Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Marte

Postări Recomandate

Probabil sunt persoane interesate de acest aspect . Probabil subiectul nu este bine asezat , ca forum , dar ...

 

Incepand cu luna August, noptile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar si cu ochiul liber, Marte se va vedea cat o luna plina in aceasta perioada. Pe 27 August, planeta Marte se va afla la 34.65 milioane de mile de Pamant si va fi ziua in care Marte se va vedea cel mai bine. In noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmariti cerul. Pe cer se va vedea ca si cum Terra are doua luni. Urmatoarea data cand planeta Marte va trece atat de aproape de Terra va fi in anul 2287. Toti cei care sunt acum in viata nu vor mai avea ocazia sa vada acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil sunt persoane interesate de acest aspect . Probabil subiectul nu este bine asezat , ca forum , dar ...

 

Incepand cu luna August, noptile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar si cu ochiul liber, Marte se va vedea cat o luna plina in aceasta perioada. Pe 27 August, planeta Marte se va afla la 34.65 milioane de mile de Pamant si va fi ziua in care Marte se va vedea cel mai bine. In noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmariti cerul. Pe cer se va vedea ca si cum Terra are doua luni. Urmatoarea data cand planeta Marte va trece atat de aproape de Terra va fi in anul 2287. Toti cei care sunt acum in viata nu vor mai avea ocazia sa vada acest lucru.

 

Chiar cat luna... ma indoiesc. Insa vom trai si vom vedea. :flowers:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt foarte curiasa! Cat luna?! E destul de mare! De unde stii tu acest lucru? Eu nu am auzit nimic nicaieri de acest fenomen. Nici la radio, televiziune, internet, presa. Un asemenea femonen din cate stiu se anunta din timp... ca o eclipsa partiala sau totala fie de luna sau de soare. Deci, de unde stii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AM mai primit pe mail asa ceva si anul trecut si acum doi ani, spunand exact acelasi lucru. Este o mare dezinformare din pacate. Aici s-a vorbit anul trecut despre asta.

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic14455.html

 

Da este vorba de un fenomen trecut

Si eu am primit acel spam ... dar mi-am dat seama ca nu mai e de actualitate pentru ca am fost pe faza in 2003 :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu au zis Marte cat o placinta? :cheer: Poate era mai interesant de apetisant...

Si chiar fara sa fim pe faza tot nu putea fi Marte cat Luna....
Era interesant sa nu fim pe faza si a doua zi sa ne intrebe vecinul: "ai vazut aseara Marte era cat Luna". Si noi sa raspundem: "hm, nu cred ca am fost pe faza..." :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu au zis Marte cat o placinta? :cheer: Poate era mai interesant de apetisant...Era interesant sa nu fim pe faza si a doua zi sa ne intrebe vecinul: "ai vazut aseara Marte era cat Luna". Si noi sa raspundem: "hm, nu cred ca am fost pe faza..." :airkiss:

in loc sa te uiti pe geam mancai placinta :airkiss:

Editat de BeRightBack

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×