrata video sau ceva care sa nu fie tocmai ok. multa bafta si asteapta momentu oportun. Poti sa-ti configurezi un Pc de toata frumusetzea care sa se incadreze in valoarea aia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×